اسپرم

کشف ویروس کرونا در نمونه های اسپرم تایید شد ؛ آیا کووید ۱۹ ازطریق رابطه جنسی منتقل می‌شود؟

ما چیز زیادی در مورد «سارس-سی.او.وی-۲»، ویروس عامل بیماری کووید ۱۹ نمی‌دانیم، اما هر روز در مورد آن چیزهای جدیدی یاد می‌گیریم. در مطالعه‌ای که در چین انجام شد، «آر.ان.ای» این ویروس (کد ژنتیکی آن) در منی بیماران جوان کووید ۱۹ پیدا شد.

جلوگیری از بارداری فرزند مبتلا به اوتیسم با «بررسی ژنتیکی اسپرم پدر» ممکن شد

با هر ده سال، تعداد جهش‌های دی نوو (De Novo) در اسپرم دو برابر می‌شود. تیمی از محققان در دانشگاه کالیفرنیا تحقیق کردند که ببینند آیا می‌توانند جهش‌های ژنتیکی ایجادکننده‌ی بیماری در دی.ان.ای کودکان مبتلا به اوتیسم را با همان جهش‌ها در اسپرم پدرانشان مطابقت دهند یا خیر. این تیم دی.ان.ای ۸ جفت پدر و فرزند را بررسی کرد. در فرزندان، آن‌ها به‌دنبال پدیده‌ای به‌نام «موزاییسم» بودند. موزاییسم تفاوت‌های ژنتیکی در میان سلول‌های یک فرد است.

بحران ناباروری مردان ممکن است از طریق رژیم غذایی آنها حل شود

دخانیات و فست فود عامل اصلی ناباروری مردان

ساخت جنین بدون استفاده از اسپرم و تخمک ممکن شد

این اولین آزمایشی است که توانسته جنین های رویان مصنوعی را در رحم به ساختار جنین زنده تبدیل کند. تیمهای دیگری نیز اقدام به تولید جنین رویان از سلول های بنیادی کرده بودند ولی پیش از تبدیل شدن به جنین زنده از بین رفته بودند. این مطالعه بر روی سلولهای بنیادی پرتوان انجام شده است.

برای نخستین بار «یک فرد فوت شده» صاحب فرزند شد

رحم اجاره‌ای یا مادر جایگزین روشی است که در آن یک زن (مادر جایگزین) فرزند زوجی را که به روش‌های معمول قادر به بچه‌دار شدن نیستند، در زهدان خود حمل می‌کند (معمولاً به این دلیل که یکی از زوج‌ها نابارور هستند.) اما این برای اولین بار است که از اسپرم فردی که فوت شده برای این کار استفاده می‌شود.

سبک زندگی مدرن تعداد «اسپرم‌های مردان» را به بیش از نصف کاهش داده است

در میان کشورهای اروپایی متوسط تعداد اسپرم بین ۴۱ تا ۶۷ میلیون عدد در هر میلی‌لیتر است که البته در کشورهای مختلف متفاوت است. آنطور که سازمان بهداشت جهانی می‌گوید اگر در مایع منی یک مرد کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی‌لیتر وجود داشته باشد، آن فرد عقیم یا نابارور است.

پزشک ناباروری هلندی ۴۹ زن را با اسپرم خود باردار کرد

مارتین ون هلن، یکی از قربانیان این عمل عجیب و غریب می‌گوید: «البته که آنچه این دکتر انجام داده خوب نبود. آنچه رخ داده برای والدین من و والدین سایر «خواهر برادرانم» بسیار وحشتناک است. آنها به پزشکی که خواهان درمان آنها بوده اعتماد کرده بودند. اما برای من اوضاع فرق می‌کند. من بدون وجود یک اهداکننده اسپرم هرگز وجود نداشتم.»

محققان هاروارد اعلام کردند؛

مصرف ماده مخدر «گل» شمار اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد

یکی از سخت‌ترین کارها آگاهی‌بخشی به افرادی است که به سراغ این نوع مواد مخدر می‌روند، چرا که اطلاعات نادرست زیادی در این زمینه وجود دارد. اما برای افرادی که ماریجوانا یا گل مصرف می‌کنند و قصد بچه‌دار شدن دارند، اوضاع بیش از پیش مبهم می‌شود.