الکتریسیته::خبرگزاری علم و فناوری
الکتریسیته

محققان آلمانی الکتریسیته را با «سرعت نور» منتقل کردند

لیتنستورفر و همکارانش قادر بودند تا در مرکز فتونیکز کاربردی دانشگاه کونستانز محیطی دقیق برای این آزمایش بسازند. دستگاه‌های آن‌ها شامل قابلیت دستکاری دقیق پالس‌های نوری فوق کوتاه و ساختن نانوساختارهای مورد نیاز بوده است. لیزر مورد استفاده‌ی این تیم قادر بود تا در هر ثانیه یکصد میلیون پالس نوری تک‌چرخه را برای ایجاد جریان به بیرون بفرستد.

بدون نیاز به مواد شیمیایی؛

رباتی که با الکتریسیته علف های هرز را نابود می کند.

یک شرکت انگلیسی رباتی ساخته که علف های هرز را در مزرعه شناسایی می کند و با پالسی از الکتریسیته آنها را از ریشه نابود می کند. قرار است این سیستم ۲۰۲۰ میلادی آزمایش شود.

برای اولین بار صورت گرفت؛

تولید مداری که به جای الکتریسیته از امواج مغناطیسی استفاده می کند.

مهندسان دانشگاه ام آی تی برای اولین بار موفق به طراحی مداری شده اند که به جای الکتریسیته در آن امواج مغناطیسی جریان می یابند.

محققان باکتری‌هایی کشف کرده‌اند که الکتریسیته می‌خورند+عکس

«دینس گوپتا»، دانشجو دکترا در آزمایشگاه بوز، اولین پژوهشگر در این مطالعه جدید است. گوپتا اذعان داشت: «زمانی که متوجه شدیم که این باکتری‌های فتوتروفیک به وسیله یک مرحله پردازش جدید تولید پروتئین کلیدی انتقال الکترون درگیر در این فرآیند را تنظیم می‌کنند، بسیار هیجان زده شدم.»

ساخت دستگاهی که از «سرما و تاریکی شب» برق تولید می‌کند+عکس

در حالی که سلول‌های خورشیدی در طول روز یک منبع کارامد انرژی تجدیدپذیر به شمار می‌آيند، در حال حاضر هیچ رویکرد مشابه‌ای برای تولید انرژی در شب وجود ندارد. چراغ‌های خورشیدی را می‌توان به باتری‌هایی مجهز کرد که انرژی تولیدی در ساعات روز را ذخیره کنند تا در شب روشنایی تولید شود؛ البته این قابلیتی هزینه‌بر است.

محافظ گرمای جدید؛

محافظ گرمایی به ضخامت ۱۰ اتم به منظور محافظت از دستگاه‌های الکترونیکی

محافظ‌های گرمایی نازک اتمی بیش از ۵۰۰۰۰ بار نازک‌تر از مواد عایق کنونی در تلفن‌های هوشمند و لپتاپ‌ها است.

دانشمندان توانستند از برف برق تولید کنند

دانه‌های برف ذرات باردار مثبتی هستند که سایر ذرات منفی‌ بار را جذب می‌کنند. از سویی دیگر سیلیکون ذره‌ای منفی است که ذراتی مانند برف را به خود جذب می‌کند. با این حساب اگر دانه برف بر روی سیلیکون فرود بیاید، به تولید جریان الکتریسیته منجر می‌شود.