ایدز

کارگاه آموزشی دو روزه برنامه استراتژیک ایدز در شهرکرد برگزار شد

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری و سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: کارگاه آموزشي دو روزه برنامه استراتژيک ايدز با حضور دكتر نامداري دبير كميته كشوري پايش و ارزشيابي برنامه HIV وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي برگزار شد.

بیماری اچ ای وی بیماري شناخته شده و قابل درمان است

عضو کمیته کشوری ایدز و استاد دانشگاه، با بیان اینکه بيماري اچ اي وي علي رغم ۲۰ ، ۲۵ سال گذشته هم اکنون بيماري شناخته شده اي است افزود: اين بيماري قابل درمان و کنترل است و با انجام مراقبت هاي لازم مانند ساير بيماري ها فرد مي تواند با وجود ابتلا به آن، زندگي طبيعي و طول عمر بالا داشته باشد.

به تازگی انجام شد؛

هدف‌گیری زیرمجموعه سلول بنیادین خونی بیانگر اصلاح ژنی درمانی طولانی مدت و مرتبط است

محققان از CRISPR-Cas۹ به منظور اصلاح سلول‌های بنیادی خونی دارای عمر طولانی به منظور بازگشت علائم پزشکی مشاهده‌شده در اختلالات خونی مانند بیماری خونی داسی شکل و بتاتالاسمی استفاده کردند.

آخرین تحقیق محققان دانشکده لوییز کاتز :

برای اولین بار HIV شکست خورد!

دانشمندان موفق شدند تا ویروس HIV که مسبب بیماری ایدز است را از ژنوم حیوانی حذف کنند.

برای اولین بار HIV شکست خورد!

دانشمندان موفق شدند تا ویروس HIV که مسبب بیماری ایدز است را از ژنوم حیوانی حذف کنند.

Nature: محقق ایرانی نخستین ژن درمانی موفق بیماری ایدز را به کمک «فناوری کریسپر» انجام داد

محقق ارشد این مطالعه، کامل خلیلی، از دانشگاه تمپل، در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «مطالعه ما نشان می‌دهد که این نوع درمان مبتنی بر ویرایش ژنوم، همانندسازی دی‌ان‌ای ویروس ایدز را سرکوب می‌کند. در نهایت این فرآیند، اچ‌آی‌دی از سلول‌ها و اندام‌های عفونی شدن جانور خارج خواهد شد.»

کشفی جدید و شگفت‌انگیز؛

ویروس HIV از ژنوم موجودات زنده حذف شد

محققان برای اولین بار DNA HIV-۱ رونوشت – ویروس عامل ایدز – را از ژنوم موجودات زنده حذف کردند.

Nature: نانوذرات «طلا» کلید درمان بیماری ایدز خواهد بود

محققان این پروژه می‌گویند نانوذرات طلا به این دلیل جایگزین مناسبی برای ویروس‌های غیرفعال هستند که سطح آن‌ها امکان اتصال سایر مولکول‌ها را به سادگی فراهم می‌کند. در واقع محققان این کره‌های کوچک (با ابعادی یک میلیون برابر کوچک‌تر از دانه‌های نمک آشپزخانه) را به‌گونه‌ای مهندسی کرده‌اند که به سادگی از غشای سلول عبور کند.

محققان UCL قرصی ساختند «انتقال ایدز در ایران» را کنترل خواهد کرد

تماس جنسی، یکی از راه‌های بسیار مهم انتقال ویروس ایدز در ایران است. آذرماه سال گذشته، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: «از دو سال پیش اصلی‌ترین راه انتقال ایدز در کشور تماس جنسی است. زمانی انتقال این بیماری ۹۷ درصد در معتادان مرد و سه درصد در زنان معتاد بود، اما طی دو سال اخیر تعداد زنان مبتلا از طریق روابط جنسی ۱۰ برابر شده است.»

استفاده‌‌ای عجیب از «ویروس HIV» برای درمان یک بیماری کشنده در کودکان

نقص ایمنی مرکب شدید یا پسربچه حبابی، نوعی نقصدر سیستم ایمنی فرد است که توانایی تولید هر دو نوع لنفوسیت T و B را از وی می‌گیرد. این نقص ایمنی باعث افزایش ابتلا به عفونت‌های شدید و گوناگون میگردد. از این رو این بیماری به عنوان خطرناک‌ترین نقص ایمنی درنظر گرفته میشود. خوشبختانه درمان‌های سودمندی مانند پیوند مغز استخوان وجود دارند که میتوانند این نقص را درمان کنند.