تغییر-اقلیم

انسان‌ها در ۵۰ سال گذشته ۷۰ درصد از حیات وحش را نابود کرده‌اند

جمعیت حیات وحش جهانی در طول نیم قرن گذشته به میزان بی سابقه ۷۰ درصد با کاهش همراه بوده است. یک گزارش مهم و جهان شمول از تاثیرات بی اما و اگر فعالیت های انسانی بر تنوع زیستی زمین حکایت دارد. جنگل زدایی, بیابان زایی، فعالیت های صنعتی و حمل و نقل افسارگسیخته انسان ها، زندگی در اکوسیستم زمین را بیش از همیشه برای گونه های مختلف موجودات دشوار کرده است.

سناریو های متعدد درباره ترسالی:

ترسالی آری یا نه؟

سال های ۹۷ و ۹۸ با شکستن رکورد های بارش در نیم قرن گذشته تمام حدس و گمان ها به سمت ترسالی بعد از خشکسالی طولانی رفته است اما برخی کارشناسان همچنان معتقد به ترسالی نبوده و برخی نیز از تغییر اقلیم و خطرات ناشی از آن صحبت می کنند

هوش مصنوعی پاسخ می‌دهد ؛ با بالا آمدن آب اقیانوس‌ها خشکی‌ها چه شکلی خواهند شد؟‌

افزایش سطح دریا در درجه‌ی اول ناشی از گرم شدن کره‌ی زمین، یعنی با اضافه شدن آب حاصل از ذوب شدن یخ‌ها و یخچال‌های طبیعی و گسترش آب دریا با گرم شدن آن‌ها، است. تنها طی چند دهه صدها هزار خانه در سواحل ایالات‌متحده اسیر سیل خواهند شد. محققان باور دارند که بیشترین میزان مهاجرت به مناطق مرکزی کشور در مناطقی در مجاورت ساحل و هم‌چنین مناطق شهری در جنوب شرقی آمریکا احساس خواهد شد.

پرسشی که تنها «هوش مصنوعی» به آن پاسخ داد!!

دانشمندان دریافتند که با افزایش سطح اقیانوس در سراسر آمریکا، مناطقی فراتر از ساحل‌ها در معرض خطر سیل خواهد بود، زیرا افراد سیل‌دیده به مرکز کشور خواهند گریخت. فقط در ایالات‌متحده، ۱۳ میلیون نفر به‌دلیل افزایش سطح دریا تا ۲۱۰۰ مجبور به جابجایی خواهند ‌شد. در نتیجه، شهرهای سراسر کشور مجبور خواهند بود با تغییرات جمعیتی دست و پنجه نرم کنند. مشکلاتی مانند رقابت برای مشاغل، افزایش قیمت مسکن و فشار بیشتر بر شبکه‌های زیربنایی.

ایده هیجان‌انگیز دانشمندان استنفورد برای جلوگیری از آسیب به محیط زیست

نحوه‌ی عملکرد طرح محققان استنفورد اینگونه است که همه‌ی انرژی‌های ما از جمله برق، حمل‌ونقل، صنعت، کشاورزی، ماهیگیری، جنگل‌داری و ارتش برای کار از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده خواهند کرد. ژاکوبسن باور دارد در حال حاضر ما ۹۵ درصد از تکنولوژی لازم برای عملی کردن این طرح را داریم.

۲۰۱۹ دومین سال گرم تاریخ سیاره زمین لقب گرفت!

شرایط قطب جنوب بهتر از شمال است ولی باز هم وضعیت مطلوب نیست. اندازه یخ‌های قطبی در قطب جنوب برای چهارمین ماه متوالی کم‌تر از میانگین بود. یخ‌های قطبی جنوب با اندازه ۱۷.۸۴ میلیون کیلومترمربع در رتبه دهم کوچکترین اندازه یخ در ماه اکتبر قرار گرفت. این مقدار ۱.۳۸ درصد کم‌تر از میانگین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ است.

بیل گیتس می‌گوید راهی برای متوقف کردن «گرمایش جهانی» پیدا کرده است

بیل گیتس در حال حاضر از یک راه حل بالقوه مقابله با گرمایش جهانی که مبتنی بر فناوری ژئومهندسی خورشیدی است، تمرکز کرده است. این کارآفرین و سرمایه‌دار آمریکاییدر توئیتر خود می‌گوید: «تغییرات اقلیمی یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی است که جهان با آن مواجه است. اما جایی برای ناامیدی نیست. دانشمندان و کارآفرینان بر روی راه‌حل‌های نوآورانه کار می‌کنند.»

گزارش تازه سازمان ملل: «رژیم غذایی گیاهخواری» می‌تواند پدیده «تغییر اقلیم» را متوقف کند

«یوهان راکستروم»، مدیر پیشین موسسه تحقیقات اقلیمی پوستدام، می‌گوید: «برای آنکه بتوانیم تا سال جمعیت ده میلیاردی زمین در سال ۲۰۵۰ را تغذیه کنیم، باید به یک رژیم غذایی جدید مبتنی بر گیاه و کاهش دورریزغذا عادت کنیم و در تکنولوژی‌هایی که اثرات زیست‌محیطی تغییر اقلیم را کاهش می‌دهند، سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهیم.»

هشدار سازمان ملل نسبت به پیامدهای تغییر اقلیم در ایران؛ آيا فاجعه طبیعی در انتظار ایران است؟

معاون دبیرکل سازمان ملل می‌گوید ایران در منطقه‌ای گرم و خشک واقع شده و بیابان‌زایی و جنگل‌زدایی از جمله پیامدهای تغییر اقلیم برای این کشور است. به همین دلیل جستجوی به دنبال راه‌حل‌های اجتماعی-اقتصادی مرتفع‌کننده این بحران، باید در اولیت کشورهای منطقه قرار بگیرد.

آیا پدیده «تغییرات اقلیمی» کنونی واقعا بی‌سابقه است؟

در طول ۲۰۰۰ سال گذشته اکوسیستم سیاره زمین جابه‌جایی‌های اقلیمی به شدت آشکاری را تجربه کرده است. به عنوان مثال متخصصان از اواخر قرن ۱۵ تا اواخر قرن ۱۹ میلادی را «عصر یخبندان کوچک» نامگذاری می‌کنند. یا مثلا یک دوره اقلیمی در حوالی قرون ۱۰ و ۱۱ میلادی دوره «ناهنجاری اقلیمی» نام گرفته است.