جلو-گیری-از-شیوع-ویروس-کرونا

تنها با در خانه ماندن جان چند نفر را می‌توانیم نجات دهیم؟

محاسبه‌گر دوری‌گزینی اجتماعی کروناویروس که بر اساس نتایج تحقیقات جدید در مورد کاربردی بودن کنترل شیوع کووید ۱۹ پایه‌گذاری شده است، نشان می‌دهد با قرنطینه کردن خودتان می‌توانید جان چند نفر را نجات دهید. برای ایجاد این محاسبه‌گر، تیم سازنده از داده‌های شبیه‌سازهای قبلی که توسط سایرین ساخته شده بودند استفاده کردند تا نتیجه‌ی ۱۰۰۰ سناریوی شیوع بیماری را با هفت پارامتر مدل‌سازی کنند.

کارشناس رشته علوم و مهندسی آب در گفتگو با علم و فناوری؛

آب را قربانی مبارزه با کرونا نکنیم

یک کارشناس رشته مهندسی آب گفت: درست است که برای مبارزه با کرونا باید دست ها را ۲۰ثانیه بشوییم اما قرار نیست آب، قربانی مبارزه با کرونا شود.

چگونه کسی که همه‌گیری کرونا را جدی نمی‌گیرد را آگاه کنیم؟

با وجود گسترش فراگیر ویروس کرونا در سطح جهان و آمار وحشتناک مرگ و میر، هنوز هم هستند کسانی که خصوصا در ایران این ویروس و عواقب ابتلا به آنرا جدی نمیگیرند. هنگامي انسان با شرايطي مانند همه‌گيري ويروس كرونا كه احساسات و هراس بيش از حد برای او به‌همراه دارد روبرو مي‌شود، انكار کردن يك پاسخ طبيعي است. ولی ما چگونه باید در این شرایط مردم را به جدی گرفتن بیماری کووید ۱۹‌ متقاعد کنیم تا از دستورالعمل‌های لازم برای جلوگیری از شیوع این ویروس پیروی کنند؟ مردم نه‌تنها باید بدانند که این ویروس چگونه بر فرد تأثیر می‌گذارد، بلکه باید بدانند چگونه پیامدهای دست‌کم گرفتن کووید ۱۹ بر کل کشور تأثیر خواهد گذاشت. محققان می‌گویند که برای جلوگیری از تحت فشار قرار گرفتن سیستم درمانی کشورها، مردم برای ماندن در خانه باید متقاعد شوند.

آیا استفاده از ماسک می تواند جلوی انتشار ویروس کرونای جدید را بگیرد؟

از زمان انتشار کروناویروس، بحث های زیادی درباره استفاده یا عدم استفاده از ماسک درگرفته است. مسئله و سوال اصلی این است که آیا واقعا استفاده از ماسک میتواند انع انتقال و انتشار کروناویروس گردد؟ محققان به این سوال پاسخ های متفاوتی میدهند. سازمان بهداشت جهانی نیز موضع متفاوتی اتخاذ کرده است.

تولید روزانه بیش از ۲۶ هزار ماسک توسط گروه‌های جهادی /توزیع ۲۸ هزار و ۴۰۰ بسته معیشتی نیز در میان خانواده‌های آسیب‌دیده

فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی از تولید روزانه بیش از ۲۶ هزار ماسک توسط گروه‌های جهادی خبر داد.

علم و فناوری گزارش می دهد

ابتلای ۸۸۹ خوزستانی به کرونا/۳۶ مورد جدید شناسایی شدند

تا کنون ۸۸۹ خوزستانی به بیماری کرونا مبتلا شدند که ۳۶ نفر از آنها در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شدند.

مسئول مرکز فوریت ‌های پزشکی ۱۱۵ هفتگل:

رعایت نکات بهداشتی، زنجیره انتقال ویروس کرونا را قطع می کند/ضرورت پخت صحیح گوشت و تخم مرغ

مسئول مرکز فوریت ‌های پزشکی ۱۱۵ هفتگل گفت: رعایت نکات بهداشتی، زنجیره انتقال ویروس کرونا را قطع می کند.

علم و فناوری گزارش می دهد ؛

جاسوسی بدون مرز با لباس سفید / پشت پرده ورود پزشکان بدون مرز به کشورمان چه بود ؟+فیلم و عکس

طی روزهای اخیر، استرداد یک تیم پزشکی فرانسوی تحت عنوان «پزشکان بدون مرز» از سوی ایران به کشورشان تبدیل به موضوعی جنجالی در فضای رسانه ای و سیاسی کشور شده است و حتی مسئولین امریکایی جنگ رسانه ای بزرگی بر علیه کشورمان در جهان راه انداخته اند.

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ماسک تنفسی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟/ چه کسانی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا باید از ماسک استفاده نمایند ؟

بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی تنها پزشکان، پرسنل درمان درگیر با بیماران کرونایی باید از ماسک‌استفاده کنند و سایر پرسنل درمان می‌توانند از ماسک‌های عادی پزشکی استفاده کنند؛ افراد عادی نیز نیاز به استفاده از ماسک ندارند و تنها در مراکز عمومی باید از آن استفاده نمایند.

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

واکنش کشورهای مختلف جهان به همه گیر کرونا ویروس

کشورهای مختلف جهان نسبت به همه گیری کرونا ویروس واکنش‌های متفاوتی داشتند که در این گزارش به رفتار برخی از مدیران و سیاستمداران و تعداد متبلایان اشاره شده است.