خبر-فناوری

عضو پژوهشکده گیاهان راهبردی گیلان

۹۰ درصد اراضی زراعی جهان در معرض تنش قرار دارند/ لزوم ایجاد ارقام سازگار به تنش های محیطی

عضو پژوهشکده گیاهان راهبردی گیلان با اشاره به کاهش عملکرد قابل توجه محصولات کشاورزی تحت تاثیر انواع تنش های غیر زنده، بر لزوم توسعه پژوهش های کاربردی در زمینه اصلاح گیاهان مقاوم به تنش تاکید کرد.

به همت مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات بامبوی گیلان

کتاب “پراکنش جهانی گونه های بامبو” منتشر شد

کتاب “پراکنش جهانی گونه های بامبو” به همت مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات بامبوی گیلان منتشر شد.

برای اولین بار؛

۹۰ درصد اطلاعات دام سبک کشور جمع آوری و ذخیره سازی شد/ثبت رکورد شیر دام سبک و ترسیم نمودار آن

با تلاش محققان شرکت مدیران تحلیل گر سپاهان، برای اولین بار در کشور جمع آوری و ذخیره سازی ۹۰ درصد اطلاعات دام سبک، همچنین ثبت رکورد شیر نژادهای مختلف دام سبک و ترسیم نمودار آن محقق شد.

CNN گزارش کرد:

سازمان بهداشت جهانی تراجنسیتی را از طبقه بندی اختلال سلامت روان حذف کرد

بر طبق گزارش CNN سازمان بهداشت جهانی تراجنسیتی را از طبقه بندی اختلال سلامت روان حذف کرد، تراجنسیتی در نسخه یازدهم طبقه بندی آماری بین المللی بیماری ها و مشکلات مربوط به سلامت در طبقه سلامت جنسی قرار می گیرد.

در مجمع بهداشت جهانی در ژنو؛

سازمان بهداشت جهانی فرسودگی شغلی را به عنوان یک سندرم پزشکی به رسمیت شناخت

سازمان بهداشت جهانی (WHO) فرسودگی شغلی را به طور رسمی فوریت پزشکی خود در نسخه یازدهم در طبقه بندی بین المللی بیماریها (ICD) قرار داد. WHO فرسودگی شغلی را به عنوان یک سندرم پزشکی "ناشی از تنش مزمن در محل کار تعریف کرده که به درستی مدیریت نشده است. "

پژوهشگر حوزه ادبیات و علوم انسانی مطرح کرد

نقش اسطوره شناسي تطبيقي در ایجاد صلح و دوستي ميان ملل/ تحلیل ساختار شناسی خان ها در شاهنامه فردوسی و حماسه پلنگینه پوش

پژوهشگر حوزه ادبیات و علوم انسانی مطالعه وجوه اشتراک اسطوره هاي باستاني ملل مختلف را عاملی موثر در يافتن وجوه تاریخی نزدیکی فرهنگی ميان ملل و برقراری دوستی میان آنان دانست.

رئیس اداره آموزش دوره دوم متوسطه فنی و حرفه ای و کاردانش استان اصفهان، خبرداد؛

۴۰ درصد دانش آموزان به سمت رشته های فنی و مهارتی هدایت شده اند/ اعتبار برای تجهیز هنرستان ها بسیار پایین است

رئیس اداره آموزش دوره دوم متوسطه فنی و حرفه ای و کاردانش، اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، با بیان این که در تدوین برنامه های کلان کشور شاخصها به سمتی برده شده که بتوانیم سهم بیشتری از دانش آموزان متوسطه دوم را به سمت رشته های فنی و مهارتی هدایت کنیم، اعلام کرد: در کل کشور میانگین هدایت به این سمت ۳۴ درصد، اما در استان اصفهان ۴۰ درصد دانش آموزان به سمت رشته های فنی و مهارتی هدایت شده اند، اعتبار تخصیص یافته برای تجهیز ۴۰۰ هنرستان این استان سالانه حدود ۴ میلیارد تومان، اعتبار مورد نیاز بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان است.

توسط محققان اصفهانی؛

برچسبهای برش خورده سه بعدی شیشه دودی اتومبیل طراحی و تولید شد

برچسبهای برش خورده سه بعدی شیشه دودی اتومبیل، دستاوردی با صرفه اقتصادی بسیار بالا با قابلیت نصب عمومی، توسط محققان اصفهانی طراحی و تولید شد، برچسب دودی مصرف بالایی در کشور دارد و بیش از ۳۰ شرکت هم بعنوان وارد کننده برندهای مختلف فیلم برچسب دودی فعالیت دارند. اما این دستاوردی دارای گام ابتکاری و خلاقیت فوق العاده بالایی بوده و تا کنون در هیچ جای دنیا نمونه آن عرضه نشده است.

با حضور پروفسور علی کرمی

سلسله کارگاه های خلاقیت، ایده پردازی، نوآوری و کارآفرینی در استان گیلان برگزار می شود

نخستین کارگاه تفکر، خلاقیت، ایده پردازی، نوآوری و کارآفرینی پروفسور علی کرمی در گیلان با همکاری انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان در این واحد دانشگاهی برگزار می شود.

با ایده برداری از محقق ایرانی؛

محققان کانادایی روش جدید حفظ و انتقال واکسن را ارائه کردند

محققان کانادایی با دنبال کردن ایده ثنا جهانشاهی انبوهی روش جدیدی را طراحی کرده اند که می تواند حتی برخی از واکسن های حساس به گرما را بدون نیاز به سردخانه حفظ کند. در آینده، این نوع جدید ذخیره سازی واکسن می تواند موجب پیشرفت مراقبت های بهداشتی جهان باشد و با آن می توان واکسن ها را با خیال راحت انتقال و زندگی افراد بی شماری را نجات داد.