خبر-فناوری

خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند؛

نکات مهم در حوزه نانو فناوری چیست و جایگاه ایران چگونه است؟

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان معتقد است: نانو یعنی دنیای کوچکی که تکنولوژی های بزرگی می سازد و نکته مهم در نانوفناوری به خدمت گرفتن آن است واگر نتوان آنرا به خدمت گرفت انسان به خدمت نانو در می آید که نقض غرض است، در این رابطه ایران از نظر تولیدات نانویی و تجاری سازی حداقل در بین کشور های منطقه جایگاه نخست را دارد و بواسطه نیروهای متخصص و تجهیزات در خصوص مواد آلی و پایه نفتی هم موانعی برای پیشرفت ندارد.

دانشمندان ایالات متحده و دانمارک گزارش کردند؛

اوتیسم، نتیجه مواجهه جنین با سطح بالای استروژن است

دانشمندان ایالات متحده و دانمارک بر پایه بیوبانك دانمارک با بیش از ۱۰۰ هزار نمونه آمنیوتیك حاملگی، سطوح قبل از تولد استریول، استرادیول، استروژن و استروژن سولفات را بررسی و کشف کردند که سطح هر چهار استروژن در ۹۸ نمونه مایع آمنیوتیک از جنین هایی که بعدا اوتیسم ایجاد کرده اند، در مقایسه با ۱۷۷ نمونه شاهد بسیار بالاتر است.

توسط محققان اصفهانی انجام شد؛

خودکفایی در تولید سوزن نمونه برداری مغز استخوان/۶۰ سال است که اختراع خود را وارد می کنیم!

سوزن نمونه برداری مغز استخوان توسط محققان شرکت مهندسی سلامت یار حکیم در اصفهان طراحی و ساخته شد، سالانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار سوزن نمونه برداری مغز استخوان از خارج وارد می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان مطرح کرد

اگروفارستری، عامل افزایش تنوع در اکوسیستم های کشاورزی

عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان با اشاره به افزایش ترسیب کربن در سیستم های اگروفارستری، بر ضرورت توسعه استفاده از این سیستم ها در میان بهره برداران بخش کشاورزی کشورمان تاکید کرد.

مدیرشبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان گفت؛

اولین رویداد ایران ایدکس برگزار می شود/ بیش از ۶۰ نیاز اساسی شناسایی و دهها پروژه منجر به عقد قرار داد شده است

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، خبر داد: این موسسه اولین رویداد ایران ایدکس را در نیمه دوم امسال برگزار می کند. بواسطه فعالیت این موسسه تا بحال بیش از ۶۰ نیاز اساسی شناسایی و روی سامانه بارگذاری شده، همچنین بیش از دهها پروژه منجر به عقد قرار داد شده است.

یک کارشناس فضای مجازی مطرح کرد:

آموزش صحیح والدین بزرگترین راهکار برای مدیریت فضای مجازی در خانواده است

یک کارشناس فضای مجازی با اشاره به فقر محتوای بومی در این فضا برای سنین پایین، بر لزوم فرآهم سازی آن تاکید کرد.

در پنجاهمین سالگرد اولین سفر انسان به ماه؛

توریسم فضایی و چالش های زندگی در ماه

دکتر حسین قاضی زاده، متخصص طب هوافضا و زیرسطحی با اشاره به ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی در بدن فضانوردان، گفت: تاکنون بیش از ۵۰۰ فضانورد به فضا سفر کرده اند که آمار قابل توجهی است با این حال در کشورهای غربی موضوع "توریسم فضایی" مطرح شده و انوشه انصاری به عنوان اولین توریست فضایی به دنیا معرفی شد.

برای اولین بار در کشور؛

بومی سازی تکنولوژی فرآیند تولید سیمان از لجن های نفتی/ اجرای موفقیت آمیز آن روی۵۰۰ تن لجن پالایشگاه اصفهان

صدیقه واعظی فر استادیار دانشگاه پیام نور اصفهان با تصریح این که برای اولین بار در کشور موفق به بومی سازی تکنولوژی فرآیند تولید سیمان از لجن های نفتی شده است، خبر داد: اجرای این تکنولوژی روی۵۰۰ تن لجن نفتی پالایشگاه اصفهان با موفقیت آمیز به پایان رسید.

ملخ مراکشی، بلای جان کشاورزان گیلانی

پلی فاژ بودن ملخ مراکشی این حشره را به یکی از خطرناکترین آفات کشاورزی موجود در منطقه مدیترانه مبدل ساخته است.

حفظ جوانی و افزایش طول عمر با مصرف منظم سویا

لوبياي سويا به عنوان منبع عالي پروتئين هاي گياهي بـا كيفيـت بالا شناخته شده و از ویژگی های فراوانی به عنوان یک غذای فراسودمند گیاهی برخوردار است.