خشکسالی

سناریو های متعدد درباره ترسالی:

ترسالی آری یا نه؟

سال های ۹۷ و ۹۸ با شکستن رکورد های بارش در نیم قرن گذشته تمام حدس و گمان ها به سمت ترسالی بعد از خشکسالی طولانی رفته است اما برخی کارشناسان همچنان معتقد به ترسالی نبوده و برخی نیز از تغییر اقلیم و خطرات ناشی از آن صحبت می کنند

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

ابداع سیستم استروکست جهت پیش بینی خشکسالی

تیمی از محققان دانشگاه ساسکس و سازمان ملی مدیریت خشکسالی با همکاری محقق ایرانی سیستمی جدید با نام استروکست را توسعه داده‌اند. این سیستم به افراد امکان می‌دهد تا ۱۰ هفته زودتر از قبل خشکسالی را پیش‌بینی کنند.

آبخیزداری ؛ راهکاری مطمئن برای نجات از خشکسالی

معمولا غالب بارندگی استان هرمزگان از اوایل آذر تا اواخر اسفند است و البته در تابستان نیز تحت تاثیر پدیده جوی مانسون مردم شهرستان های بشاگرد ،رودان و بخشی از شمال استان هرمزگان باران های سیل آسیایی را تجربه می کنند.

تاثیر تغییرات اقلیمی بر آب و هوای آینده؛

تغییرات اقلیمی آینده می‌تواند باعث خشکسالی‌های عظیم و نابودی ایالات متحده شود!

طی تحقیقی دانشمندان عواملی که باعث خشکسالی‌های شدید و طولانی مدت شد را برگزیدند و در نتیجه خطر بالای خشکسالی در آینده را کشف کردند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان خبر داد

مهار ۶۲ میلیون متر مکعب سیلاب و رواناب های سطحی ناشی از بارندگی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان با اشاره به اهمیت سازه های ابخیزداری در هرمزگان گفت: با اجرای پروژه های آبخیزداری ۶۲میلیون مترمکعب به ظرفیت استحصال رواناب های سطحی در استان افزوده خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه مطرح کرد؛

سدهای کوتاه چند منظوره و مشارکت مردم محلی مهمترین مسئله در توسعه آن ها

عضو هیات علمی دانشگاه گفت: مسئله مهم دیگر در توسعه سدهای کوتاه در دنیا مشارکت مردم محلی در نگهداری از آن ها است، موضوعی که در کشور ایران به هیچ عنوان به آن توجهی نمی شود و به عبارتی دیگر مسئله نگهداری آتی از این سدها هیچ جایگاهی ندارد.

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

سوء مدیریت باعث خشکسالی های اخیر در منطقه سیستان

کشاورزي، دامپروري و صيادي پیشینه ساکنان سیستان بود که با خشکسالي هاي اخير و از بين رفتن دام ها، ماهيان و زمينها، باعث از دست دادن منبع درآمد خانواده ها شدو آن ها را به مهاجرت اجباری سوق داده است.

بر طبق یک مطالعه بین المللی؛

منافع ژئوپلیتیک و تغییرات اقلیمی علت اصلی شوک های غذایی در جهان است

بر طبق یک مطالعه بین المللی تولید جهانی غذا از افزایش تعداد «شوک های غذایی» رنج می برد، که بیشتر به دلیل بحرانهای شدید آب و هوا و بحران های ژئوپولیتیک رخ می دهد.

به همت دانشگاه آزاد اسلامی سمنان و با حضور ۲۰۰مخترع؛

جشنواره و نمایشگاه منطقه ای اختراعات و ابتکارات در سمنان

جشنواره ملی اختراعات و ابتکارات رویش دماوند و خاوران در سمنان با حضور مخترعانی از سراسر کشور آغاز به کار کرد.

پژوهشگر و محقق در حوزه محیط زیست و آب:

ایران و مصر بالاتر از استانداردهای جهانی از منابع تجدیدپذیر آب استفاده می‌کنند/ بحران آب کشور جدی است

پژوهشگر و محقق در حوزه محیط زیست و آب با اعلام اینکه مصر با ۴۶ درصد استفاده از منابع تجدید پذیر و ایران با ۸۵ درصد از منابع تجدید پذیر آبی جهان هستند، از نظر استانداردهای جهانی هر کشوری که بالای ۴۰ درصد از منابع تجدید پذیری آبی خویش را استفاده کند وارد بحران آبی شده است.