خورشید-گرفتگی

بازدید مجازی از موزه علوم و ستاره شناسی تهران

معاونین علمی حوزه ۲۲۶ بشیر ناحیه مقداد از موزه علوم و ستاره شناسی تهران به صورت مجازی بازدید کردند.

تماشا کنید: اولین و آخرین خورشیدگرفتگی سال ۲۰۲۰

سال ۲۰۲۰ به تازگی تنها خورشید گرفتگی کامل خود را به ثبت رساند. عکس‌های شگفت‌انگیز مربوط به این خورشید گرفتگی را مشاهده نمایید.

نخستین تصاویر از قطب‌های خورشید به زودی منتشر می‌شود

مدارگرد خورشیدی(Solar Orbiter) در تازه‌ترین اقدامات فضایی ناسا و اروپا به فضا رفت تا برای نخستین بار تصاویری از قطب شمال و جنوب خورشید تهیه کند.

آخرین کسوف سال

فردا ۷ دهم خورشید می گیرد

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک دانشگاه مراغه مقدار خورشید گرفتگی پنجشنبه پنجم دی ماه ۹۸ را هفت دهم اعلام کرد.

خورشیدگرفتگی این هفته رخ می‌دهد/ هشدار آسیب به بینایی

یک خورشید گرفتگی جزئی روز پنج‌شنبه ۵ دی ۱۳۹۸ رخ خواهد داد. مشاهده این خورشیدگرفتگی بدون استفاده از ابزار و صافی‌های مناسب به بینایی آسیب می‌رساند.

آلبرت انیشتین چگونه «یک‌ شبه» مشهور شد؟+عکس

در سال ۲۰۱۷ ستاره‌شناسان توانستند امواج مربوط به برخورد دو ستاره نوترونی را در رصدخانه لایگو به ثبت برسانند. این کشف که منجر به اخذ جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۷ شد، یکی دیگر از موارد اثبات نسبیت عامی است که انیشتین صد سال پیش از آن صحبت می‌کرد.

ببینید: تصاویر مریخ‌نورد «کنجکاوی» از خورشیدگرفتگی در مریخ

قمرهای سیاره مریخ که «فوبوس» و «دیموس» نام دارند ماه گذشته در راستای میان مریخ و خورشید قرار گرفتند و منجر به وقوع خورشیدگرفتگی در این سیاره شدند. کاوشگر کیوریاسیتی (کنجکاوی) که ماه مارس ۲۰۱۲، یعنی دقیقا ۷ سال پیش، بر روی مریخ فرود آمد، به دوربین‌هایی مجهز است که توانایی تصویر برداری از خورشید را به او می‌دهند.