دیابت

آیا کووید-۱۹ منجر به بروز دیابت در مبتلایان می‌شود؟

محققان باور دارند که با ورود به این بافت‌ها، ویروس ممکن است باعث اختلال در عملکردهای متعدد و پیچیده سوخت و ساز گلوکز شود. هم‌چنین سالهاست که شناخته شده‌ است که عفونت‌های ویروسی می‌توانند دیابت نوع یک را سرعت بخشد. «استفانی آمیل»، استاد تحقیقات دیابت در دانشکده‌ی «کینگ» کالج لندن، توضیح می‌دهد: «این تحقیق روی داده‌های بالینی جمع‌آوری‌شده متمرکز است که به ما کمک می‌کند تا ظرفیت ترشح انسولین، مقاومت به انسولین و وضعیت پادتن خودایمنی را بررسی کنیم تا دیابت مرتبط با کووید ۱۹ را درک ‌کنیم. مطالعه دیابت مرتبط با کووید ۱۹ ممکن است مکانیسم‌های جدید بیماری را کشف کند.»

متخصصان هشدار می دهند که کووید۱۹ ممکن است باعث ایجاد دیابت در افراد سالم شود

متخصصان با هشدار این که کووید۱۹ می تواند باعث شروع دیابت در افراد سالم شود با انتشار نامه ای در مجله نیوانگلند از اجرای پروژه رجیستری CoviDiab، که یک طرح تحقیقاتی بین المللی مشترک برای ایجاد ثبت جهانی موارد جدید دیابت در بیماران مبتلا به کووید۱۹ است خبر دادند.

احتیاط چند برابری بیماران دیابتی و فشار خون

با توجه به شیوع بیماری کووید۱۹ بیماران مبتلا به دیابت باید خود مراقبتی را مد نظر داشته باشند.

علم و فناوری گزارش می دهد؛

درمان بیماری دیابت با داروی محقق ایرانی آسان تر می شود/ تولید نوعی انسولین از سم حلزون دریایی که عوارض جانبی ندارد

محقق ایرانی همراه گروهی از پژوهشگران دانمارکی با استفاده از زهر نوعی حلزون، انسولینی ساخته اند که سرعت تاثیرگذاری آن نسبت به انسولین های موجود در بازار بیشتر است و عوارض جانبی داروهای فعلی دیابت را نیز ندارد.

دیابتی ها چقدر در برابر ویروس کرونا آسیب پذیرند؟

نگرانی درباره کرونا به اندازه خود ویروس همه گیر است. در این میان بحثهایی درباره تاثیر شدیدتر بیماری بر افرادی با بیماریهای زمینه ای نیز مطرح است. بسیاری از این بیماری ها مربوط به نقص دستگاه تنفسی است. اما به تازگی مطالعاتی درباره بیماریهایی مربوط به نقص دستگاه ایمنی بدن نیز انجام شده که نشان از تاثیر سایر بیماریها در تشدید علائم ویروس و پیامدهای آن در بدن افراد دارد.

اتوبوس دیابت در شیراز

در آیینی با حضور جمعی از مدیران و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سفیر خارجه دانمارک در شیراز نخستین اتوبوس دیابت در این کلانشهر افتتاح گردید.

نوشیدنی‌های رژیمی «سکته مغزی» به بار می‌آورد

دانشمندان مصرف شیرین کننده‌های مصنوعی را با مشکلات مربوط به قلب و گردش خون مرتبط کرده‌اند و دریافتند که آنها خطر زوال عقل یا سکته مغزی را افزایش می‌دهند.

«دیابت» را با این نوشیدنی دور کنید

محققان در یک پژوهش جدید دریافتند، نوشیدن یک نوع قهوه می‌توا ند ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

ایمپلنت پایش قند خون برای دیابتی ها با گلوکز تامین می شود

محققان دانشگاه King Abdullah مانیتور گلوکز جدید را ساختند که می تواند انرژی را از محیط خود در بدن انسان جذب کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران مطرح کرد:

عملکرد ضعیف بنیاد نخبگان مازندران/ بروکراسی سنگین اداری مانع به ثمر رسیدن طرح‌های نخبگانی کشور

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران گفت: بروکراسی سنگین اداری مانع به ثمر رسیدن طرح‌های نخبگانی در کشور است و کم توجهی به نخبگان در مازندران به شدت زیاد است.