دیابت::خبرگزاری علم و فناوری
دیابت

اتوبوس دیابت در شیراز

در آیینی با حضور جمعی از مدیران و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سفیر خارجه دانمارک در شیراز نخستین اتوبوس دیابت در این کلانشهر افتتاح گردید.

نوشیدنی‌های رژیمی «سکته مغزی» به بار می‌آورد

دانشمندان مصرف شیرین کننده‌های مصنوعی را با مشکلات مربوط به قلب و گردش خون مرتبط کرده‌اند و دریافتند که آنها خطر زوال عقل یا سکته مغزی را افزایش می‌دهند.

«دیابت» را با این نوشیدنی دور کنید

محققان در یک پژوهش جدید دریافتند، نوشیدن یک نوع قهوه می‌توا ند ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

ایمپلنت پایش قند خون برای دیابتی ها با گلوکز تامین می شود

محققان دانشگاه King Abdullah مانیتور گلوکز جدید را ساختند که می تواند انرژی را از محیط خود در بدن انسان جذب کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران مطرح کرد:

عملکرد ضعیف بنیاد نخبگان مازندران/ بروکراسی سنگین اداری مانع به ثمر رسیدن طرح‌های نخبگانی کشور

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران گفت: بروکراسی سنگین اداری مانع به ثمر رسیدن طرح‌های نخبگانی در کشور است و کم توجهی به نخبگان در مازندران به شدت زیاد است.

فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) اعلام کرد؛

موارد دیابت افزایش می یابد، ۱ در ۱۱ بزرگسالان مبتلا هستند

فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) امروز پنجشنبه اعلام کرد كه بیش از ۴۶۰ میلیون نفر، ۱ در ۱۱بزرگسال از بیماری دیابت رنج می برند.

برای اولین بار در ایران:

ساخت دستگاه نگهداری و حمل داروهای خاص با همت دانش‌آموز مبتکر نهبندانی

به همت دانش‌ آموز نهبندانی و با حمایت سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی، دستگاه نگهدارنده و حمل داروهای خاص ساخته شد.

ساخت «پستانک هوشمند» برای سنجش قندخون نوزاد+عکس

استفاده از پستانک هوشمند در آینده‌ای نه چندان دور صرفا به نوزادان محدود نخواهند ماند. همانطور که گفتیم بیماران مبتلا به تیپ یک دیابت از این دستگاه با موفق استفاده کرده‌اند. در آینده شاید استفاده از این گجت برای شناسایی و تشخیص بیومارکرهای سایر بیماری‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. نتایج این مطالعه در نشریه معتبر Analytical Chemistry منتشر شده است.

آیا واقعا «افراد بلند قد» کمتر دیابت می‌گیرند؟

محققان رابطه معکوسی را میان طول قد افراد و احتمال ابتلا به دیابت نوع دو نشان داده‌اند. این موضوع می‌تواند به دلیل چربی کمتر کبد و فاکتورهای خطر متابولیسم قلبی از جمله چربی خون، آدیپونکتین و پروتئین واکنش سی باشد. در میان افرادی که شاخص توده بدنی (بی.ام.آی) آنها در محدوده اضافه وزن یا چاقی قرار دارد، به ازای هر ۱۰ سانتی‌متر قد بیشتر، خطر ابتلا به دیابت نوع دو ۳۶ درصد در مردان و ۳۰ درصد در زنان کمتر است.

تحقیقات جدید نشان داد:

سرویس بهداشتی هوشمند بیماری را تشخیص می دهد.

در آینده نزدیک سرویس های بهداشتی ساخته خواهند شد که با استفاده از فناوری هوش مصنوعی ادرار و مدفوع افراد را اسکن کرده و ابتلای افراد به بیماری های مختلف را تشخیص می دهند.