زیست-پذیری

ایلان ماسک: مطمئنم که انسان در ۲۰۲۶ روی مریخ فرود می‌آید

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت «اسپیس اکس» و یکی از علاقمندان به اکتشافات فضایی، پیش‌بینی کرده است که انسان حدود شش سال دیگر قدم بر کره مریخ خواهد گذاشت.

بهترین محل برای زندگی انسان‌ها در مریخ مشخص شد+عکس

کره ماه، به عنوان نخستین مکان برای شهرک‌سازی برون‌زمینی انسان‌ها پیشنهاد شده اما ماه دارای اتمسفر نیست در حالی که مریخ با اتمسفر رقیقی که دارد امکان بیشتری برای میزبانی از انسان و دیگر گونه‌های زیست آلی را فراهم می‌کند.

کشف ۲۴ سیاره فراخورشیدی که از زمین جای بهتری برای زندگی کردن هستند+عکس

همه با پارادوکس فرمی آشنا هستیم. این متناقض نمایی در خصوص امکان وجود حیات در سایر نقاط کائنات غیر از زمین است. پارادوکس فرمی می گوید: «کائنات بسیار پهناور است و در نتیجه امکان دارد که جایی دیگر از نیز امکان وجود حیات وجود داشته باشد.» سمت دیگر این پارادوکس این پرسش را مطرح میکند که اگر حیات وجود دارد چرا ما تاکنون نتوانسته ایم آن را شناسایی کنیم؟ یا اگر آن حیات هوشمند است چرا آنها نتوانسته اند ما را شناسایی کند؟

جستجو حیات فرازمینی ؛ نتایج مطالعه ۱۰ میلیون منظومه ستاره‌ای به کجا رسید؟

نتایج یکی از بزرگترین مطالعات انجام شده بر روی منظومه های ستاره ای اخیرا منتشر شده است. این جستجوی بزرگ به دنبال حیات پیشرفته فرازمینی بسیار ارزشمند است و می تواند زمینه ساز مطالعات بهتر و بیشتر در آینده باشد. در این مطالعه که تاکنون در نوع خود بزرگترین است, بیش از ۱۰ میلیون منظومه ستاره ای مورد ارزیابی قرار گرفته است.

یک کمپانی فضایی مي‌خواهد با استفاده از آینه مریخ‌ را زیست‌پذیر کنند

ایده استفاده از آینه برای همگرا کردن تشعشعات خورشیدی چیز تازه‌ای نیست. خیلی وقت‌ پیش‌ها ارشمیدس این ایده را مطرح کرد که می‌توان با استفاده از آینه نور خورشید را به سوی سپاه رومی‌ها هدایت کرد. البته این ایده خیلی قدیمی است. در سال ۲۰۰۶ «ریگل وویدا»، در مطالعه خود نشان داد که می‌توان یک منطقه کوچکی در مریخ را با مجموعه‌ای از ۱۵۰ قطعه آینه که هرکدام ۱۵۰ متر طول دارند گرم کرد.