سعید-زحمتکشان

نقش مدیریت شهری در هدفمندی مداخلات شهر کهن شیراز

کارشناس معماری گفت: شهرهای کهن که در برخی از شهرها در مراکز یا همان درون شهر و یا در بیرون از شهرها واقع شده‌اند با بناها و بافت های تاریخی ارزشمند و بناهای غیر ارزشمندی روبه‌رو هستیم که شناسایی و شناساندن آن ها همواره اهمیت می‌یابند و می‌توانیم با شناخت نسبی از آن ها، پشتوانه فکری یا به اصطلاح علمی آن پشتوانه نظری در مداخلات و اقدامات خود در این عرصه ها داشته باشیم.

بازآفرینی بازار وکیل شیراز با بهره برداران

در بین بازارهای مختلف سراسر ایران، بازار وکیل شیراز با پیشینه تاریخی خود که یادگار و میراثی ارزشمند از دوران زند محسوب می‌شود در قلب شهر تاریخی فرهنگی شیراز واقع شده است و با معماری منحصر به فرد خود جایگاه ویژه در بین بناهای تاریخی ایران، دارا می باشد.

تداوم ارزش های شهر تاریخی فرهنگی شیراز با نگاه توسعه ای

فعال میراث فرهنگی با اشاره به اقدامات کنونی مدیریت شهری در زمینه بازآفرینی شهر تاریخی شیراز، گفت: خوشبختانه کارهای فرهنگی در زمینه معماری و شهرسازی که توسط فعالان این حوزه که از گذشته تاکنون در حال انجام است موثر واقع شده و ما الان شاهد گفتمان بازآفرینی و نوزایی شهری در مقیاس های مختلف، پیگیری طرح های هدفمند احیا و باز آفرینی و همچنین افزایش اعتبارات مالی و ... هستیم.

نتایج اولیه پروژه ساماندهی کالبدی و اطلاعاتی بقایای پارچه های کربونیزه تخت جمشید مشخص شد

نتایج اولیه مرحله نخست فعالیت های میدانی پروژه ساماندهی کالبدی و اطلاعاتی بقایای پارچه های کربونیزه تخت جمشید مشخص شد.

تاثیر متقابل شهر و شهروند؛ رویکرد مشارکت در بافت های تاریخی و فرسوده

زحمت کشان، توجه به ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی شهروندان در برنامه ریزی های مربوط به طراحی و اجرای این برنامه ها را ضروری دانست و در این باره گفت: یکی از مراحل مهم رویکرد مشارکت شهروندان در برنامه و طرح های شهری موضوع فرهنگ در اجتماع شهری محسوب می شود که شناخت فرهنگ جامعه شهری را می توان از اقدامات اساسی مدیران شهری در جهت تضمین موفقیت این فرآیند، به حساب آورد.

حفاظت بهتر با مستندنگاری آثار صخره ای

نشست تخصصی مستندنگاری محوطه‌ها، بناها و آثار تاریخی با رویکرد آثار صخره ای با حضور کارشناسان و متخصصین پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، برگزار شد.

اهمیت ارائه طرح و برنامه هدفمند مداخلات شهرهای تاریخی با درک و شناخت کافی

آن چیزی که در فرآیند احیاء و بازآفرینی موثر و مهم تلقی می‌شود، توجه به موضوع مدیریت است. مدیریت فرآیندی که مشارکت صاحبان منافع که در حقیقت همان شهروندان را شامل می شود به رسمیت بشناسد و پایبندی عملی به این حقوق شهروندی را ضمانت کند.

باغ مزار حافظ؛ میراث صلح و دوستی

شیراز حق دارد که به عنوان یک جهانشهر مطرح باشد؛ چرا که دو شاعر گرانقدر، یکی سعدی با کلامی استادانه و فیلسوفانه و یکی حافظ با بیانی عارفانه و عاشقانه به جهان شناسانده است.

یادداشت؛

ایران زیبا؛ روستای دشتک فارس

سعید زحمت کشان، کارشناس و فعال میراث فرهنگی و گردشگری در یادداشتی به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی نسبت به معماری ارزشمند دوران تاریخی ما در بستر طبیعت و روستاهای منحصر به فرد، به ارائه مطالبی پرداخت که در ادامه این یادداشت را که با موضوع ایران زیبا؛ روستای دشتک استان فارس به رشته تحریر درآمده را با هم می خوانیم.

جهش تولید در صنعت گردشگری

به منظور روشن شدن ابعاد جهش تولید که از سوی رهبر معظم انقلاب برای سال ۱۳۹۹ انتخاب شد، گفتگویی داشتیم با سعید زحمتکشان، از فعالان صنعت گردشگری که در ادامه می خوانید.