سیاره-فراخورشیدی

تماشا کنید: نزدیک ترین سیاره فراخورشیدی به زمین که شاید روزی به آن سفر کنیم!

سیاره فراخورشیدی «بتا پیکتوریس سی» دومین سیاره کشف شده یک سامانه خورشیدی به همین نام است است. ستاره‌شناسان این سیاره را با استفاده از روش شتاب محوری کشف کرده‌اند. همانطور که می‌دانید درحالی که سیارات به دور ستاره‌ها می‌چرخند، خود ستاره‌ها نیز ساکن نمانده و حرکت می‌کنند، بنابراین هم سیارات و هم ستاره ها به یکدیگر نیروی کشش گرانشی وارد کرده و مدار در اطراف یک مرکز ثقل متقابل است.

علم و فناوری گزارش می دهد:

K۲-۱۸b سیاره جدیدی برای سکونت

محققان دانشگاه کمبریج به تازگی دریافته اند که سیاره فراخورشیدی وجود دارد که به احتمال فراوان تمام ویژگی های سکونت را داراست

ناسا از «هوش مصنوعی» برای کشف «سیارات فراخورشیدی» استفاده می‌کند

در سال ۲۰۱۸ یک تیم از این گردهمایی‌ها آموزش دیدند تا یک تکنیک یادگیری ماشینی که شبکه‌های عصبی شبیه به مغز انسان دارد را طراحی کنند تا بتواند با بررسی تصاویر به‌دست آمده ساختار شیمیایی سیارات را به‌وسیله‌ی طول موج و مقدار نور دفعی یا جذبی مولکول‌های اتمسفر آن‌ها به دست بیاورد. ارنی اضافه می‌کند: «روش‌های هوش مصنوعی به ما کمک می‌کند که کارهای پردازشی برای محققان راحت‌تر شود. ولی این فناوری نمی‌تواند به‌زودی جایگزین انسان‌ها شود.»

کشف نخستین سیاره فراخورشیدی زیست‌پذیر که «چرخه آب و باران» دارد

پروفسور «چاندرا ویکراماسینگ»، زیست‌اخترشناس و ریاضی‌دان بریتانیایی، در این زمینه می‌گوید: «در طول چند دهه گذشته، همکاران من مانند سر فرد هویل، بحث‌هایی را در باب پانسپرمیا‌ یا پراکنش حیات در کائنات مطرح کرده‌ایم. محتمل‌ترین پاسخ این است که یک رخداد منفرد کیهانی منشاء حیات در کائنات بوده است.»