شیوع-کرونا::خبرگزاری علم و فناوری
شیوع-کرونا

برادر یک بیمار کرونایی:

مثبت شدن تست کرونای برادرم خیلی شوکه کننده بود/مسئولان سفرهای خود را کاهش دهند

برادر یک بیمار کرونایی گفت: با اینکه پیش بینی می کردیم ممکن است که به بیماری کرونا ویروس مبتلا شود ولی واقعا شنیدن خبر مثبت شدن تستش برای من و دیگر اعضای خانواده خیلی شوکه کننده بود.

زنگ خطر بیماری کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت:روند بستری بیماران با سندرم حاد تنفسی روند صعودی دارد.

ویروس کرونا با بدن انسان چه می‌کند که اینقدر مرگ آور است؟

ویروس کرونا یک لایه‌ی محافظ کره‌ای با یک رشته ماده‌ی ژنتیکی در درون آن است. ماده‌ی ژنتیکی پس از اتصال به سلول آن را مجبور می‌کند تا قسمت‌های مختلف ویروس را تولید کند. این ویروس از طریق تماس نزدیک از انسان به انسان منتقل می‌شود. کووید ۱۹ در سلول‌های ریه رشد می‌کند. این سلول‌ها با تولید ماده‌ای صابون‌مانند به هوا کمک می‌کنند تا به عمق شش‌ها برسد. آسیب اصلی مربوط به سیستم ایمنی است که با تخریب همه‌جانبه قصد دارد مانع گسترش ویروس شود. میلیون‌ها سلول ایمنی به سلول‌های آلوده و ویروس‌ها حمله می‌کنند و موجب آسیب گسترده می‌گردند.

هشدار محققان: کفش های آلوده می‌توانند عامل انتقال ویروس باشند

با شیوع ویروس کرونا اقدامات گسترده ای در سطح دنیا برای مقابله با گسترش روزافزون شمار مبتلایان صورت گرفته است. اقدامات احتیاطی از قبیل شستن دستها و استفاده از وسایل پیشگیرانه از عمده ترین توصیه هاست. اما با توجه به مدت دوام ویروس جدید بر روی سطوح، به تازگی مطالعاتی درباره اشیایی که میتوانند ناقل ویروس باشند صورت گرفته است. یکی از این اشیا که همواره با ما همراه است،کفش هایمان هستند.

آیا ویروس کرونای جدید از طریق نفس کشیدن عادی هم منتقل می‌شود؟

از جمله مباحث داغ در مورد ویروس جدید، مربوط به امکان انتقال آن از طریق هوا و نفس کشیدن در محیط ازاد است. برخی معتقدند این ویروس چنین امکانی ندارد و در نتیجه استفاده از ماسک را ضروری نمیدانند. در این مدت پیام‌هایی به طور مداوم شنیده می‌شود که فقط در صورت مریضی یا مراقبت از شخصی که مریض است، نیازی به پوشیدن ماسک دارید. اما یافته‌های اخیر این گفته‌ها را رد می‌کند.

استاندار آذربایجان غربی: در بحث سلامت مردم با کسی شوخی نداریم

استاندار آذربایجان غربی گفت: برخی افراد و صنوف نسبت به رعایت الزامات بهداشتی بی توجه و از شرایط فعلی سوء استفاده می کنند

یک اتفاق عجیب برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم به دلیل شیوع کرونا

پروژه‌ی جهانی کربن سازمانی است که میزان گازهای گلخانه‌ای تولیدشده توسط انسان‌ها را دنبال می‌کند. «راب جکسون»، رئیس پروژه‌ی جهانی کربن و استاد دانشگاه «استنفورد»، می‌گوید: «من از کاهش ۵ درصدی یا بیشتر تولید دی‌اکسیدکربن در سال ۲۰۲۰ متعجب نمی‌شوم، چیزی که از جنگ جهانی دوم بی‌سابقه است. هیچ‌کدام از اتفاقات ۵۰ سال گذشته مانند فروپاشی شوروی یا بحران‌های مختلف نفتی چنین تاثیری روی تولید دی‌اکسیدکربن نداشته‌اند.» به‌گفته‌ی جکسون، کاهش امسال اولین کاهش در تولید جهانی دی‌اکسیدکربن پس از کاهش ۱.۴ درصدی پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ است.

کشف پروتئینی که شیوع گسترده کرونا را توضیح می‌دهد

«فنگ لی»، محقق بیوپزشکی این دانشگاه، می‌گوید: «به‌طور کلی، مهم‌ترین کار فهمیدن ویژگی‌های ساختاری پروتئین‌های ویروس برای برقراری ارتباط با سلول‌های انسانی است. ما می‌توانیم داروهایی طراحی کنیم که آن‌ها را پیدا کرده و مسدودشان می‌کنند.» این تیم از اشعه‌ی ایکس کریستالوگرافی استفاده کرد تا یک مدل سه‌بعدی از پروتئین‌های خاردار این ویروس و نحوه‌ی ترکیب آن با سلول انسانی بسازد.

تنها ۶ درصد از تعداد واقعی مبتلایان کووید-۱۹ شناسایی شده اند

بر اساس گزارشات اخیر تعداد موارد تأیید‌شده بیماری جدید کووید ۱۹ که به‌طور رسمی توسط کشورها و به‌صورت گسترده‌ توسط رسانه‌های ملی و بین‌المللی گزارش می‌شود، تعداد واقعی مبتلایان را دست‌کم گرفته‌اند. دکتر «کریستین بومر» و پروفسور «سباستین ولمر» از دانشگاه «گوتینگن»، طی یک مطالعه جدیدی کیفیت گزارشات رسمی منتشرشده‌ حول میزان مرگ‌ومیر ویروس کرونا را بررسی ‌کرده‌اند. داده‌های آن‌ها نشان می‌دهد که کشورها فقط به‌طور متوسط ​​حدود ۶% از مبتلایان ویروس کرونا را کشف کرده‌اند و تعداد واقعی افراد آلوده در سراسر جهان ممکن است به ده‌ها میلیون نفر رسیده ‌باشد.

در اقدامی جهادی

۱۰۰۰ مورد بازرسی از مراکز توزیع و فروش اقلام پیشگیری از کرونا انجام شد

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت:در اقدامی جهادی ۱۰۰۰ مورد بازرسی از مراکز توزیع و فروش اقلام پیشگیری از کرونا انجام شد