فرارمغزها

کاهش مهاجرت نخبگان زیر سایه تغییر رویکرد اقتصادی،

تغییر جهت مقصد دانشجویان داخلی/ دروغ بزرگ فرار مغزها برملا شد

با پیدایش و گسترش حوزه کسب و کارهای نوین و استارتاپ‌ها در داخل کشور، شاهد کاهش روند مهاجرت نخبگان علمی به کشورهای دیگر هستیم که این مهم، حکایت از سیاه‌نمایی در رابطه با آمار و ارقام پدیده فرار مغزها دارد.

بر اساس آمار یونسکو؛

رتبه ایران در خروج نخبگان از کشور بهبود یافت

بنابر جدیدترین آماری که «یونسکو» در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد ، جایگاه ایران در خروج نخبگان و دانشجویان از رتبه ۱۲ به رتبه ۱۸ بهبود یافته است.

علم و فناوری گزارش می دهد؛

بازگشت نخبگان به کشور شتاب گرفت/ ورود ۱۲۰۰ نخبه علمی به ایران و ایجاد ۲۴۰۰ فرصت شغلی برای فارغ التحصیلان داخلی

با توجه به اعلام مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طی سال های اخیر بیش از ۱۲۰۰ نفر از محققان و متخصصان ایرانی دانشگاه‌ های برتر دنیا که از کشور مهاجرت نموده اند به کشور بازگشته اند که این افراد باعث ایجاد اشتغال ۲۴۰۰ نفر از فارغ التحصیلان داخلی شده اند.

براساس گزارش‌های سازمان ملل:

کاهش مهاجرت دانشجویان ایرانی به آمریکا/ روند مهاجرفرستی ایران روبه کاهش است

کاهش ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفری تعداد دانشجویان ایرانی در سال‌های اخیر در آمریکا نشان از بهبود اوضاع تحصیلی در داخل کشور را می‌دهد که این مهم حفظ سرمایه انسانی را درپی خواهد داشت.

دکتریونس غلامی استاد دانشگاه :

فرار مغزها نداریم بلکه با بی تدبیری مغزها را فراری می دهند

غلامی گفت:رفتار مردم با نخبگان علمی کشور و یک فرد هنرمند یا ورزشکار بسیار متفاوت است و به نوعی می توان گفت که مردم برای نخبگان علمی فرهنگی ارزشی قایل نیستند و باید گفت زمانی که ارزشها در جامعه از بین بروند همه چیز جای خودرا عوض خواهد کرد . افرادی که مغزهم نیستند با توجه به مشکلاتی که پیش رو دارند ترجیح می دهند از کشور بروند .