فناوری-لیزر

علم و فناوری گزارش می دهد؛

پایان انحصار ۴ کشور جهان در تولید لیزر فمتوثانیه/ صادرات هر دستگاه لیزر ایرانی ۵۰ هزار دلار ارز آوری دارد

محققین کشورمان موفق به ساخت دستگاه لیزر فمتوثانیه پیشرفته ای شدند که دانش ساخت آن تنها در اختیار ۴ کشور جهان می باشد و با تولید آن به ازای هر دستگاه می توان برای کشور ۵۰ هزار دلار ارز آوری کرد .

آیا استفاده از «فناوری لیزر» می‌تواند «آلودگی هوای تهران» را کاهش دهد؟

رادار لیزری یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها در زمینه کنترل مه‌دود است. در آینده این فناوری بر روی خودروها، هواپیماها و حتی ماهواره‌ها سوار می‌شود. «ژانگ تیانشو» از محققان این پروژه می‌گوید: «غلظت بالای اُزن در نزدیکی سطح زمین یکی از دلایل اصلی ایجاد آلودگی و آلاینده‌های اصلی ثانویه است. تجهیزات راداری لیزری همچنین می‌توانند نظارت بر اُزن را در کوتاه‌ترین زمان انجام دهند تا پشتیبانی فنی از کنترل آلودگی را فراهم کنند.»

با تلاش متخصصان داخلی؛

ایران برای انتشار مقالات حوزه لیزر جایگاه یازدهم کشور‌های دنیا را کسب کرد

با همت متخصصان داخلی حوزه لیزر و فوتونیک کشور، ایران در حوزه نشر پژوهش‌ها به رتبه ۱۱ در سال ۲۰۱۸ ارتقا یافت.

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ایران به جمع دارندگان سلاح "جنگ ستارگان" پیوست/با کشورهای دارای توپ‌های لیزری آشنا شوید+فیلم و عکس

سلاح های لیزری ، جزء ابزارهای جنگی پیشرفته ای هستند که با توجه به دانش بالا جهت ساخت آن ، تاکنون تنها ۴ کشور موفق به ساخت آن شده است؛ با توجه به سخنان امیر شاهرخ شهرام معاون وزیر دفاع، جمهوری اسلامی ایران نیز به جمع دارندگان این سلاح پیوسته است.

با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان؛

سومین نمایشگاه بین‌الملی لیزر و فوتونیک آبان ماه برگزار می‌شود

همزمان با سومین نمایشگاه بین‌الملی لیزر و فوتونیک ایران شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و مراکز تحقیقاتی ظرفیت‌های خود در این عرصه را به نمایش می‌گذارند.