ماده-تاریک

محققان دانشگاه کپنهاگ گزارش کردند:

ماده تاریک "مغناطیسی" ممکن است سرعت انبساط جهان را تسریع کند

انبساط جهان در حال شتاب گرفتن است، اما ما واقعاً مطمئن نیستیم که چرا. بهترین مدل‌های فعلی به نیروی محرکه نام متغیر "انرژی تاریک" می‌دهند - اما این حتی ممکن است وجود نداشته باشد. اکنون محققان دانشگاه کپنهاگ در یک مطالعه جدید نشان داده‌اند که اگر ماده تاریک دارای برخی از خصوصیات مغناطیسی غیرمعمول باشد، می‌تواند گسترش مشاهده شده را توضیح دهد.

کشف سیگنال هایی از تبدیل ماده تاریک به نور

چندین دهه مشاهدات نجومی، دانشمندان را به این نتیجه رسانده که جهان پر از ذرات عظیم و نامرئی است. این ماده ی "تاریک" نوری منتشر یا منعکس نمی کند، اما حضور آن را می توان از طریق اثرات گرانشی بسیار شدید بر ستاره ها و کهکشان ها مشخص کرد. اکنون ستاره شناسان، ستاره های نوترونی را برای یافتن سیگنال های آشکارساز یک ذره از ماده تاریک مطرح به نام انکسیون بررسی کرده اند.

تلسکوپ هابل ناسا یک گام دیگر به کشف راز «ماده تاریک» نزدیک‌تر شد

ماده تاریک رازآلود و نامرئی از قرار معلوم در تمام محیط پیرامون ما وجود داشته و ۸۵ درصد تمام مواد موجود در کهکشان را تشکیل می‌دهد. اما چرا نمی‌توانیم پیدایش کنیم؟

طی تحقیقی جدید مشخص شد :

انبوهی از ماده تاریک موجود در خوشه های کهکشان به طرز شگفت آوری نور را خم می کند.

مشاهدات ۱۱ خوشه کهکشان، مانند MACSJ۱۲۰۶.۲ ۰۸۴۷ نشان می دهد که برخی از کره های ماده تاریک در این خوشه ها چگالی تر از حد انتظار هستند.

یافته‌های جدید «تلسکوپ هابل» نقائص فرضیه ماده تاریک را آشکار‌ کرد

دسته‌ها و یا خوشه‌های کهکشانی عظیم‌ترین و متراکم‌ترین ساختارهای موجود در کیهان هستند. به همین جهت نیز بزرگترین مخازن ماده تاریک نیز می‌باشند. اگر بخواهیم به تعریفی ساده از این خوشه‌های کهکشانی اکتفا کنیم باید بگوییم که این خوشه‌ها درحقیقت هرکدام کهکشان‌های مفرد و مستقلی هستند که توسط ماده تاریک کنار هم نگه‌داشته می‌شوند.

کشف ذره بنیادین «آکسیون» ؛ آیا فیزیکدانان معمای «ماده تاریک» را حل کردند؟

اکسیون ذره بنیادی فرضی است که برای حل مشکل سی‌پی قوی در کرومودینامیک کوانتومی (اختصاری QCD) ارائه شده. این ذره بار الکتریکی ندارد و اسپینش صفر می‌باشد. برهم کنش این ذره، جاذبه و الکترو مغناطیس است.

عکس روز آژانس فضایی اروپا

حلقه ماده تاریک در دست فضا!

آژانس فضایی اروپا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویر باشکوهی از یک ساختار حلقه مانند که توسط تلسکوپ فضایی "هابل" ثبت شده، منتشر کرد.

کلاکت۴۴-مواد شیمیایی خاص

این کلاکت به ماده شیمیایی خاص با خواصی عجیب می پردازد

آیا می توانیم ماده تاریک ایجاد کنیم؟

وجود ۸۵ درصد از ماده در جهان ما در هاله ای از ابهام قرار داره و ما نمیدونیم از چی ساخته شده! به همین دلیل بهش میگیم ماده ی تاریک! اما می دونیم که وجود داره و می تونیم جاذبه ی گرانشی ماده تاریک رو در کهکشان ها و اجرام آسمانی مشاهده کنیم