مجله-نیچر

مقاله جدید Nature : افرادی که به خدا باور دارند توانایی بیشتری در درک الگوهای طبیعی دارند

مطالعه جدیدی که از سوی محققان دانشگاه جورج تاون در مجله Nature Communication به چاپ رسیده است ارتباط میان یادگیری ناخودآگاه و باور به خدا را مورد بررسی قرار داده است. محقق ارشد این پژوهش «آدام گرین»، در این باره می‌گوید: «باور به خداوند که درجهان دخیل است و نظم را برقرار می‌سازند، عنصر اصلی و ریشه‌ای ادیان جهانی است.»

با همکاری محقق ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا

تولید اولین تراشه مدلسازی «بیماری‌های چشمی» و «پلک مصنوعی»

این مطالعه که نتایج آن در مجله Nature Medicine به چاپ رسیده است، محققان بر روی مهندسی یک مدل چشم انسان برای شبیه‌سازی بیماری خشکی چشم متمرکز شده‌اند. این اختراع محققان را قادر می‌سازد تا داروهای آزمایشی را بدون آسیب زدن به چشم مورد ارزیابی قرار دهند.

فیزیکدان ایرانی استنفورد برای نخستین بار «میکروفون کوانتومی» ساخت

صفوی نائینی در این زمینه می‌گوید: «کوانتومی بودن انرژی صوت را به صورت نرمال تجربه نمی‌کنیم. انرژی صوتی در سطح کوانتوم دچار شکستگی می‌شود.» تا به امروز محققان قادر نبودند سطوح فونون را در ساختارهای مهندسی شده به طور مستقیم اندازه گیری کنند. چرا که این انرژی میان سطوح مختلف متفاوت است.

Nature: کشف ملکولی در «انار» که پیری را به تعویق می‌اندازد

دانشمندان در مقاله جدیدی که در مجله Nature به چاپ رسیده است، ملکول جدید را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند توانایی سلول‌ها در بازیافت میتوکندری‌های از دست رفته را افزایش دهد. این ملکول «یورولیتین A» نام گرفته است. پاتریک آبیشر، یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: «این تنها ملکول شناخته شده است که می‌تواند پروسه حذف میتوکندری‌ها (Mitophagy) را به تعویق بیاندازد. این یک ترکیب کاملا طبیعی است و تاثیر آن قدرتمند و سنجش‌شده است.»

Nature: شناسایی باکتری‌های عامل سرطان روده با هوش مصنوعی

آنها در این پروژه از ابزاری به نام mOTUs۲ بهره گرفته‌اند که قادر است «فراژنوم» گونه‌های مختلف باکتری موجود در یک سمپل را نه تنها مورد شناسایی قرار دهد بلکه تعداد دقیق آن را گزارش کند. با این روش حتی باکتری‌هایی که ژنوم مشخصی نیز ندارند، قابل شمارش هستند.

مجله Nature: برای نخستین بار سلول‌های مغزی پس از مرگ احیا شدند

این مطالعه جعبه پاندورای پرسش‌های اخلاقی پیرامون آن را باز می‌کند،؛ از «چگونه می‌بایست هوشیاری را اندازه گرفت؟» و «چگونه مطمئن شویم، هشیاری در این حالت برقرار نخواهد شد؟» تا «چه کسی این حق را به ما داده تا مغز این جانوران را در یک منطقه خاکستری نه زنده و نه مرده قرار دهیم؟»

به انتخاب مرجع بزرگ علمیNATURE ؛

ده چهره‌ تاثیرگذار علمی جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی

مجله‌ی Nature هر سال فهرستی از چهره‌های شاخص علمی را منتشر می‌کند که تلاش‌های آن‌ها تأثیر زیادی بر علم جهان داشته است.