محیط-زیست::خبرگزاری علم و فناوری
محیط-زیست

برای نخستین بار؛ بازیافت کفش کتانی برای تولید چکمه اسکی

یک شرکت تجاری برای نخستین بار توانسته با بازیافت کفش‌های کتانی تولیدی خود برای تولید چکمه‌های مقاوم مورد استفاده در ورزش اسکی بهره بگیرد.

انعقاد تفاهم نامه برای حفاظت پایدار از محیط زیست در چهارمحال و بختیاری

تفاهم نامه همکاری برای حفاظت از محیط زیست، همگام با توسعه ورزش، میان ادارات حفاظت محیط زیست و ورزش و جوانان شهرستان اردل در این استان منعقد شد.

تحولی عظیم در علوم زیستی؛

سلول های کپسوله شده/مهندسین‎ ‎موفق به تولید بافت های تزریقی کپسوله گردیدند+فیلم‏

دستگاه جدیدی که سلول ها را از طریق وارد کردن به داخل میکروژل هایی (‏microgels‏) خاص ‏محافظت می نماید. تزریقی ساده که می تواند به بازسازی بافت های آسیب دیده کمک نماید و تحقق ‏بخش رویای دیرینه پزشکان و بیماران تلقی گردد

با کارایی بیشتر و حافظ محیط زیست؛

تولید مایع ضد یخ با پوست انگور توسط محقق ایرانی

معمولا از سدیم کلراید برای یخ زدایی و برف زدایی از بزرگراه ها استفاده می شود، اما ناسازگاری این ماده با محیط زیست یک محقق ایرانی را به فکر استفاده از روشی جایگزین انداخته است.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین:

توسعۀ حقوق بین‌المللی محیط زیست یک اصل در فناوری زیست محیطی است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: توسعۀ حقوق بین امللی محیط زیست از جمله اصول حوزه فناوری زیست محیطی است .

کدام یک از غذاهایی که می‌خوریم «آسیب به محیط زیست» و «تشدید کم‌آبی» را به دنبال دارند؟

سیستمی که غذای ما را تولید می‌کند، حدود ۷۰ درصد از آب شیرین جهان را مصرف می‌کند. این بدان معنی است که ما نیاز داریم تا در عین سالم نگه داشتن رژیم غذایی خود، آن را به گونه‌ای تغییر دهیم که آب کمتری مصرف شود. چنین تلاشی در استرالیا که خشک‌ترین قاره قابل سکونت برای انسان به شمار می‌آید، بسیار حیاتی است.

در ژاپن صورت گرفت؛

تولید یک خودروی سبک و قدرتمند با بدنه ای از جنس فیبر نانو سلولزی

در ژاپن با استفاده از فیبر نانو سلولزی بدنه و فضای داخلی یک خودرو ساخته شده است. به گفته محققان با استفاده از این ماده می توان خودروهایی سبکتر و حافظ محیط زیست تولید کرد.

با ابداع فیبرهای خوراکی؛

بافت گوشت های آزمایشگاهی طبیعی تر می شود.

محققان موفق شده اند با استفاده از شیوه ای جدید فیبرهای بلند و خوراکی تولید کنند تا گوشت آزمایشگاهی بیشتر شبیه نمونه واقعی شود.

لزوم ارائه آموزش‌های محیط‌ زیست به‌صورت تخصصی در دانشگاه‌ها

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برنامه‌های درسی تخصصی در حوزه محیط‌زیست دانشگاه‌ها را به‌صورت تخصصی ارائه و پیگیری می‌کنیم.

ببر بنگال از «چنگ انقراض» فرار کرد؛ جمعیت ببر هندی به سه هزار قلاده افزایش پیدا کرد

متخصصان حفاظت از محیط‌ زیست می‌گویند افزایش جمعیت ببرها امیدوارکننده است، اما این امکان هم وجود دارد که افزایش تعداد تنها در نتیجه شمارش دقیقتر بوده است. این سرشماری همچنین می تواند نشان دهد که ببرهای بیشتری در منطقه حفاظت‌شده با یکدیگر آمیزش داشته‌اند. در همین حال نشانه‌های نگران‌کننده‌ای وجود دارد که می‌گوید ممکن است این ببرها نتوانند به خوبی در قلمرو خود پراکنده شوند.