مریخ

استفاده از باکتری های زنده برای تبدیل دی اکسید کربن به مولکول های مفید

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی راکتور هیبریدی ایجاد کرده اند که می تواند با استفاده از باکتری های زنده دی اکسید کربن را به مولکول های مفید تبدیل کند.

۴۵۰ زلزله در مریخ ثبت شد

نخستین نتایج رسمی از بررسی اطلاعات لندر اینسایت نشان می‌دهد زیر سطح سیاره مریخ ارتعاشاتی وجود دارد که منجر به بروز زمین لرزه می‌شود.

برای حمل راحت توسط فضانوردان؛

خانه های فضایی آینده در ماه و مریخ از قارچ ساخته می شوند!

محققان ناسا طرحی برای ساخت ایستگاه در ماه و مریخ ارائه کرده اند که در آن از قارچ استفاده می شود.

ناسا از مریخ‌نورد «مارس ۲۰۲۰» رونمایی کرد+عکس

ماموریت تاکنون نام‌گذاری‌نشده کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ در ۴ دسامبر ۲۰۱۲ در نشست اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در سانفرانسیسکو توسط ناسا اعلام شد. در طراحی این مریخ‌نورد از طرح مریخ‌نورد کنجکاوی استفاده خواهد شد، اما بارهای ارزشمند علمی مختلفی را به همراه خواهد داشت.

ناسا می‌گوید در مریخ روزانه دو بار زلزله می‌آید

تیم تحقیقاتی ناسا امیدوار است که در آینده، این اندازه‌گیری‌ها با مشاهدات ماهواره‌ای در منطقه انجام شود. زمین‌لرزه‌هایی از این قبیل می‌تواند باعث جابجایی تخته‌سنگ‌ها و حتی لغزش زمین شود. محققان امیدوارند با مقایسه‌ی مشاهدات با وضوح اخیر، شواهدی از این امر پیدا کنند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن این روش، تیم می‌تواند مدل‌های جدید را تکمیل کرده و سرنخ‌های جدیدی در مورد علت دقیق لرزه‌ها ارائه‌ دهد.

ناسا نقشه گنج در مریخ کشف کرد

در گذشته باستان آب روی سطح مریخ جاری بود؛ این مهم به این دلیل بود که در آن زمان اتمسفر بسیار ضخیم‌تر بود. نظریه پیشرو این است که ذرات خورشید به تدریج فضای مریخ را در طی سال‌های گذشته از بین برد، تا زمانی که اتمسفر آنقدر نازک شد که دیگر نتوانست از آب جاری حمایت کند.

دانشمندان به دنبال راهکار برای استقرار انسانها در سیاره سرخ؛

سال ۲۰۲۴ و برنامه های ناسا برای استقرار انسانها در سیارات/اولین مسافران به مریخ در کجا زندگی خواهند کرد؟

براساس نقشه های تهیه شده از سطح سیاره مریخ، ضخامت لایه یخ آب های زیر سطح سیاره مریخ برابر با یک اینچ معادل با ۲.۵ سانتیمتر می باشد

ناسا می‌خواهد «انسان‌های تراریخته» برای زندگی در مریخ تولید کند

دانشمندان در تلاشند تا تاثیر ماموریت‌های بلند مدت فضایی را بر بدن انسان کشف کنند. میسون و ده‌ها محقق دیگر که بر روی اثرات ژنتیکی پرواز در فضا کار می‌کردند، تاکنون اطلاعات زیاد و باارزشی را به دست آورده‌اند. محققان امیدوارند که این تحقیقات بتوانند راهکارهایی برای حفظ سلامت جسمانی فضانوردان آینده ارائه دهد.

چرا ناسا می‌خواهد از مریخ سنگ به زمین بیاورد؟

دانشمندان به مطالعه سنگ مریخ علاقه‌مند هستند زیرا شرایط این سیاره میلیون‌ها سال پیش مشابه زمین بوده است. این سیاره در آن زمان جوی غلیظ داشته و آب روی سطح آن جاری بوده است. امروزه بیشتر جو آن از بین رفته است و محققان در جستجوی آن هستند که آیا قبل از آن حیات بر روی این سیاره شکل یافته است یا خیر. از این رو آنان در جستجوی میکروب‌های فسیل شده‌اند.

در اقدامی نو:

جستجوی حیات در مریخ با الهام از فسیل ها

محققان دانشگاه ادینبورگ انگلیس برای ارتقای کارآیی روش های جستجوی حیات در مریخ به فسیل های باستانی متوسل شده اند.