ویروس-hIV

مراقب سویه جدید ویروس HIV باشید!

این تحقیقات به ما یادآوری می‌کند که ویروس ایدز دارای انواع خطرناک بسیار گوناگونی است. ویروس ایدز همواره در حال تغییر و تحول است، همین امر باعث شده است که تاکنون دانشمندان قادر به کشف واکسن برای آن نباشند. بیش از ۳۷ میلیون نفر در حال حاضر در جهان مبتلا به ایدز هستند. داروهای ضدایدز از تولید و شیوع این بیماری جلوگیری می‌کنند، اما دارای اثرات جانبی چشمگیری هستند.

یک محقق دانشگاه تبریز:

زنان قبل از حامله شدن از نظر آنتی بادی ضد روبلا بررسی و اسکرین شوند/ اهمیت واکنس سرخجه برای زنان باردار

یک محقق دانشگاه تبریز گفت: بانوان قبل از بارداری از نظر آنتی بادی ضد روبلا بررسی و اسکرین شوند.

درمان بیماران در روستای چنار محمودی در اولویت است

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با بیان اینکه راه های انتقال ویروس اچ اي وي قطعا مورد بررسي قرار خواهد گرفت افزود: در حال حاضر درمان مبتلايان به اين ويروس در اولويت قرار دارد.

اقدامات علمی و تخصصی در جهت شناسایی، درمان و پیشگیری از اشاعه بیماری ایدز شروع شد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: با هماهنگی و تماس با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولین استانی اقدامات علمی و تخصصی در جهت شناسایی، درمان و پیشگیری از اشاعه بیماری شروع شد و کما کان ادامه دارد.

Nature: محقق ایرانی نخستین ژن درمانی موفق بیماری ایدز را به کمک «فناوری کریسپر» انجام داد

محقق ارشد این مطالعه، کامل خلیلی، از دانشگاه تمپل، در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «مطالعه ما نشان می‌دهد که این نوع درمان مبتنی بر ویرایش ژنوم، همانندسازی دی‌ان‌ای ویروس ایدز را سرکوب می‌کند. در نهایت این فرآیند، اچ‌آی‌دی از سلول‌ها و اندام‌های عفونی شدن جانور خارج خواهد شد.»

کشفی جدید و شگفت‌انگیز؛

ویروس HIV از ژنوم موجودات زنده حذف شد

محققان برای اولین بار DNA HIV-۱ رونوشت – ویروس عامل ایدز – را از ژنوم موجودات زنده حذف کردند.

محققان UCL قرصی ساختند «انتقال ایدز در ایران» را کنترل خواهد کرد

تماس جنسی، یکی از راه‌های بسیار مهم انتقال ویروس ایدز در ایران است. آذرماه سال گذشته، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: «از دو سال پیش اصلی‌ترین راه انتقال ایدز در کشور تماس جنسی است. زمانی انتقال این بیماری ۹۷ درصد در معتادان مرد و سه درصد در زنان معتاد بود، اما طی دو سال اخیر تعداد زنان مبتلا از طریق روابط جنسی ۱۰ برابر شده است.»

برای نخستین بار یک فرد مبتلا به ایدز کلیه اهدا کرد

برای نخستین بار در سراسر جهان جراحان در ایالات متحده توانستند یک عمل پیوند کلیه را از یک فرد زنده مبتلا به ویروس HIV را با موفقیت به انجام برسانند. این اتفاق نه تنها برای عرصه زیست‌پزشکی یک پیشرفت چشمگیر به شمار می‌رود، بلکه یک فرصت استثنایی برای زودودن لکه‌ننگ‌ها و باورهای نادرست درخصوص مبتلایان به ایدز به شمار می‌رود.

عدم شفافیت مالی برنامه ریشه کن کردنHIV ترامپ

این حرکت دونالد ترامپ با آمیزه‌ای از تردیدها و خوشبینی‌های محتاتانه فعالان این عرصه همراه بوده است. مقامات بهداشت و درمان محلی و ایالتی از این موضوع نگران هستند که مبادا دولت برای تامین مالی این برنامه بودجه سایر پروژه‌ها را قطع کند. تاکنون نیز وضعیت بودجه این برنامه از سوی دولت ترامپ نامشخص بوده است.

دانشمندی که اصلاح ژنتیکی جنینی انجام داده،در آستانه اعدام!

یک دانشمند چینی به نام هی جیانکوی (He Jiankui) موفق شده است ژن هایی را در نوزادان متعددی تغییر دهد؛ تغییراتی که جواب دادند و نوزادان در نهایت متولد شدند. این خبر جامعه علمی ژنتیک را تکان داد و خشم بسیاری از محققان در سراسر جهان را برانگیخت. اکنون او ممکن است با مجازاتی بسیار شدیدتر از خشم عمومی مواجه شود: اعدام.