ژن-درمانی

مصرف زعفران زمینه بهبودی بیماری آرتریت روماتوئید را فراهم می‌کند

تعدادی از محققان دانشگاهی اعلام کردند : مصرف روزانه ۱۰۰ میلی گرم زعفران باعث بهبود فعالیت سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید می‌شود.

کشفی دیگر از محققان

سلولی که در مغز باعث لکنت زبان می‌شد، کشف شد.

این اکتشاف می‌تواند باعث درمان این بیماری شود و باعث بهبود افرادی که دچار لکنت زبان هستند شود.

یک شرکت آمریکایی مدعی ساخت داروی درمان سرطان شد

شرکت آمریکایی «مورفوجنسیس» (Morphogenesis) اعلام کرد، دارویی (آمپول) توسعه داده که سلول‌های سرطانی بدن را شناسایی می‌کند و به سیستم ایمنی بدن اجازه می‌دهد آن‌ها را از بین ببرند.

Nature: محقق ایرانی نخستین ژن درمانی موفق بیماری ایدز را به کمک «فناوری کریسپر» انجام داد

محقق ارشد این مطالعه، کامل خلیلی، از دانشگاه تمپل، در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «مطالعه ما نشان می‌دهد که این نوع درمان مبتنی بر ویرایش ژنوم، همانندسازی دی‌ان‌ای ویروس ایدز را سرکوب می‌کند. در نهایت این فرآیند، اچ‌آی‌دی از سلول‌ها و اندام‌های عفونی شدن جانور خارج خواهد شد.»

ژن درمانی چیست؟

در این کلیپ به بررسی ژن درمانی و تاثیر آن بر درمان های مختلف می پردازیم.

درمان اختلالی ارثی و نادر؛

ژن درمانی در نبرد با بیماری کمبود ایمنی/بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن امکان پذیر می ‏گردد+فیلم

یک آزمایش بالینی کوچک نشان داده است که ژن درمانی می تواند با ایمن سازی سیستم های ‏ایمنی نوزادانی که به تازگی دچار ابتلاء به یک اختلال ارثی نادر گردیده اند، کمک شایانی نماید. این ‏اختلال ارثی، یک عامل تهدید کننده برای زندگی فرد مبتلا شده بشمار می آید که در آن، سلول ‏های ایمنی بدن در مبارزه با عفونت، به طور طبیعی رشد نکرده و یا عمل نمی نمایند

محققان آکسفورد با ژن درمانی شایع‌ترین علت کوری در جهان را درمان کردند

هنوز خیلی زود است که بگوییم این عمل در خصوص درمان این بیمار برای همه جواب می‌دهد. اما مطمئنا برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان که در خطر ابتلا به این بیماری وابسته به سن هستند، این شفای آزمایشی نقطه عطف و امیدواری بزرگی به شمار می رود.

توسط انجمن جامعه هماتولوژی آمریکا؛

بیماران تالاسمی با ژن درمانی به اوج تولید هموگلوبین رسیدند/ نتایجی فراتر از انتظار برای رهایی بیماران از انتقال خون است

ژن درمانی برای تالاسمی وابسته به انتقال، یک اختلال ارثی خون، نتایج مثبت را در تجزیه و تحلیل موقت دو آزمایش بین المللی Phase ۱/۲ نشان داد. از ۲۲ بیمار ۱۲ تا ۳۵ ساله، ۱۵ بیمار از وضعیت انتقال خون آزاد شدند، همچنین بقیه نیاز به انتقال خون کمتری داشتند.

با کشف عامل ژنتیکی توسط محققان موسسه مغز اودونل دانشگاه تگزاس؛

ژن درمانی طیف وسیعی از شرایط ناتوان کننده، از سکته مغزی تا ضربه و صدمات جراحی نخاعی را بهبود می بخشد

محققان موسسه مغز اودونل دانشگاه تگزاس یک «عامل ژنتیکی» را کشف کرده اند، ژن درمانی بواسطه این عامل ژنتیکی قادر است توانایی مغز در بهبود شرایط مغزی مانند سکته مغزی، ضربه مغزی و آسیب نخاعی را بهبود بخشد.

منبع معتبر علمی (medicalxpress) مدعی شد:

ژن درمانی می تواند حفاظت طولانی مدت در برابرHIV ایجاد کند

محققان از طریق ژن درمانی، سلولهای بنیادی خون سازی طراحی کرده اند که این سلولهای مهندسی شده نه تنها سلول های آلوده به HIV را تخریب کردند، بلکه بیش از دو سال دوام داشتند، و بنابراین توانایی ایجاد ایمنی بلند مدت در برابر ویروس ایدز ایجاد می کنند.