کشاورزی-مدرن

سومین کنفرانس ملی پژوهش‌های نوین در مهندسی کشاورزی

سومین کنفرانس ملی پژوهش‌های نوین در مهندسی کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در شهر مشهد با هدف آشنایی با دستاوردهای نوین در حوزه کشاورزی، محیط زیست، گردشگری و علوم زمین برگزار می‌شود.

غذایی که می‌خوریم؛ از دیروز تا امروز

ژنتیک زیر ذره بین/اعلام آمادگی دانشمندان ایرانی برای ورود به عرصه مهندسی ژنتیک

در ایران علیرغم آمادگی دانشمندان کشور برای بکارگیری فناوری مهندسی ژنتیک تولید ملی محصولات تراریخته تا بحال محقق نشده است که اطلاع‌رسانی نادرست در خصوص محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک از عمده دلایل آن می‌باشد.

توسط مخترع مازندرانی

ردیف کار خطی نیمه اتوماتیک بذر در مازندران ساخته شد

ردیف کار خطی نیمه اتوماتیک بذر در مازندران ساخته شده است که قیمت تمام شده و فروش آن با نمونه خارجی تفاوت بسیار زیادی دارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی اعلام کرد:

نظام مهندسی کشاورزی در خدمت توسعه پایدار کشاورزی آذربایجان غربی

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی آذربایجان غربی گفت:نظام مهندسی کشاورزی در خدمت توسعه پایدار کشاورزی استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد:

تصور حفظ یزد بدون حفظ کشاورزی تصور غلطی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد تاکید کرد:حیات ما با کشاورزی گره خورده و تصور حفظ یزد بدون حفظ کشاورزی تصور غلطی است.

آبهای زیرزمینی و علت خشک شدن آنها در ایران

آب‌های زیرزمینی به آب‌هایی گفته می‌شود که در لایه‌های آب‌دار و اشباع زیر زمین تجمع پیدا کرده‌است. این آب‌ها فقط حدود ۴ درصد از مجموعه آب‌هایی را که فعالانه در چرخه آب‌شناختی دخالت دارند، تشکیل می‌دهد. با این وجود حدود ۵۰ درصد جمعیت دنیا از نظر آب شرب متکی به همین آب‌های زیرزمینی آزاد هستند.

ضرورت استفاده از اینترنت اشیاء در ایران (قسمت سوم)؛

کشاورزی هوشمند، صنعت آبزی‌پروری و کسب‌و کارهای مبتنی بر هوش مصنوعی

اینترنت اشیاء مهم‌ترین راهکار شهرها برای خلاصی از چالش‌های بزرگی مثل ترافیک سنگین، کمبود آب و برق و همچنین برای داشتن محیطی سالم و رفاه بیشتر به شمار می‌رود. در کشور ما به اینترنت اشیاء برای هوشمندسازی فرآیندهای کشاورزی، صنعت آبزی‌پروری و همچنین کسب‌وکارهای هوشمند نگاه ویژه‌ای وجود دارد.

یک کارشناس کشاورزی:

نمی توانیم همه مشکلات در بخش کشاورزی را به گردن خشکسالی بیاندازیم

دهشیری گفت: نمی توانیم همیشه همه مشکلات را به گردن خشکسالی بیاندازیم، چرا که می توانیم با همین شرایط ویژه ای که در کشور داریم به درآمد بسیاری در زمینه کشاورزی دست پیدا کنیم. اما این کار نیاز به تامین زیرساخت ها و برنامه‌ریزی صحیح دارد تا بتوانیم حداکثر بهره‌برداری را از همین ظرفیت‌های موجود کشاورزی داشته باشیم.

کارشناس کشاورزی عنوان کرد:

ضرورت اجرای طرح آبیاری نوین برای حفاظت از منابع آبی

کارشناس کشاورزی اظهار کرد:باتوجه به کمبود نزولات آسمانی درکشورمان وعدم توزیع مناسب‌زمانی ومکانی بارشها، همچنین بروز خشکسالی‌های متعدد در بیست سال اخیر، ضرورت تبدیل روشهای آبیاری سنتی به روشهای نوین آبیاری بیش از پیش احساس می شود.

پژوهشگر کشاورزی عنوان کرد:

نبود مدیریت منسجم در تحقیقات کشاورزی/ معضل تحقیقات پراکنده و تکراری درحوزه کشاورزی

پژوهشگر کشاورزی عنوان کرد: متاسفانه تحقیقات در کشاورزی محور و مبنا نیست و ارتباط و هماهنگی بین مراکز تحقیقاتی و مراکز پژوهشی دانشگاهی وجود ندارد.