کشاورزی::خبرگزاری علم و فناوری
کشاورزی

مزرعه الگوی کشت در جهرم به ثمر نشست

کیاهان کشت شده در این مزرعه برای اولین بار به ثمر نشسته است.

تسهیلات بانکی جهت خرید پهپاد کشاورزی

معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی از اعطای تسهیلات بانکی جهت خرید پهپاد کشاورزی به کشاورزان خبر داد.

کشت نشائی جایگزین کشت ریشه لخت می شود

توسعه کشاورزی حفاظتی، توسعه کشت‌های نشایی و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری از راهکارهای بسیار کارآمد در کاهش مصرف آب و استفاده بهینه از آن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه می باشد. در این مسیر سیاست‌ها و حمایت‌های خوبی از جانب ستاد احیای دریاچه ارومیه لحاظ شده که در حال اجراست.

خاصیت ضدیخ انگور از نمک هم بیشتر است

محققان دریافتند که محلول مبتنی بر عصاره انگور یخ را سریع‌تر از سایر مواد ذوب می‌کند و باعث آسیب قابل توجهی به بتن و آسفالت نمی‌شود. این محلول همچنین خطر کمتری بر آب دارد. دانشمندان می‌توانند از همین فناوری مشابه در مناطق مختلف کشور استفاده کنند و بسته به منبع زباله در دسترس، از محصولات دیگر کشاورزی بهره ببرند.

ساخت پهپادی که زمین‌های کشاورزی را سم پاشی می‌کند+عکس

هپادهای بزرگ از اهمیت فزاینده نه تنها در زمینه لوجستیکی بلکه در زمینه انتقال مسافر نیز برخوردار می‌شوند. پهپادهای کوچک نیز در زمینه کشاورزی برای کنترل محصول و نقشه‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر دو شرکت پتانسیل فراوانی در ولودرون برای استفاده در کشاورزی می‌بینند. این پهپاد جدید می‌تواند در بازه‌های مختلف از جمله توپوگرافی، پاشیدن مواد شیمیایی محافظت از محصولات، کاشتن بذر و کنترل سرما استفاده شود. این محصول پس از موفقیت در آزمایشات میدانی به تولید انبوه خواهد رسید

علم و فناوری گزارش می دهد؛

آب باران با فناوری ایرانی «آشامیدنی» می شود

محققان کشور دست‌به‌کار شدند تا از این موهبت الهی بهره بیشتری ببریم. طرحی با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست در دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس واقع در شهر ساحلی نور استان مازندران آغاز شد.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان:

مشکلات کشاورزان نشان ‌دهنده عدم برنامه‌ ریزی مسئولان در این بخش است/ضرورت کوتاه کردن دست دلالان از بازار برنج

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان مشکلات بخش محصولات کشاورزی و کشاورزان را نشان ‌دهنده عدم برنامه‌ ریزی توسط مسئولان دانست و تصریح کرد: مسئولان برای مدیریت بخش کشاورزی استان خوزستان برنامه داشته باشند تا کشاورزان بتوانند محصول تولیدی خود را که زحمت تولید می کنند را با قیمت مناسب به بازار عرضه کنند و به فروش برسانند.

بحران رشد غیرمنتظره جلبک ها در اقیانوس؛

سارگاسوم معمای حل نشده اقیانوس/شکل گیری بزرگترین پوشش جلبک دریایی جهان نتیجه چه ‏می باشد+فیلم

رشد مکرر و بی رویه گونه ای از جلبک های گرمسیری و بزرگ شدن آنها، سواحل اقیانوس اطلس و کارائیب را با مشکلات عدیده ای روبرو نموده است

در اقدامی جالب:

مهندسی ژنتیک گاوها را بدون شاخ کرد!

محققان آمریکایی با استفاده از مهندسی ژنتیک موفق به تولید گوساله هایی بدون شاخ شدند. آنها ژن بدون شاخ یک نژاد گاو را با ژن یک گاو شاخ دار شیری ترکیب کردند.

با هدف تاثیر نانوفناوری در کشاورزی بـــررسی می شود؛

رفع معضل آبیاری در کشاورزی با استفاده از نانوفناوری/سوپرجاذب ها چه هستند؟

فناوری نانو با استفاده از دانش علمی و فنی، دارای پتانسیل بالایی در بهبود کیفیت زندگی بشر در زمینه‌های متنوع از جمله در کشاورزی و تولید محصولات می‌باشد.