کیهان-شناسی

محققان به تازگی دریافتند :

ستاره های غول پیکر قرمز که سیارات را می خورند ممکن است درخشش کمتری داشته باشند

وقتی ستاره های غول پیکر سیارات غول پیکر را می خورند، ممکن است نور آنها کمتر بدرخشد.

جستجو حیات فرازمینی ؛ نتایج مطالعه ۱۰ میلیون منظومه ستاره‌ای به کجا رسید؟

نتایج یکی از بزرگترین مطالعات انجام شده بر روی منظومه های ستاره ای اخیرا منتشر شده است. این جستجوی بزرگ به دنبال حیات پیشرفته فرازمینی بسیار ارزشمند است و می تواند زمینه ساز مطالعات بهتر و بیشتر در آینده باشد. در این مطالعه که تاکنون در نوع خود بزرگترین است, بیش از ۱۰ میلیون منظومه ستاره ای مورد ارزیابی قرار گرفته است.

یکی از مرموزترین معماهای کهشان راه شیری حل شد+عکس

اگرچه منشا و ریشه جریان «ماژلانی»‌ با ابرهای «ماژلانی» کاملا تطابق دارند اما یک جنبه معما گونه و اسرارآمیز در این رابطه ‌ وجود دارد که ستاره‌شناسان را برای سالیان دراز حیران کرده‌ است. مسئله موجود در حقیقت آن است چیزی حدود یک میلیارد گاز خورشیدی در این جریان انباشته‌ شده‌ است و مدل‌سازی‌های موجود، فادر به توضیح این موضوع نیستند که چرا دو ماهوارة کهکشانی درحال از دست‌دادن این حجم از انرژی هستند.

تماشا کنید: قوی‌ترین دوربین جهان که تصاویر ۳۲۰۰ مگاپیکسلی ثبت می‌کند

قوی ترین سنسور دوربین جهان موفق شده است تصاویری با وضوح شگفت انگیز به ثبت برساند. ادعا شده است که وضوح این تصاویر تا ۳۲۰۰ مگاپیکسل نیز میرسند. محققان می گویند با استفاده از این تصاویر قرار است عکس های نجومی با وضوح بالا از کائنات به ثبت برسد تا درک ما را از جهان دگرگون کند.

برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ مشخص شدند+عکس

نیمی از جایزه ۹۱۰ هزار دلاری نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به پیبلز و ما بقی نیز بین مِیِر و کوئلوز تقسیم خواهد شد. دکتر پیبلز در آزمایشگاه علوم پروفسور آلبرت انیشتین در دانشگاه پرینستون فعالیت می‌کند. وی در پیامی آورده است: «توصیه من به جوانان علاقه‌مند به علم این است که شما باید کار خود را برای عشق به علم انجام دهید. شما باید به علم وارد شوید چرا که تحت تاثیر آن قرار می‌‌گیرید.»