فنی و مهندسی

اتلاف میلیاردی منابع مالی، در جاده مرند به جلفا؛

خاکبرداری بیهوده، علت تاخیر۴ ساله پروژه دوبانده سازی جاده مرند_جلفا

پروژه دوبانده سازی جاده مرند جلفا، به علت خاکبرداری از یک کوه، واقع در مسیر دوبانده سازی طراحی شده، ۴ الی ۶ سال تاخیر داشته است، در صورتی که امکان احداث مسیر فوق نیاز به عملیات خاکبرداری در آن حجم وسیع با هزینه های گزاف نبود.

در گفتگو علم و فناوری با محمد اسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس؛

پیام رسان های داخلی دانش فنی مورد نیاز را دارند، اما توان رقابت ندارند/مرزهای فضای مجازی باز و رها است

با توجه به پهنای باندی که در اختیار پیام رسان های خارجی گذاشته شده و حمایت هایی که از طرق مختلف به خصوص از طریق آن زیرساخت ها داده اتفاق می افتد، مجلس به دنبال ایجاد بستر مناسب برای رقابت پیام رسان های داخلی با پیام رسان های خارجی رقابت است.

بر پایه فرهنگ و نیاز کشور؛

رقابت شرکت یونیتک در حوزه دیجیتال ساینیج با شرکتهای معتبر جهانی/ چندین دستاورد و خودکفایی در محصولات سخت افزاری و خدمات نرم افزاری

محققان شرکت مبین فناوران جی با برند یونیتک فعال در حوزه دیجیتال ساینیج تلاش خود را در زمینه تولید محصولات یونیتک از سال ۱۳۸۹ آغاز کرده و در حال حاضر بر پایه فرهنگ و نیاز کشور با سه شرکت معتبر ScreenCloud، Navori QL Professional، و NoviSign. در حوزه تولید محصولات دیجیتال ساینیج که دارای بیشترین درصد محبوبیت و رضایتمندی در بین کاربران بوده اند رقابت می کند.

گزارش تصویری/

بازدید مسئول سازمان بسیج علمی استان، از مرکز رشد شهید فراخی مراغه

سرهنگ نادر ارسلانی مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان آذربایجان شرقی، به منظور تجهیز مرکز رشد شهید فراخی مراغه، از این مرکز رشد، بازدید بعمل آورد.

در گفتگو با مسئول مرکز رشد مهندسی پزشکی شهید باکری، مطرح شد؛

اجرای طرح تحقیقاتی ارتباط بین مغز و کامپیوتر (BCI) در تبریز

اجرای طرح تحقیقاتی ارتباط بین مغز و کامپیوتر (BCI) و سيستم الکترواکولوگرافي (EOG) برای کنترل سیستم های الکترونیکی در مرکز رشد مهندسی پزشکی شهید باکری

مخترع جانباز از دغدغه های خود می گوید؛

رونق تولید و اشتغال مستلزم کمک مردم/۶۰قطعه وارداتی را بومی سازی کرده ام/تنها خواسته ام چند دقیقه دیدار با رهبری است

غلامحسین سهیلی مهر یکی از محققانی است که با تلاش خود موفق به طراحی و بومی سازی۶۰ قطعه وارداتی و راه اندازی خیریه تولیدی و اشتغال ۱۰۰ نفر شده است، و علاوه بر اختراع خودرو بدون سوخت و کولر بدون مصرف آب و چندین اختراع دیگر، اخیرا طرح نجات کشتی های در زمانی به گل نشستن و جلوگیری از برخورد احتمالی کشتی ها را در دست انجام دارد، تنها خواسته اش هم پنج دقیقه دیدار مقام معظم رهبری می باشد.

توسط محققان شرکت دانش بنیان رایکا صنعت افرند؛

تولید نانو پودر آلفا آلومینا در کشورمحقق شد/ سالانه ۷۰۰ هزار تن آلفا آلومینا از خارج وارد می شود

تولیدنانو پودر آلفا آلومینا برای اولین بار در کشور با تلاش محققان شرکت دانش بنیان رایکا صنعت افرند مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان محقق شد،

گزارش علم و فناوری، از فاجعه‌ای که در میدان آذربایجان رخ داد؛

۹۰۰ شمعِ بتنیِ اضافه، در پروژه احداث میدان آذربایجان

در پروژه احداث میدان آذربایجان، ۹۰۰ شمعِ بتنیِ اضافه را زدند و همین یک قلم، به همین سادگی چندین میلیارد تومان برای مردم تبریز آب خورد، گاف‌های فنی و ترافیکی‌اش هم که جای خود دارد.

در گفتگو با عضو کمیسیون کشوری شهر هوشمند عنوان شد؛

دیتا سنتر تبریز، از قوی ترین دیتا سنترهای کشور است

آجودان زاده با قدردانی از مدیران حوزه فناوری شهرداری تبریز، ابراز داشت: دیتا سنتر شهر تبریز، یکی از قوی ترین دیتا سنترهای کشور است و پتانسیل های موجود را می توان به صورت پایلوت استفاده کرد و استارت شهرهوشمند را با زیرساخت هایی بهتر و با کیفیت تر بزنیم.

توسط محققان اصفهانی انجام شد؛

خودکفایی در تولید سوزن نمونه برداری مغز استخوان/۶۰ سال است که اختراع خود را وارد می کنیم!

سوزن نمونه برداری مغز استخوان توسط محققان شرکت مهندسی سلامت یار حکیم در اصفهان طراحی و ساخته شد، سالانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار سوزن نمونه برداری مغز استخوان از خارج وارد می شود.