آرشیو

متخصصان اعصاب برای نخستین بار «خاطره مصنوعی» در ذهن افراد تولید کردند

این مطالعه نشان می‌دهد که مدارهای مغزی که به طور معمولی به تجربیاتی مشخص پاسخ می‌دهند، می‌توانند به طور مصنوعی تحریک شوند و به عنوان یک خاطره مصنوعی گرد هم آیند. خاطره‌ای که می‌توان آن را با سرنخ‌های حسی مناسبی در محیط واقعی یادآوری کرد.

تماشا کنید: تصاویری که فضاپیما هندی «چاندرایان ۲» از سطح ماه ثبت کرده است

بخش سطح نشین این فضاپیما به یک سطح‌نورد نیز مجهز است که پس از فرود قرار است راه خود را به سوی قطب جنوب ماه پی بگیرد. این نخستین فرود آرام یک سازه فضایی هندی در تاریخ صنعت فضا به شمار می‌آید. در این مأموریت، سطح‌نشین و ماه‌نورد در سطح مرتفع میان دو دهانه منزینوس و سیمپلیوس در طول جغرافیایی ۷۰ درجه جنوبی فرود می‌آیند. ماه‌نورد بر روس سطح کاوش و اقدام به انجام آزمایش‌های شیمیایی نموده و نتایج را به زمین مخابره می‌کند.

رسوایی امنیتی اپل؛ هکرها دو سال است در گوشی‌های آیفون نفوذ کرده‌اند

گوگل به حدود ۱ میلیارد کاربر گوشی آیفون نسبت به مسائل امنیتی هشدار داده است. در گزارش محققان گوگل آمده است: «در حمله‌ها هیچ هدف‌گذاری مشخصی وجود نداشته است. یک بازدید ساده از یک سایت هک شده کافی بوده تا سرور به دستگاه شما حمله کند؛ در صورت موفقیت‌آمیز بودن این حمله، امکان مانیتورینگ دستگاه مهیا می‌شده است.

نخستین «ویدئو پروژکتور جیبی» در آستانه ورود به بازار+عکس

پروژکتور پرایما می‌تواند محتواهای ویدئویی را با کیفیت پرده سینما در ابعاد ۲۰۰ اینچی به نمایش درآورد. این دستگاه به ۲۰۰ مجرا (لومن) مجهز است که تصویری شفاف و درخشنده را عرضه می‌کند. در مقام مقایسه، درخشندگی تصویر در پروژکتور پرایما از تمامی رقبای خود در بازار حداقل ۴۰۰ درصد بیشتر است. این دستگاه با قیمت حدود ۸۰۰ دلار عرضه خواهد شد.

آیا جنگ جهانی بعدی در فضا رخ خواهد داد؟ +عکس

در ماه فوریه سال جاری میلادی آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در یک گزارش محرمانه هشدار داد که روسیه در کنار چین در حال توسعه ظرفیت‌های ارسال پارازیت و سایبراسپیس هستند. بنابر اعلام الجزیره، این طرفیت‌ها شامل سلاح‌هایی است که می‌توانند مدار ماهواره‌ها را مورد هدف قرار دهند.

سرعت اینترنت در «ایستگاه فضایی بین‌المللی» چقدر است؟

«جورج مارو»، مدیر اجرایی مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا می‌گوید: «شبکه‌های ارتباطی ناسا در تمامی ماموریت‌های ما نقش محوری ایفا می‌کنند. با استفاده از این ارتباطات دسترسی به داده‌های ماموریت‌های فضایی ممکن می‌شود.» چه یک ماموریت در مدار زمین باشد و یا مسیری در بخش خارجی منظومه شمسی، برای اطمینان از اینکه داده‌های حیاتی ماموریت به خوبی میان مراکز کنترل و فضانوردان یا فضاپیماها منتقل می‌شود، وجود ارتباطات سریع و موثر ضروری است.

تغییرات اقلیمی به سود چه کسانی تمام می‌شود؟ +عکس

عنصر تعیین‌کننده توانایی زندگی یک گونه در شرایط سخت و شدید محیطی است. مثلا سوسک‌ها خیلی خوش‌اشتها هستند و تقریبا همه‌چیز می‌خورند، بنابراین بعید است تغییر اقلیم تغذیه را از آنها سلب کند. همین قضیه در مورد موش‌ها و راکون‌ها نیز صادق است. اما برخی موجودات نظیر کوآلا اوضاع متفاوتی دارند. کوآلاها تنها از برگ اکالیپتوسی تغذیه می‌کنند که محققان می‌گویند میزان مواد مغذی آن در حال کاهش است.

«ریه‌های زمین در آتش»؛ تصاویر ماهواره‌ای ناسا از آتش‌سوزی عظیم جنگل‌های آمازون

حدود ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تامین می‌کنند و عمدتا تحت عنوان «ریه‌های زمین» شناخته می‌شوند، آمازون اکنون برای هفته‌هاست که درگیر آتش‌سوزی است. این آتش‌سوزی به اعتراضات عمومی مردم در برزیل منجر شده؛ فعالان محیط زیست الوارسازان، کشاورزان و دامپروران را مقصر می‌دانند. آنها درختان را از بین می‌برند تا زمین‌های کشاورزی بوجود آورند.

دانشمندان سرانجام به ماهیت «خارش پوست» پی بردند

در بیماری‌هایی نظیر اگزما، دیابت و حتی برخی از سرطان‌ها افراد دچار خارش‌های مزمن می‌شود. از همین رو درک بهتر این پدیده می‌تواند برای کمک کردن به آنها بسیار راه‌گشا باشد. نتایج این مطالعه در مجله معتبر Cell Reports به چاپ رسیده است.

تکنولوژی واقعیت مجازی می‌تواند «درد زایمان» را کاهش دهد!!

این تکنولوژی در حال حاضر به طور آزمایشی در کاردیف در حال اجراست. متخصصان می‌گویند اگر این آزمایش‌ها موفقیت‌آمیز باشند، می‌توانند در سایر بخش‌های کشور ولز نیز از آن استفاده کنند. «هنا للی» مادری است که کمتر از یک ماه گذشته با استفاده از این فناوری زایمان خود را پشت سر گذاشت. او به بی‌بی‌سی می‌گوید از این فناوری تمجید می‌کند و آن را یک شبیه‌ساز خوب می‌داند.