آرشیوآرشیو
آرشیو

دانشمندان می‌گویند ویروس کرونا در سال‌های آتی یک بیماری فصلی خواهد بود!

«آنتونی فاوسی»، مسئول تحقیقات بر بیماری‌های عفونی در موسسه ملی بهداشت، توضیح می‌دهد که این ویروس در نیم‌کره جنوبی، جایی که زمستان در راه است، شروع به فعالیت می‌کند و اگر آن‌جا شیوع قابل‌توجهی داشته باشند، لازم است که آمادگی لازم برای مقابله با چرخه‌ی دوم این بیماری را داشته باشیم. تاکنون هیچ واکسنی برای ویروس کرونای جدید (SARS-Cov-۲) ساخته نشده و موفق‌ترین تحقیقات نیز حداقل تا یک سال آینده زمان لازم دارند.

تماشا کنید: استفاده از ربات‌ها برای مقابله با پاندمی ویروس کرونا

با شیوع ویروس کرونا استفاده جهانی از ربات ها برای پاکسازی و ضدعفونی مکان ها افزایش پیدا کرده است. به نظر میرسد پاندمی ویروس کرونای جدید (SARS-Cov-۲) میتواند به افزایش استفاده از ربات ها در بخش های مختلف زندگی مدرن ما منجر شود. مطابق گفته کارشناسان ربات‌ها می‌توانند برای ضدعفونی کردن مناطق آلوده، انتقال غذا و دارو بدون گسترش دادن بیماری، و بررسی علائم بیماری در افراد حاضر در مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار گیرند.

آیا مردان بیشتر به بیماری کووید ۱۹ دچار می‌شوند؟

آمارها نشان میدهد مردان به نسبت اندکی بیشتر از زنان به کووید ۱ ۹مبتلا شده اند. چه مباحث علمی در این خصوص وجود دارد. یك دلیل بیولوژیك احتمالی این روند این است كه مردان در ایجاد پاسخ ایمنی به اندازه زنان کارآمد نیستند. این بدان معنی است كه بعد از آلوده شدن به ویروس بیماری شدیدتری را تجربه خواهند کرد. البته این در حد یک حدس‌ و‌ گمان است.

آنالیز ژنومی نشان می‌دهد کرونای جدید (SARS-COV-۲) ترکیبی از دو ویروس است+عکس

مقایسات ژنومی نشان می‌دهد که ویروس سارس-سی.او.وی-۲ ممکن است نتیجه‌ی ترکیب دو ویروس قبلی باشد. برای این‌که این ترکیب صورت بگیرد، این دو ویروس باید یک ارگانیسم را هم‌زمان آلوده کرده باشند. جواب این‌که کدام ارگانیسم هم‌زمان با این ویروس‌ها آلوده شده است هنوز مشخص نیست. سندرم حاد تنفسی کروناویروس ۲ با نام قبلی کرونای جدید یک RNA ویروس تک رشته‌ای سو مثبت و عامل بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ یا کووید-۱۹ است.

آيا عطسه یکی از علائم کروناست؟+ جدول مقایسه کووید۱۹ با بیماری‌های مشابه‌‌

علائم آلرژی فصلی اغلب شامل عطسه، گرفتگی سینوس‌ها و هم‌چنین خارش چشم است. اما برخی به نادرست این ها را با علائم ویروس کرونا اشتباه می‌گیرند. اصلی‌ترین علائم کروناویروس شامل تب است که در ۸۷.۹ درصد بیماران مورد مطالعه مشاهده شده است، سرفه خشک در ۶۷.۷ درصد از موارد، و خستگی در ۳۸.۱ درصد.

آیا انتقال ویروس کرونا در دوران بارداری از مادر به جنین ممکن است؟

انتقال ویروس کرونای جدید از انسان به انسان تأیید شده‌ و دنیاگیری بزرگی را در اوایل دهه ۲۰۲۰ میلادی رقم زده است. ویروس‌های کرونا در درجه اول از طریق تماس نزدیک، به ویژه از طریق قطرات تنفسی ناشی از سرفه و عطسه تا حدود ۲ تا ۴.۵ متر پخش می‌شوند.۶ فوت (۱٫۸ متر) RNA ویروس همچنین در نمونه‌های مدفوع از بیماران آلوده یافت شده‌است. اما ‌آیا ویروس SARS-Cov-۲ از مادر به جنین نیز در دوران بارداری منتقل می‌شود؟

ابداع دستگاه جدید برای تشخیص زودتر برخی از مشکلات بینایی

دانشمندان آزمایشگاه دستگاه های فوتونیک کاربردی (LAPD) دستگاهی ساخته اند که می تواند سلولهای قبلی نامرئی را در قسمت پشت چشم بزرگنمایی کند.

مرگ یک آمریکایی پس از مصرف داروی توصیه‌شده توسط «ترامپ» برای درمان کرونا

هیچ داروی ضد ویروس مشخصی برای این بیماری تأیید نشده‌است و درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. با این حال رئیس جمهور آمریکا کلروکین، یک داروی ضد مالاریا، و هیدروکسی‌کلروکین را به نادرست به عنوان درمان کرونا در تویئتر خود اعلام کرد. موضوعی که منجر به مرگ یک شهروند اهل آریزونا شده است.

سازمان بهداشت جهان (WHO) در حال آزمایش ۴ درمان امیدوارکننده کرونا است

تلاش سازمان بهداشت جهانی می‌تواند به بهبودی هزاران بیمار در صدها کشور بینجامد. این سازمان در صورت پیدا کردن یک ترکیب دارویی آن را با تمام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سراسر جهان به اشتراک خواهد گذاشت. سازمان جهانی بهداشت همچنین توصیه کرده داوطلبان در کارآزمایی‌های تصادفی کنترل‌شده برای آزمودن مؤثر بودن و ایمنی درمان‌های احتمالی شرکت کنند.

ابداع دستگاهی در مقیاس نانو برای تولید امواج پرقدرتی از تراهرتز

محققان EPFL به همراه دانشمند ایرانی خود برای اولین بار دستگاهی در مقیاس نانو را ابداع کردند که امکان تولید امواج قدرت بالا terahertz را فراهم می کند.