آرشیوآرشیو
آرشیو

بررسی علمی ۵ باور نادرست در مورد ویروس کرونای جدید (COVID۱۹)

ویروس کرونا تاکنون جان دست کم ۱۵۰۰ نفر را گرفته‌است. با عبور تعداد قربانیان ویروس کرونا از مرز ۱۰۰۰ نفر سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی آن نام رسمی انتخاب کرده است - کووید ۱۹ (۱۹-COVID) که اشاره‌ای دارد به «کرونا»، «ویروس»، «بیماری» و سال ۲۰۱۹. این نوع کرونا ویروس قبل از این همه‌گیری در انسان دیده نشده بود. در ادامه به ۵ باور نادرست در مورد این ویروس جدید اشاره می‌کنیم.

دانشمندان می‌گویند ویروس کرونا ۹ روز روی سطح خشک زنده می‌ماند

در یک مطالعه جدید مشخص‌شده ‌است که به‌طور متوسط، ویروس‌های کرونا می‌توانند بین چهار تا پنج روز روی سطوح زندگی کنند، اما برخی از آن‌ها می‌توانند تا نه روز در خارج از بدن و در دمای اتاق زنده بمانند. کامپف افزود: «دمای پایین و رطوبت زیاد هوا باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود.» باید به این نکته توجه‌ کرد، این مطالعه‌ با توجه به اطلاعات موجود در مورد انواع دیگری از ویروس کرونا مانند سارس و مرس به نتیجه‌گیری رسیده است، و اطلاعاتی در مورد نوع جدید این ویروس در دست نیست.

با اختراع جدید محققان MIT نابینایان بدون داشتن چشم می‌توانند ببینند!

هدف این مطالعه بازگرداندن بینایی به ۳۶ میلیون نفر فرد نابینا در سراسر جهان است که آرزوی دیدن دارند. روش دکتر فرناندز به این دلیل قابل توجه است که چشم‌ها و اعصاب بینایی را دور می‌زند. تحقیقات قبلی در تلاش برای بازیابی بینایی با ساخت یک چشم مصنوعی یا شبکیه بودند، اما با وجود عملی بودن این روش، اکثرا در افراد نابینا به سیستم عصبی که شبکیه را به پشت مغز متصل می‌کند، آسیب رسیده است و چشم مصنوعی مشکلی را حل نمی‌کند.

وقتی ناسا برای ساخت ماه نورد ماموریت «آرتمیس» دست به هرکاری می‌زد!

ناسا علاوه‌بر تعیین نام جدید برنامه‌ی بازگشت به ماه، سرانجام جزئیات تازه‌ی این پروژه و مبلغ اضافی درخواستی برای بودجه‌ی سال آینده‌ی خود را نیز اعلام کرد. برهمین اساس ناسا برای تسریع مأموریت‌های انسانی به مقصد ماه و بازگرداندن انسان‌ها به سطح قمری تا سال ۲۰۲۴، مبلغ ۱.۶ میلیارد دلار اضافی را برای بودجه‌ی ۲۰۲۰ خود درخواست خواهد کرد. این مبلغ اضافی درخواستی جدا از بودجه‌ی ۲۱ میلیارد دلاری درخواست‌شده توسط رئیس‌جمهور محسوب می‌شود.

ساخت آیفون تصویری هوشمندی که از منازل شما مراقبت می کند !

به تازگی نوعی آیفون تصویری هوشمند ساخته شده است که زمانی که حتی در منزل نیستید می تواند افرادی که درب منزل شما حضور دارند را شناسایی و به شما اعلام کند .

«محقق ایرانی» یکی از پیش‌بینی‌های «استیون هاوکینگ» در مورد سیاه‌چاله‌ها را اثبات کرد

مشهورترین خاصیت سیاهچاله‌ها قدرت جاذبه‌ی بسیار بالای آن‌هاست. این جاذبه به‌قدری شدید است که هنگامی که شی‌ای بیش از حد به آن نزدیک شود و نقطه‌‌ی افق رویداد را رد کند، دیگر بازگشتی وجود ندارد، حتی برای سریع‌ترین چیز در جهان که تشعشع الکترومغناطیسی است. اما مکانیک کوانتومی جزئیاتی را توضیح می‌دهد که نسبیت عام نمی‌تواند. طبق نظریه‌ای که هاوکینگ در سال ۱۹۷۴ ارائه داد، سیاهچاله‌ها چیزهایی را به بیرون نشت می‌دهند. وجود این تشعشعات به معنی آن است که سیاهچاله‌ها به‌آرامی در حال تبخیر شدن هستند.

چرا برخی دائما سرما میخورند؟‌ ؛ محققان دانشگاه کالیفرنیا پاسخ می‌دهد

دانشمندان الگویی در این مورد کشف کرده‌اند: افرادی که در کودکی اول به نوع ملایم‌تر ویروس، اچ۱ان۱، مبتلا می‌شوند، نسبت به کسانی که اول به اچ۳ان۲ مبتلا می‌شوند، احتمال کمتری به بستری شدن در بیمارستان را دارند اگر دوباره در سالیان آتی به اچ۱ان۱ مبتلا شوند. افرادی هم که ابتدا به اچ۳ان۲ مبتلا می‌شوند، ایمنی بیشتری در مقابل ابتلا به اچ۳ان۲ در آینده دارند.

از «پانگولین» مورچه خوار منشاء ویروس کرونا چه می‌دانیم؟

دانشمندان دانشگاه کشاورزی چین جنوبی پس از آزمایش بیش از ۱۰۰۰ نمونه از حیوانات وحشی، دریافتند که توالی ژنوم ویروس‌ها در پنگولین‌ها ۹۹ درصد مشابه با بیماران مبتلا به کروناویروس است. بسیاری از حیوانات قادر به انتقال ویروس به گونه‌های دیگر هستند، و تقریباً همه گونه‌های ویروس کرونا‌ی مسری برای انسان از حیوانات سرچشمه گرفته ‌است. خفاش‌ها به عنوان ناقل جدیدترین نوع این بیماری، که موجب آلوده شدن ۳۱۰۰۰ نفر و مرگ بیش از ۶۳۰ نفر شده ‌است، شناخته‌ شده‌اند.

تعداد کشته شدگان ویروس کرونا از مرز ۸۰۰ نفر عبور کرد

نزدیک ۳۵۰۰۰ نفر به این ویروس آلوده شده‌اند، که گمان می‌رود سال گذشته قبل از گسترش در سراسر چین در بازاری با فروش حیوانات وحشی در ووهان ظاهر شد. این بیماری همه‌گیر باعث شده ‌است تا دولت به قرنطینه‌ی ده‌ها میلیون نفر از مردم در خانه‌های خود بپردازد. عدم کاهش بحران و مرگ یک پزشک در اثر این بیماری، قرنطینه‌ها را افزایش داد. با شیوع وحشتناک این ویروس در سراسر جهان - بیش از ۳۲۰ مورد در تقریبا ۳۰ کشور - محققان در تلاشند تا روش‌های درمانی و واکسن برای مبارزه با این ویروس را تهیه ‌کنند.