آرشیو

آیا سگ‌ها می‌توانند با بو کشیدن ویروس کرونا را در انسان تشخیص دهند؟

اپیدمی فراگیر کرونا استفاده از هر ابزار ممکن در راه تشخیص و مقابله با آنرا باعث شده است. از استفاده از دستگاه دیالیز تا روش های ساده تر برای تشخیص و مقابله با کرونا. اما در آخرین نمونه محققان میکوشند تا از حس قدرتمند بویایی سگ ها در تشخیص افراد مبتلا به کرونا استفاده کنند. اما چگونه؟

تحقیقاتی که که نیم قرن طول کشید سرانجام در مجله Nature منتشر شد!

«مطالعه‌ی کودکان بااستعداد در ریاضی» یکی از مطالعات علمی مهم است. اکنون در ۴۵ سالگی، این مطالعه مشاغل و موفقیت‌های ۵۰۰۰ افرادی را که از زمان کودکی یا نوجوانی زیر نظر داشته ‌است، مورد بررسی قرار ‌داد. این امر می‌تواند روشی را که فرزندان تیزهوش توسط سیستم آموزش ایالات ‌متحده شناسایی و پرورش می‌یابند، تغییر‌دهد.

محققان کمبریج نخستین مدل های اتمی کروناویروس را متتشر کردند!

ویروس کرونا علت بیماری کویید۱۹ شناخته شده‌است. «سنبله» یا پروتئین«S» ورود ویروس به سلول‌های میزبان را تسهیل می‌کند. هم‌اکنون گروهی از محققان دانشگاه ملی «لیگی» و «سئول» در کره‌ جنوبی و دانشگاه کمبریج در انگلستان با یکدیگر همکاری کرده‌اند تا اولین مدل باز اتمی پروتئین «S» را تولید‌ کنند.

تصاویر MRI از حمله ویروس کرونا به مغز انسان خبر می‌دهند+عکس

تاثیر ویروس کرونا بر عملکرد مغز و بخش های مختلف آن چگونه میتواند باشد؟ اسکن مغزی یک بیمار ۲۵ ساله مبتلا به کووید ۱۹ نشان داده است که چگونه یک حمله‌ی ویروسی به مغز به‌نظر می‌رسد مناطقی مغزی وی را موقتا تغییر داده است. پزشکان این را اولین مدرک از تغییر مغزی ناشی از کووید ۱۹ می‌دانند و معتقدند که «آنوسمی» (از دست دادن حس بویایی) می‌تواند نشانه‌ی آشکار کووید ۱۹ باشد.

آیا ممکن است روزی انسان به خواب زمستانی برود؟

برخی حیوانات برای فرار از شرایط سخت زمستان به خواب می‌روند. آیا انسان هم می‌تواند برای فرار از شرایط سخت فضا چنین کاری کند؟ بیشتر افراد خواب زمستانی را با خرس می‌شناسند، اما جالب است بدانید حیوانات زیادی مانند خفاش‌، سنجاب، خار پشت، زنبور و مار هم می‌توانند به خواب زمستانی بروند. اما آیا ما انسان‌ها هم می‌توانیم تحت شرایطی خاص تمام طول زمستان را بخوابیم؟

آیا کووید-۱۹ منجر به بروز دیابت در مبتلایان می‌شود؟

محققان باور دارند که با ورود به این بافت‌ها، ویروس ممکن است باعث اختلال در عملکردهای متعدد و پیچیده سوخت و ساز گلوکز شود. هم‌چنین سالهاست که شناخته شده‌ است که عفونت‌های ویروسی می‌توانند دیابت نوع یک را سرعت بخشد. «استفانی آمیل»، استاد تحقیقات دیابت در دانشکده‌ی «کینگ» کالج لندن، توضیح می‌دهد: «این تحقیق روی داده‌های بالینی جمع‌آوری‌شده متمرکز است که به ما کمک می‌کند تا ظرفیت ترشح انسولین، مقاومت به انسولین و وضعیت پادتن خودایمنی را بررسی کنیم تا دیابت مرتبط با کووید ۱۹ را درک ‌کنیم. مطالعه دیابت مرتبط با کووید ۱۹ ممکن است مکانیسم‌های جدید بیماری را کشف کند.»

محققان کمبریج «راسوها» را مسئول انتقال ویروس کرونا به انسان می‌دانند!

یک دانشمند هلندی دانشگاه کمبریج یک مورد را به‌دقت بررسی می‌کند که در آن یک انسان ظاهرا توسط یک مینک به کووید ۱۹ آلوده شده است. مینک یک پستاندار نیمه‌آبزی است که برای خز نرم آن پرورش داده می‌شود. این ادعا هنوز تایید نشده است اما این موضوع می‌تواند اولین مورد انتقال بیماری کووید ۱۹ از حیوان به انسان باشد.

نتایج آزمایش نخستین واکسن کرونا روی ۱۰۸ داوطلب در چین ؛ آیا واکسن چینی‌ها جواب می‌دهد؟

بر اساس یک مطالعه جدید، واکسن ویروس‌ کرونا ساخته ‌شده پس از آزمایشات زود هنگام بر بیش از ۱۰۰ نفر در چین قادر به ایجاد پاسخ ایمنی مناسب بوده ‌است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ واکسن ویروس کرونا مختلف در سراسر جهان وجود دارد که حداقل هشت مورد از آن‌ها در مراحل آزمایشات انسانی هستند.

چگونه می‌توانیم از پاندمی ویروسی بعدی جلوگیری کنیم؟

در حالی که امروزه اولویت اول ما باید مقابله با افزایش تعداد بیماران و فاجعه اقتصادی ناشی از این بیماری همه‌گیر باشد، همین طور باید اقداماتی انجام دهیم تا مشکلات و رخدادهای ناگوار ناشی از بیماری همه‌گیر بعدی را کاهش داد.

کووید ۱۹ در مادران باردار؛ ,ویروس کرونا می‌تواند به جفت نفوذ کند+عکس

براساس بررسی‌های آسیب‌شناسی که به‌طور مستقیم پس از وضع حمل انجام شدند، جفت‌ها در ۱۶ زن باردار که تست کووید ۱۹ آن‌ها مثبت بود، صدمه دیده ‌بودند. نوع آسیب‌دیدگی در جفت‌ها مدرکی بر جریان غیر‌طبیعی خون در بین مادران و نوزادان آن‌ها در رحم است و این به عارضه جدید کووید ۱۹ برمی‌گردد. این یافته‌ها می‌تواند درمورد نحوه کمک به زنان باردار در طول همه‌گیری کمک‌ کند.