آرشیو

بر اساس یافته های محققان خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

افسردگی از نوع مجازی/شبکه های اجتماعی چه تاثیری بر روی روان شما دارند؟

نتیجه یک تحقیق جدید نشان می دهد که وقت گذرانی زیاد در شبکه های اجتماعی می تواند به افسردگی منجر شود.

توسط محققان آلمانی صورت گرفت

تولید بافت مصنوعی قلب انسان با توانایی تولید ضربان

مهندسی این بافت قلبی در آزمایشگاه با استفاده از سلول های بنیادین نوع چند توان (پلوری پوتنت یا hiPCS) صورت گرفته است. پلوری پوتنت ها نوعی از سلول های بنیادین هستند که به طور مستقیم سلول های بالغ را تولید می‌کنند و سپس می‌توان از آن ها برای رشد انواع دیگری از سلول های مورد نیاز استفاده کرد.

بنابر گزارش سازمان ملل

لایه اوزون به زودی به طور کامل ترمیم خواهد شد

برای آنکه روزی تولید گازهای گلخانه‌ای و سایر موادی که برای لایه اوزون مخرب هستند به طور کامل از میان برداشته شوند، به تغییرات اجتماعی در سطوح بی سابقه‌ای برای مبارزه با گرمایش جهانی نیاز خواهیم داشت. گزارشی که اخیرا سازمان ملل منتشر کرده است، نوید بخش این موضوع است. البته کماکان می‌توان گفت آنچه این گزارش می‌گوید نیمه پر لیوان است.

کشف یک ساختار جدید دی ان ای در سلول های انسانی

این کشف جدید که تحت عنوان ساختار "گره پیچ خورده" دی‌ ان ای ای در سلول‌های زنده از آن یاد می‌شود، این نکته را تایید می‌کند که کدهای ژنتیکی پیچیده ما با تقارن پیچیده بیشتری نسبت به ساختار دابل هلیکس ساخته شده‌اند. نکته مهم اینجاست که این سختارهای متنوع ملکولی بر چگونگی عملکرد بیولوژیک ما تاثیر گذار است.

اختراعی که به بیماران نخاعی توانایی راه رفتن می‌بخشد

یک تیم به رهبری محققانی از دانشگاه پلی تکنیک لوزان در سوئیس توضیح می‌دهند که متد تخصصی آنها که تحریک الکتریکی اپی دورال (EES) نام دارد چگونه به افرادی که از ناحیه پا فلج هستند کمک می‌کند تا حرکات ارادی پاهایشان را، حتی در نبود تحریک بازیابی کنند.

قبل از اختراع ساعت زنگ دار مردم چگونه بیدار می‌شدند؟

در طول دوران مختلف، حتی بیان زمان نیز چالش بسیار بزرگی برای انسان به شمار می‌رفته است. از همان روزهای نخست که اهمیت زمان در زندگی بشر بیشتر شد، تلاش کردیم تا این چالش را با اختراع های خود مرتفع کنیم. مصریان و یونانیان باستان آفتاب‌نما ها و برج های سنگی را توسعه دادند که زمان را با استفاده از سایه‌ای که در نتیجه حرکت خورشید به دست می‌آمد، نمایش می‌دادند.

کشف فسیل گونه جدیدی از دایناسور در آرژانتین

بقایای به جا مانده به سه دایناسور مجزا از گروه دایناسورهای گیاهخوار ساروپود تعلق دارد. شناخته شده ترین دایناسورهای این گروه عبارت اند از دیپلودوکوس و برونتوساروس. به علاوه این گونه جدید از این خانواده به نام لاووکاتیساروس آگریونسیس (Lavocatisaurus agrioensis) معروف شده است.

ساخت "حالت پنجم ماده" برای نخستین بار در شرایط بی وزنی

آزمایش تداخل سنجی موج و ماده در شرایط میکرو گراویتی یا به اختصار MAIUS ۱ که در شهر کیرونا سوئد انجام شد، نخستین مورد از چندین آزمایشی است که در نظر دارند حالت پنجم ویژه ماده که رسوب بوز انیشتین نامیده می‌شود را تحت شرایط بی وزنی مورد مطالعه قرار دهد.

معرفی کتاب" اسناد لانه جاسوسی"

کافه کتاب_قسمت دوم