آرشیو

هشدار مجله Nature: مصرف خودسرانه «آسپیرین» منجر به حمله قلبی می‌شود

مطالعاتی پزشکی نشان داده است که در صورت مصرف مداوم آسپیرین اثرات جانبی آن آنقدر بالا خواهد بود که سودمندی آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. به عنوان مثال گزارش‌ها نشان می دهد در برخی از افراد چنین روند مصرف منجر به خون‌ریزی‌های داخلی شده است.

اگر خوب می‌خوابید ولی همیشه احساس خستگی می‌کنید بخوانید

خستگی نوعی احساس نداشتن نیرو است که باید از ضعف عضلانی تفکیک شود. خستگی برخلاف ضعف عضلانی معمولاً با استراحت رفع می‌شود. خستگی می‌تواند خستگی جسمی ناشی از نبودن توان عضلانی یا خستگی ذهنی ناشی از فعالیت فکری طولانی باشد.

اگر تناسب اندام کار میکنید بدانید؛

مجله Nature: مکمل‌های پروتئینی بدن‌سازی «عمر انسان» را کاهش می‌دهد

مانند هر چیز دیگری در خصوص تغذیه نیز تعادل در عین حفظ تنوع یک قاعده طلایی است. نویسندگان این مقاله می‌گویند که نقطه عطف کار آنها این است که برای استفاده از پروتئین‌ها لازم است منابع مختلفی از آنها را با هم ترکیب کنیم تا همه آمینواسیدهای ضروری به بدن‌مان برسد.

نتایج یک مطالعه جهانی: انسان‌ها بیش از هرزمانی غمگین‌تر، عصبانی‌تر و نگران‌تر هستند

محققان دریافتند که در مقایسه با تمامی‌ سال‌های قبل تعداد افرادی که خود احساس خود را «خشم» عنوان کردند ۲ درصد افزایش پیدا کرده است. این درحالی است که احساسات «نگرانی» و «غم» با ۱ درصد افزایش همراه بوده است. میزان این احساسات منفی در طول تمام تاریخ یک رکورد محسوب می‌شود.

نشریه اکونومیست بررسی می‌کند؛

آیا شرکت‌های خصوصی خواهند توانست «انرژی هسته‌ای» تولید کنند؟

آنچه مشخص است مانع بزرگی بر سر راه این شرکت‌ها قرار ندارد، اما ظرف ۶۰ سال گذشته که از ساخت اولین نمونه‌های نیروگاه‌های همجوشی هسته‌ای می‌گذرد، تاکنون اقدام بزرگی صورت نگرفته است و همین موضوع امیدواری‌ها را کاهش می‌دهد.

فضانورد مشهور ناسا: زمان آن رسیده که به مریخ مهاجرت کنیم

سازمان‌های فضایی نظیر ناسا و نیز کارآفرینان سرشناسی نظیر ایلان ماسک از برنامه‌های خود برای ارسال انسان به سوی سیاره سرخ خبر داده‌اند. اگرچه که جزئیات این برنامه‌ها هنوز بسیار مبهم است، اما به عنوان مثال ناسا و دولت ترامپ از برنامه‌های خود برای ارسال انسان و نخستین گام‌ها بر روی سیاره سرخ تا سال ۲۰۳۳ میلادی حکایت مي‌کنند.

هوش مصنوعی گوگل می‌تواند «کوری در نتیجه دیابت» را پیش از وقوع تشخیص دهد

‌هوش مصنوعی شرکت گوگل داده‌های تصویری مربوط به شبکه چشم را جمع‌آوری می‌کند و با تحلیل آنها الگوهایی از ویژگی‌های اختلال گلوکوما تولید می‌کند. «راهیل گارناوی»، یکی از محققان میگوید: «از نقطه نظر زیست‌شناسی، ما می‌دانیم که میان عملکرد بینایی و ساختار شبکیه چشم ارتباط وجود دارد. در این پژوهش ما نشان دادیم که می‌توانیم به طور مستقیم به تصویر برداری از ساختار چشم عملکرد بینایی را تخمین بزنیم.»

محققان استنفورد ناحیه «کودک درون» مغز را کشف کردند

«خسه گومز»، نوروآناتومیست شناختی و کسی که این تحقیق را در دانشگاه برکلی آمریکا به انجام رسانده می‌گوید: «در این زمینه یک پرسش باز وجود دارد که می‌گوید چرا در مغزمان نواحی مشخصی وجود دارند که به کلمات و چهره‌ها واکنش نشان می‌دهند و نه به گفته‌ها و ماشین‌های متحرک. این پرسش زمانی به رمز و راز تبدیل می‌شود که بدانیم این نواحی در میان تمامی انسان‌ها بخش‌های یکسانی از مغزشان را شکل داده‌اند.»

موضوع تحقیق جدید دانشمندان استرالیایی؛

اگر میتوانید دو دقیقه به یک «سیب قرمز» فکر نکنید!

« این پژوهش بسیار هیجان‌انگیز است؛ چرا که برای نخستین بار است که می‌گوید حتی زمانی که گمان می‌کنیم اندیشه‌ای خاص در ذهنمان وجود ندارد، از آنجایی که با موفقیت توانسته‌ایم آن را در ذهن‌مان سرکوب کنیم، در واقع هنوز در ذهن‌مان است.»

کشف گونه‌ای آتش که هرگز خاموش نمی‌شود+عکس

محققان به این نوع گاز، «متان آبیوتیک» لقب داده‌اند که مانند متان بیوتیک از رسوبات سنگ‌ها برنمی‌خیزد. برخی واکنش‌های شیمیایی میان آب و سنگ‌هایی در چندین مایل زیر زمین چنین گازهایی را تولید می‌کند. محققان در فرآیند تولید این گاز، چیزی مانند فتوسنتز در اعماق زمین یافته‌اند که به آن «کموسنتز» می‌گویند.