آرشیو

کشف ارتباط میان مصرف مشروبات الکلی و زوال عقل+عکس

دانشمندان از طریق یک پژوهش گسترده که به ‌بررسی روند مصرف الکل ۱۳۰ هزار نفر پرداخته‌ است. نشان‌ دادند که نوشیدن بیش از حد الکل تا حد غش‌کردن، می‌تواند ریسک ابتلا به زوال عقل در سال‌های بعد زندگی آنها دو برابر سازد. اگرچه ارتباط میان مصرق بیش‌‌ از‌ حد الکل و احتمال دچارشدن به زوال عقل ثابت‌ شده‌ است.

یکی از مرموزترین معماهای کهشان راه شیری حل شد+عکس

اگرچه منشا و ریشه جریان «ماژلانی»‌ با ابرهای «ماژلانی» کاملا تطابق دارند اما یک جنبه معما گونه و اسرارآمیز در این رابطه ‌ وجود دارد که ستاره‌شناسان را برای سالیان دراز حیران کرده‌ است. مسئله موجود در حقیقت آن است چیزی حدود یک میلیارد گاز خورشیدی در این جریان انباشته‌ شده‌ است و مدل‌سازی‌های موجود، فادر به توضیح این موضوع نیستند که چرا دو ماهوارة کهکشانی درحال از دست‌دادن این حجم از انرژی هستند.

انسان‌ها در ۵۰ سال گذشته ۷۰ درصد از حیات وحش را نابود کرده‌اند

جمعیت حیات وحش جهانی در طول نیم قرن گذشته به میزان بی سابقه ۷۰ درصد با کاهش همراه بوده است. یک گزارش مهم و جهان شمول از تاثیرات بی اما و اگر فعالیت های انسانی بر تنوع زیستی زمین حکایت دارد. جنگل زدایی, بیابان زایی، فعالیت های صنعتی و حمل و نقل افسارگسیخته انسان ها، زندگی در اکوسیستم زمین را بیش از همیشه برای گونه های مختلف موجودات دشوار کرده است.

تماشا کنید: قوی‌ترین دوربین جهان که تصاویر ۳۲۰۰ مگاپیکسلی ثبت می‌کند

قوی ترین سنسور دوربین جهان موفق شده است تصاویری با وضوح شگفت انگیز به ثبت برساند. ادعا شده است که وضوح این تصاویر تا ۳۲۰۰ مگاپیکسل نیز میرسند. محققان می گویند با استفاده از این تصاویر قرار است عکس های نجومی با وضوح بالا از کائنات به ثبت برسد تا درک ما را از جهان دگرگون کند.

مقاله جدید Nature : افرادی که به خدا باور دارند توانایی بیشتری در درک الگوهای طبیعی دارند

مطالعه جدیدی که از سوی محققان دانشگاه جورج تاون در مجله Nature Communication به چاپ رسیده است ارتباط میان یادگیری ناخودآگاه و باور به خدا را مورد بررسی قرار داده است. محقق ارشد این پژوهش «آدام گرین»، در این باره می‌گوید: «باور به خداوند که درجهان دخیل است و نظم را برقرار می‌سازند، عنصر اصلی و ریشه‌ای ادیان جهانی است.»

یافته‌های جدید «تلسکوپ هابل» نقائص فرضیه ماده تاریک را آشکار‌ کرد

دسته‌ها و یا خوشه‌های کهکشانی عظیم‌ترین و متراکم‌ترین ساختارهای موجود در کیهان هستند. به همین جهت نیز بزرگترین مخازن ماده تاریک نیز می‌باشند. اگر بخواهیم به تعریفی ساده از این خوشه‌های کهکشانی اکتفا کنیم باید بگوییم که این خوشه‌ها درحقیقت هرکدام کهکشان‌های مفرد و مستقلی هستند که توسط ماده تاریک کنار هم نگه‌داشته می‌شوند.

اینفوگرافیک: مردم ‌کدام کشورها از واکسن زدن بیشتر می‌ترسند؟

ترس عمومی نسبت به تکنولوژی های جدید همواره وجود داشته است. محققان بسیاری در سراسر جهان در تیم های تحقیقاتی مختلف در تلاشند تا هرچه سریعتر به محصول کارآمدی تحت عنوان واکسن کووید=۱۹ دست پیدا کنند. اما پیش از چالش مهمتر این است که بخشی از مردم به دلیل اطلاعات رسانی نادرست درک درستی از واکسن دارند. همچنین تئوری های توطئه ای نیز مدت هاست در این رابطه به گوش می رسد.

تماشا کنید: بکرزایی غیرمنتظره پیرترین مار پیتون جهان

این گونه از مارها، بومی چمنزارهای مرکز و غرب آفریقا هستند. متوسط عمر این‌ گونه از مارها ۳۰ سال است و مار موجود در باغ وحش به‌طرز باورنکردنی مخصوصا برای مادرشدن پیر است. «مارک وانر» مدیر بخش خزنده‌شناسی این باغ وحش در « میزوزی» در مصاحبه‌ای با «آسوشیتد پرس» درباره تخم‌گذاری این پیتون ماده گفت: «این (پیتون) قطعا پیرترین ماری است که ما تا به‌حال در تاریخ شناخته‌ایم.»

بهبودیافتگان کرونا تا آخر عمر این عوارض را خواهند داشت+عکس

بیماری کووید-۱۹ به خودی خود به دلیل عدم وجود درمان یا واکسن خطری بسیار جدی را برای جهانیان به شمار می‌آيد. بسیاری گمان می‌کنند چون خطر مرگ و میر در این بیماری، به نسبت سایر بیماری ها، اندکی کمتر است، پس ضرورت اهمیت قائل شدن برای آن وجود ندارد. جدا از اینکه این افراد اشتباه می‌کنند، مطالعات جدید نشان داده است بهبودیافتگان از کووید نیز تا مدت‌ها از عوارض قلبی و ریوی رنج خواهند برد.

تماشا کنید: ماسک LED با دهان مجازی که شادی و غم چهره را تقلید می‌کند

استفاده از ماسک موثرترین راه پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ است. این موضوعی است که همه نهادهای بهداشت و درمانی جهان بر روی آن اتفاق نظر دارند. حالا گروهی از محققان توانسته اند ماسک‌هایی تولید کنند که میتواند چهره افراد را تقلید کند؛ بخندد، عصبی باشد، عشق بورزد و ناراحت شود.