آرشیوپیش خوان اخبار

مجید کاظمیان؛

دانشمند ایرانی دلیل دشواری درمان بیماری کووید۱۹ را کشف کرد

دانشمندان یک واکنش شگفت‌آور را در سلول‌های ریوی آلوده به ویروس کروناویروس جدید کشف کرده‌اند، که ممکن است دلیل دشواری درمان این بیماری را توضیح دهد. مجید کاظمیان، دانشمند پردو، سرپرست این تحقیق، می‌گوید: کووید۱۹ باعث واکنش سلولی "غیرمنتظره" در ریه‌ها می‌شود، این کاملا غیرمنتظره بود.

با همکاری محقق ایرانی مطرح شد:

ارتباط التهاب مزمن سینوس با تغییر فعالیت مغز

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن با هماری محقق ایرانی خود دریافتند که رینوسینوزیت مزمن با تغییرات عملکردی مغز مرتبط است که می تواند تعدادی از مشکلات شناختی را که اغلب به این بیماری مرتبط هستند ، توضیح دهد.

صدور مجوز تاسیس مرکز بیوتکنولوژی صنعتی جهاد دانشگاهی اردبیل

مجوز تأسیس مرکز بیوتکنولوژی صنعتی جهاد دانشگاهی استان اردبیل از سوی معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی کشور صادر شد.

غربالگری بیماری پوستی با استفاده از لپ تاپ

یک مهندس پزشکی از معماری جدید شبکه عصبی عمیق - برای استفاده در یک لپ تاپ استاندارد - خبر می دهد که تشخیص زود هنگام اسکلروز سیستمیک (SSc) ، یک بیماری خودایمن نادر را نشان می دهد که توسط پوست و ارگان های داخلی سفت یا رشته ای مشخص می شود.

محققان کشف کردند:

دست انسان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره است

گروهی از محققان در دانشگاه شانگ‌های جیائو تانگ کشف کردند: دست انسان به عنوان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره برای رمزگشایی اطلاعات و تولید سیگنال پیچیده است.

حرف‌هایی که یک شرکت دانش بنیان استان فارسی در عرصه هوشمندسازی دارد

یک شرکت دانش بنیان در شیراز توانسته با حضور جمعی از جوانان متخصص و متعهد به موفقیت های بسیار خوبی در عرصه هوشمندسازی منازل دست یابد.

التیام تنگی عروق خونی و ترمیم بافت های آسیب دیده با استنت هوشمند

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی یک استنت روکش شده با اگزوزوم را با یک ماشه "آزاد سازی هوشمند" ایجاد کرده اند که می تواند هم از تنگی عروق خونی باز شده جلوگیری کند و هم درمان مشتق شده از سلول های بنیادی را به بافت گرسنه خون یا ایسکمیک تحویل دهد.

محققان دانشگاه کپنهاگ گزارش کردند:

ماده تاریک "مغناطیسی" ممکن است سرعت انبساط جهان را تسریع کند

انبساط جهان در حال شتاب گرفتن است، اما ما واقعاً مطمئن نیستیم که چرا. بهترین مدل‌های فعلی به نیروی محرکه نام متغیر "انرژی تاریک" می‌دهند - اما این حتی ممکن است وجود نداشته باشد. اکنون محققان دانشگاه کپنهاگ در یک مطالعه جدید نشان داده‌اند که اگر ماده تاریک دارای برخی از خصوصیات مغناطیسی غیرمعمول باشد، می‌تواند گسترش مشاهده شده را توضیح دهد.

اختراع جدید دانشمندان در خدمت بیماران حرکتی:

میمونی که با قدرت ذهن خود پینگ پنگ بازی می کند!

نئورالینک، استارت آپ ایلان ماسک، آخرین نسخه رابط کاربری مغز و ماشین خود را به نمایش گذاشته که یک میمون به کمک آن با ذهن خود و به صورت بی سیم پینگ پنگ بازی می کند. این نمایش، هم گامی دیگر برای شرکت بلندپرواز نئورالینک است و هم نگاهی جذاب به وضعیت فعلی این فناوری دارد که در کنار سایر موارد، می تواند به بیماران فلج راهی برای کنترل مجدد اندامشان ارائه دهد.

با همکاری محققان ایرانی مطرح شد:

کووید ۱۹ باعث واکنش سلولی غیر منتظره در ریه ها می شود

یک تیم بین المللی از محققان با همکاری محققان ایرانی به طور غیر منتظره دریافتند که یک مسیر بیوشیمیایی ، معروف به سیستم مکمل ایمنی بدن، در سلولهای ریه توسط ویروس تحریک می شود، که ممکن است دلیل دشواری درمان این بیماری را توضیح دهد.