آرشیوپیش خوان اخبار

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت دستگاه سونوگرافی جیبی و قابل حمل که بدون اتصال به برق کار می کند+فیلم و عکس

به تازگی محققان موفق به ساخت نوعی دستگاه سونوگرافی جیبی شده اند که بدون احتیاج به اتصال به برق و با استفاده از باطری می تواند با کیفیت بالا کار تصویربرداری را انجام دهد.

یک کشف غیرمنتظره؛ دانشمندان موجود فضایی سنگ‌خوار پیدا کردند

دانشمند این پروژه اضافه کرد: «تحقیقات ما با بررسی توانایی این میکروب در انتقال بیولوژیك مواد معدنی شهاب‌سنگ، معمای حل نشده «اثر انگشت‌های میكروبی» بر روی مواد شهاب‌سنگ را جواب می‌دهد و راه را برای فهم بیوگوشیمی شهاب‌سنگ هموار می‌سازد.»

پدیده «گل کشیدن» منجر به «سرطان بیضه» می‌شود

در واقع تحقیقات حاکی از آن است که مقدار گازهای سمی مانند «بنزو» در دود ماریجوانا بسیار بیشتر از دود سیگار است. چون هنگام مصرف ماریجوانا مردم نفس‌های عمیق‌تری نسبت به سیگار کشیده و دود را مدت زمان طولانی‌تری در شش‌های خود نگه می‌دارند، بیشتر در معرض مواد شیمیایی خطرناک مانند کربن مونوکسید هستند.

دانشمندان MIT قرص ضدبارداری ماهانه ساختند

این قرض ضد بارداری جدید دارای روکشی است که در برابر اسید معده مقاوم است، و بازوانی که با لوونورجسترل پر شده‌اند. پس از این‌که دارو به معده می‌رسد، بازوان آن باز شده و اندازه آن از دهانه روده کوچک بزرگتر می‌شود تا دارو به‌یکباره وارد روده نشود و در معده باقی بماند. سپس این بازوان یک به یک از دارو جدا می‌شوند و لوونورجسترل را برای جذب به روده می‌فرستند. آزمایش این دارو بر روی خوک‌ها موفقیت‌آمیز بوده است اما هنوز راه زیادی تا آزمایش بر روی انسان‌ها باقی مانده است.

یکی از مشکلات زنبورداران بوشهری ؛

عسل کنار، رتبه مرغوبترین در جهان را داراست/ شرایط صنعت زنبورداری باید ارتقا یابد

عسل کنار یکی از فراورده‌های با کیفیت و مرغوب استان بوشهر است که باید زمینه حضور بیشتر این فراورده در بازارهای کشور و دنیا فراهم شود هنوز با مشکلاتی در این بخش در حوزه‌های مختلف چون بازاریابی، بیمه و تامین دارو و اقلام مورد نیاز دست و پنجه نرم می‌کند و حمایتی در این بخش صورت نمی‌گیرد.

توسط دانشگاه MIT انجام شد؛

ساخت وسیله ای که تلفن همراه را به چشم پزشک تبدیل می کند+فیلم و عکس

به تازگی محققان دانشگاه MIT نوعی دستگاه ساخته اند که با اتصال آن به تلفن همراه می توان در هر زمان و مکان و بدون محدودیت چشمان خود و اعضای خانواده را معاینه کرد و نمره چشم شان را مشخص کرد.

توربین دو منظوه آبی و بادی تولید برق در مازندران ساخته شد

پژوهشگر عضو سازمان بسیج علمی مازندران موفق به ساخت توربین آبی و بادی برای تولید برق شده است.

نقد و بررسی لایحه بودجه سال ۹۹؛

رشد ۲۷ درصدی مالیات بر شرکت های غیر دولتی/ بی سابقه ترین آینده فروشی در اقتصاد ایران

عضو انجمن اقتصاددانان ايران از نمایندگان مجلس خواست به جای موافقت با رشد ۲۷ درصدی مالیات بر شرکت های غیر دولتی، دولت را مکلف کنند برای تحقق درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده خود به مقابله با فرارهای مالیاتی و حذف معافیت های مالیاتی غیر ضروری در کشور بپردازد.

مدیرعامل شرکت بهره ‌برداری نفت و گاز کارون:

طرح ابتکاری به ‌سوزی گازهای مشعل در اهواز اجرا شد/ جلوگیری از سوختن روزانه ۲۰ میلیون فوت مکعب گاز

مدیرعامل شرکت بهره ‌برداری نفت و گاز کارون گفت: طرح ابتکاری به ‌سوزی گازهای مشعل برای نخستین بار در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با استفاده از دانش متخصصان داخلی اجرا شده است.

جنگل‌های هیرکانی شمال ایران ذهن محققان «یونسکو» را به خود مشغول کرده است

بخش فرهنگی سازمان ملل در اوایل ماه ژوئیه این جنگل‌های وسیع را به عنوان میراث جهانی معرفی کرد و آن را به دومین مکان طبیعی ایران پس از کویر لوت تبدیل کرد که در سال ۲۰۱۶ در این سازمان اعطا شد. به گفته یونسکو این جنگل حاوی مهم‌ترین زیستگاه‌های طبیعی برای حفاظت آنی از تنوع زیستی گونه‌های تهدید شده برجسته جهانی است. همچنین شامل پدیده‌های طبیعی فوق‌العاده و مناطقی با زیبایی طبیعی استثنایی و اهمیت زیبایی‌شناسی است.