آرشیوبرگزیده اخبار

مجید کاظمیان؛

دانشمند ایرانی دلیل دشواری درمان بیماری کووید۱۹ را کشف کرد

دانشمندان یک واکنش شگفت‌آور را در سلول‌های ریوی آلوده به ویروس کروناویروس جدید کشف کرده‌اند، که ممکن است دلیل دشواری درمان این بیماری را توضیح دهد. مجید کاظمیان، دانشمند پردو، سرپرست این تحقیق، می‌گوید: کووید۱۹ باعث واکنش سلولی "غیرمنتظره" در ریه‌ها می‌شود، این کاملا غیرمنتظره بود.

با همکاری محقق ایرانی مطرح شد:

ارتباط التهاب مزمن سینوس با تغییر فعالیت مغز

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن با هماری محقق ایرانی خود دریافتند که رینوسینوزیت مزمن با تغییرات عملکردی مغز مرتبط است که می تواند تعدادی از مشکلات شناختی را که اغلب به این بیماری مرتبط هستند ، توضیح دهد.

قوانین بقای انرژی با قدرت باقی می مانند:

منبع پیشران موتورهای نامیرا کشف شد

ناسا در سال ۲۰۱۴ در مقالاتی بررسی و اعلام کرد که در حال بررسی یک وسیله و دریافت نیروی پیشران برای حرکت از جسم مرموزی به نام رانشگر الکترومغناطیسی یا EmDrive است، یک شیپور عجیب و برنجی که سازندگان آن ادعا می کنند می تواند بدون دریافت هیچ گونه نیروی محرکی، نیروی پیشران تولید کند! یافته های ناسا صحت آزمایشات سال ۲۰۰۹ توسط چین را نشان می داد. موتور پیشران با نیروی محرکه صفر؟ دنیا نشست و گوش فرا داد.

صدور مجوز تاسیس مرکز بیوتکنولوژی صنعتی جهاد دانشگاهی اردبیل

مجوز تأسیس مرکز بیوتکنولوژی صنعتی جهاد دانشگاهی استان اردبیل از سوی معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی کشور صادر شد.

غربالگری بیماری پوستی با استفاده از لپ تاپ

یک مهندس پزشکی از معماری جدید شبکه عصبی عمیق - برای استفاده در یک لپ تاپ استاندارد - خبر می دهد که تشخیص زود هنگام اسکلروز سیستمیک (SSc) ، یک بیماری خودایمن نادر را نشان می دهد که توسط پوست و ارگان های داخلی سفت یا رشته ای مشخص می شود.

حرف‌هایی که یک شرکت دانش بنیان استان فارسی در عرصه هوشمندسازی دارد

یک شرکت دانش بنیان در شیراز توانسته با حضور جمعی از جوانان متخصص و متعهد به موفقیت های بسیار خوبی در عرصه هوشمندسازی منازل دست یابد.

محققان کشف کردند:

دست انسان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره است

گروهی از محققان در دانشگاه شانگ‌های جیائو تانگ کشف کردند: دست انسان به عنوان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره برای رمزگشایی اطلاعات و تولید سیگنال پیچیده است.

با مطالعه بر روی گرافن صورت گرفت:

تحول در علوم نانوالکترونیک و کوانتوم پیشرفته با کشف ساختاری جدید به نام بوروفان

دانشمندان علوم مهندسی مواد ساختار جدیدی در قالب ماده ای فوق العاده نازک و فوق العاده محکم که بوروفان نامیده شده را معرفی کرده اند که به نظر آنها می تواند روزی در فرم های پیشرفته علم نانوالکترونیک و کوانتوم استفاده شود.

توسط فناوران اردبیلی تحقق یافت؛

ابداع سیستم استارتر موتور جت

فناوران اردبیلی مستقر در پارک علم و فناوری استان اردبیل موفق به طراحی و ساخت سیستم استارتر موتور جت شدند.

التیام تنگی عروق خونی و ترمیم بافت های آسیب دیده با استنت هوشمند

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی یک استنت روکش شده با اگزوزوم را با یک ماشه "آزاد سازی هوشمند" ایجاد کرده اند که می تواند هم از تنگی عروق خونی باز شده جلوگیری کند و هم درمان مشتق شده از سلول های بنیادی را به بافت گرسنه خون یا ایسکمیک تحویل دهد.