آرشیو

هشدار مجله Nature: مصرف خودسرانه «آسپیرین» منجر به حمله قلبی می‌شود

مطالعاتی پزشکی نشان داده است که در صورت مصرف مداوم آسپیرین اثرات جانبی آن آنقدر بالا خواهد بود که سودمندی آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. به عنوان مثال گزارش‌ها نشان می دهد در برخی از افراد چنین روند مصرف منجر به خون‌ریزی‌های داخلی شده است.

اگر خوب می‌خوابید ولی همیشه احساس خستگی می‌کنید بخوانید

خستگی نوعی احساس نداشتن نیرو است که باید از ضعف عضلانی تفکیک شود. خستگی برخلاف ضعف عضلانی معمولاً با استراحت رفع می‌شود. خستگی می‌تواند خستگی جسمی ناشی از نبودن توان عضلانی یا خستگی ذهنی ناشی از فعالیت فکری طولانی باشد.

با مطرح شدن کلید واژه برخورد اراده ها

بــرخورد اراده ها| اقتصــاد دانش بنیان راهکار اساسی و موثر برای امــروز کشور

باعنابت به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی ،تنها راه ایستادگی در برابر خصم و فشارهای دشمن، مقاومت است. این مقاومت در کنار پیشرفت علمی حاصل می شود.

درد دل یک خلبان بازنشسته ارتش با رهبر انقلاب؛

در سال رونق تولید ما را دریابید/اگر حمایت شویم بهترین هواپیما را خواهیم ساخت

کاپیتان منوچهر شیرآقایی، مدیر عامل شرکت دانش بنیان «شهپر سیمرغ طلایی» در زمینه ساخت هواپیمای فوق سبک تک و دو نفره، با امکانات بسیار محدود موفق به ساخت دو هواپیما شدند ولی مدتهاست در انتظار تایید و مجوز پروازند.

مسئول سازمان بسیج علمی مازندران خبر داد

فاصله کوتاه سه ماهه تبدیل ایده به پدیده در مازندران/ تحریم‌ها فرصت است/ درک درستی از روحیه حساس نخبه‌ها در کشور باید ایجاد شود

مسئوول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران گفت: سازمان بسیج علمی بروکراسی اداری برای حمایت از نخبگان را حتی در برخی از طرح‌ها در مدت یک روز انجام داده حداکثر زمان تبدیل ایده به پدیده در این سازمان سه ماه است

اگر تناسب اندام کار میکنید بدانید؛

مجله Nature: مکمل‌های پروتئینی بدن‌سازی «عمر انسان» را کاهش می‌دهد

مانند هر چیز دیگری در خصوص تغذیه نیز تعادل در عین حفظ تنوع یک قاعده طلایی است. نویسندگان این مقاله می‌گویند که نقطه عطف کار آنها این است که برای استفاده از پروتئین‌ها لازم است منابع مختلفی از آنها را با هم ترکیب کنیم تا همه آمینواسیدهای ضروری به بدن‌مان برسد.

علم و فناوری بررسی می کند:

برتری هوایی، عنصری مهم برای تغییر معادلات نظامی/بیش از۵۰ درصد دفاع هوایی در یک جنگ بر عهده جنگنده ها است

نبرد در هوا جایگاه ویژه‎ای دارد، از روزی که بشر توانست پرواز کند و به ارزوی دیرینه خود دست پیدا کند تغییرات زیادی در زندگی بشریت اغاز شد. از اولین استفاده نظامی از هواپیماها تا به امروز نیروی هوایی به عنوان یک عنصر تعیین کننده در صحنه نبرد همواره حضور داشته است.

گفتگوی علم و فناوری با دو مخترع جوان:

ارائه ایده پیشگیری از HIV، تا اختراع موتورهای بدون سوخت

حجت محمدی و میثم نجفی دو  نخبه ای هستند که در کنار همدیگر، ایده های بزرگی را پرورانده و به ثمر می نشانند، حجت محمدی که متولد ۱۳۷۹ است که در این سن کم، توانسته است با اختراع موتورهای بدون سوخت، دکتری افتخاری از دانشگاه صنعتی شریف کسب کند.

نتایج یک مطالعه جهانی: انسان‌ها بیش از هرزمانی غمگین‌تر، عصبانی‌تر و نگران‌تر هستند

محققان دریافتند که در مقایسه با تمامی‌ سال‌های قبل تعداد افرادی که خود احساس خود را «خشم» عنوان کردند ۲ درصد افزایش پیدا کرده است. این درحالی است که احساسات «نگرانی» و «غم» با ۱ درصد افزایش همراه بوده است. میزان این احساسات منفی در طول تمام تاریخ یک رکورد محسوب می‌شود.

علم و فناوری بررسی می کند:

چرا وقوع جنگ میان ایران و آمریکا احتمال کمی دارد؟

سالهاست همواره تنش میان ایران و آمریکا وجود دارد، اما شروع جنگ به دلایل قابلی توجهی رخ نداده است. در این گزارش به بررسی دلایل عدم شروع جنگ میان این کشور پرداخته‎ایم.