درمان ساده زخم معده با تغییر سبک زندگی

یک متخصص گوارش و کبد با تاکید بر کنترل استرس گفت: فشار روانی درد زخم معده را تشدید می‌کند لذا با دوری از منشأ استرس و جایگزین آن می‌توان از بروز زخم معده جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ دکتر محمد امانی متخصص گوارش و کبد در خصوص علائم زخم معده گفت: برای زخم معده علائم مختلفی وجود دارد اما مهمترین آن وجود میکروب معروف هلیکوباکتر پیلوری در معده است، که البته خود آن به تنهایی عامل ایجاد زخم معده نیست علت های دیگر مثل مصرف سیگار، مصرف الکل، استرس، اضطراب و حتی مصرف دراز مدت داروهای ضد التهاب غیرکورتونی و ضد درد مثل آسپرین.

امانی ادامه داد: چون موادی که در این داروها وجود دارد خون رسانی به معده را مختل می‌کند، همچنین آسپرین عامل رقیق کننده پلاکت است که باعث ایجاد خونریزی در معده می‌شود.

وی بیان کرد: افرادی که دراز مدت از داروهای ضد التهاب غیرکورتونی استفاده می‌کنند به مرور زمان دچار علائم گوارشی و سوء هاضمه می‌شوند، این سوء هاضمه ممکن است به صورت ریفلاکس با برگشت اسید معده باشد که در این صورت افراد مجبور می‌شوند از شربت ها و قرص های معده استفاده کنند.

این متخصص گوارش و کبد بیان کرد: به طور کلی دو نوع زخم گوارشی وجود دارد یکی زخم معده که بعد از خوردن غذا، فرد دچار درد معده می‌شود و دیگری زخم اثنی عشر که با گرسنگی تشدید می‌شود، یعنی افرادی که گرسنه می‌مانند در معده خود احساس درد می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه علامت مشخصه هر دو زخم اثنی عشر و زخم معده احساس درد است، اظهار کرد: در زخم اثنی عشر یا همان زخم دوازدهه درد در قسمت انتهای معده یعنی جایی که معده به روده کوچک متصل می‌شود احساس می‌شود که اکثرا خوش خیم هستند و امکان تبدیل شدن آنها به بد خیمی خیلی نادر است؛ ولی در زخم معده که درد در معده احساس می‌شود خیلی مهم است و باید حتماً پیگیری شود تا اقدامات لازم برای درمان و بهبودی انجام شود.

وی بیان کرد: دردهای زخم معده می‌توانند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و البته زخم ‌معده غیر از درد، علائم دیگری هم دارد و از دیگر نشانه‌های زخم‌ معده می‌توان به نفخ، تهوع، استفراغ، کاهش وزن بدون دلیل مشخص، مدفوع تیره و سیاه‌ رنگ، سرگیجه، سختی تنفس، احساس خستگی بی‌دلیل، رنگ‌ پریدگی پوست، استفراغی که دارای ذرات خونی است اشاره کرد.

امانی اذعان داشت: زخم معده ممکن است گاهی آنقدر شدید بشود تا پاره بشود، افراد در این صورت دچار خونریزی معده می‌شوند که در این حالت دچار استفراغ هایی با لخته خون و مدفوع سیاه رنگ می‌شوند، که باید به سرعت به پزشک مراجعه شود تا با روش های اندوسکوپی بیماری کنترل بشود.

وی با اشاره به افرادی که زخم معده در آنها سابقه خانوادگی دارد، گفت: با توجه به اینکه زخم معده معمولا بر اثر میکروب هلیکوباکترپیلوری به وجود می‌آید و این میکروب حالت خانوادگی دارد و ممکن است در معده تمام افراد خانواده وجود داشته باشد در نتیجه زخم معده بین افراد خانواده شیوع بالاتری دارد که باید به پزشک مراجعه کنند.
 
این متخصص گوارش و کبد با اشاره به کشورهایی که آمار سرطان معده بالایی دارند، تصریح کرد: در کشور ما افرادی ۴۰ سالی که دچار علائم زخم معده و سوءهاضمه می‌باشند حتماً باید به پزشک مراجعه کنند تا اندوسکوپی شوند چون کشور ما جز مناطقی پر شیوع سرطان های معده در دنیا است.

وی ادامه داد: برخی از مناطق کشور مثل آذربایجان، اردبیل، زنجان، گلستان و حاشیه دریا جز مناطقی هستند که شیوع کنسر های معده یا سرطان های معده در آنها بیشتر است و لازم اندوسکوپی انجام دهند؛ و نیز فرادی که سابقه خانوادگی از سرطان معده و گوارشی دارند حتما باید بررسی شوند، و همچنین افرادی که دچار خون در مدفوع می‌شوند، کاهش وزن پیدا می‌کنند، احساس گیر کردن غذا را دارند نیاز به اندوسکوپی دارند.

امانی افزود: در بقیه موارد درمان تجربی نیاز است یعنی داروسنجی معده انجام می‌شوند و اگر لازم باشد تست میکروب معده برای آنها داده می‌شود اگر مثبت باشد درمان می‌شوند و پیگری های لازم انجام می‌شود تا بررسی شود وضعیت بهتر شده یا نه.

این متخصص گوارش و کبد با بیان اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد افرادی که خوب نمی‌شوند عصبی بودن آنهاست گفت: کسانی که احساس سنگینی دارند و بعد از غذا احساس می‌کنند معده آنها باد دارد و آروغ می‌زنند همه از استرس و عصبی بودن است که علائم آنها با مصرف داروها خوب می‌شود ولی با کم کردن یا قطع دارو دوباره علائم برمی‌گردد.

امانی تصریح کرد: در روش اندوسکوپی از زخم معده نمونه برداری می‌شود بعد از بهبود هم نمونه برداری می‌شود باید اثبات شود که خوب شده چون احتمال بدخیمی و سرطان دارد؛ درمان زخم معده باید ۲ تا ماه تکمیل شود تا خوب شدن اثبات شود.

تغییر سبک زندگی و درمان ساده زخم معده؛

این متخصص گوارش و کبد اظهار کرد: برای درمان زخم معده یکسری آنتی بیوتیک و برای میکروب معده درمان های کنترل کننده اسید تجویز می‌شود ضمن اینکه توصیه غذایی هم می‌شود مثلا خوردن ترشیجات چون دارای نیترات و مواد نگهدارنده هستند و در محیط معده توسط همین باکتری به نیتریت تبدیل می‌شوند و عامل مهم ایجاد کننده سرطان هستند و همچنین مصرف بالای نمک در مواد غذایی، خوردن و نوشیدنی های داغ و خیلی گرم بافت معده را تغییر و باعث ایجاد سرطان می‌شوند و نیز مصرف غذاهای کبابی که آتش مستقیم دیده به دلیل تغییراتی که در گوشت ایجاد می‌شود و کشیدن سیگار هم در هر سنی ولی معمولا افراد بالای ۶۰ سال، همیشه عامل ایجاد سرطان معده هستند که باید از آنها پرهیز کرد.

امانی با بیان اینکه برای درمان زخم معده رژیم غذایی سالم باید داشته باشیم، تصریح کرد: در برنامه غذایی خود مقدار زیادی میوه (به‌ خصوص میوه‌های دارای ویتامین‌های آ و ث)، سبزی و غلات سبوس‌دار قرار دهیم.

وی افزود: خوردنی‌‌ هایی که دارای پروبیوتیک هستند مانند ماست پروبیوتیک، پنیر کمی مانده و قدیمی، کلم قرمز مانده در سرکه و نوشیدنی کفیر (نوعی نوشیدنی تخمیری حاصل از شیر) بیشتر استفاده کنیم و غذاها و نوشیدنی‌های تشدیدکننده درد معده را حذف کنیم.

امانی با تاکید بر کنترل استرس گفت: فشار روانی درد زخم معده را بدتر می‌کند لذا باید منشأ استرس خود را بیابیم و اگر می‌توانیم از آن دوری کنیم، حتی می‌توانیم با انجام یک ورزش سبک مانند پیاده‌روی، یا نوشتن احساسات به ‌طور کامل در یک دفتر خاطرات و یا گذراندن وقت با دوستان خوب استرس خود را کاهش دهیم و همچنین از خواب غفلت نکنیم چرا که یک خواب خوب و راحت بزرگترین کمک را به دستگاه ایمنی بدن می‌کند تا استرس را کاهش دهد.

این متخصص گوارش و کبد در پایان اذعان داشت: از نوشیدن های الکی و دود دخانیات نیز تا می‌توانیم دوری کنیم. 

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 100576

مطالب مرتبط :
بخیه های هوشمند برای نظارت بر زخم های جراحی عمیق

بخیه های هوشمند برای نظارت بر زخم های جراحی عمیق

محققان دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) برای نظارت بیشتر بر زخم های عمقی بدن که پس از اعمال جراحی ایجاد می شوند از نوعی بخیه هوشمند استفاده کردند.

تغییر سبک زندگی درمانی موثر بر سوء هاضمه

تغییر سبک زندگی درمانی موثر بر سوء هاضمه

یک متخصص طب ایرانی تاکید کرد: با تغییر سبک زندگی، کاهش استرس، خواب منظم و کافی، پرهیز از دخانیات، پرهیز از پرخوری و چاقی می‌توان از سوء هاضمه پیشگیری کرد.

زخم معده

کشفی عجیب در علم پزشکی :

کشف ارتباط بین افسردگی و زخم معده با مطالعه ی ژنتیکی

یک مطالعه ی جدید، رابطه ی ژنتیکی بین افسردگی و استعداد ابتلا به بیماری زخم معده را نشان می دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب