ناگفته‌های یک شرکت سلول‌های بنیادی

شرکت دانش بنیان زیست فناوری شایان پارس از شرکت های فعال در حوزه سلول های بنیادی است که علیرغم جمع آوری تجهیزات و تیمی تحقیقاتی اما فضایی هر چند کوچک در خور تحقیقات سلول‌های بنیادی تخصیص داده نشده است .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، سلول بنیادی مادر تمام سلول ‌ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول‌ های بدن را دارد. این سلول‌ ها توانایی خود نوسازی  و تمایز  به انواع سلول‌ ها از جمله سلول‌ های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند. هم چنین در بازسازی و ترمیم بافت ‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌ های آسیب دیده ‌ای که بخش عمده سلول‌ های آنها از بین رفته است، پیوند زده ‌شوند و جایگزین سلول‌ های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند .

به دلیل توانایی منحصر به فرد سلول ‌های بنیادی، این سلول‌ ها امروزه از مباحث جذاب در زیست شناسی و علوم درمانی است. هم چنین تحقیقات در این زمینه دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده و مهم تر آنکه به فهم مکانیزم جایگزینی سلول‌ های سالم با سلول ‌های آسیب دیده کمک کرده است .

در همین خصوص خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در شیراز به سراغ دکتر علی بابایی، مدیر عامل شرکت دانش بنیان زیست فناوری شایان پارس  به عنوان شرکت تولید کننده سلول های بنیادی عصبی رفته و گفت و گویی تفصیلی با وی داشته که در ادامه می خوانید:::

** * در مورد شرکت و فعالیت آن توضیح دهید؟ 

شرکت زیست فناوری شایان پارس از جمله شرکت های دانش بنیان در حوزه سلول های بنیادی بوده و با تجهیز نمودن آزمایشگاه تحقیقاتی به صورت خصوصی اقدام به راه اندازی بانک سلولی، تولید عصاره غشا آمنیون جنین انسانی، تولید باند پانسمان و نخ بخیه با ترکیب بیولوژی جدید، تولید انواع محیط کشت سلول و بافرهای استریل و غیر استریل نموده است. این شرکت علاوه بر موارد بیان شده اقدام به برگزاری دوره های متعدد در زمینه ی آموزش علاقمندان به حوزه  سلول  مولکولی و پیوند سلول های بنیادی نموده است.

 

** * ایده راه اندازی این مجموعه از کجا به ذهن شما خطور کرد؟

با توجه به نیاز استان به وجود مرکز تحقیقاتی خصوصی در حوزه  پیوند سلول های بنیادی و بانک سلولی و وجود متخصصان توانمند در این حوزه در استان، این ایده قوت گرفت که با سرمایه گذاری شخصی این نیاز در استان تا حد امکان بر طرف شده تا بدین طریق زمینه فعالیت محققان و علاقه مندان به حوزه  زیست فناوری در مسیر کارآفرینی ایجاد شود  .

 

** * چه ابتکارات و نوآوری هایی در این عرضه داشتید؟

در این زمینه آزمایشگاه تحقیقاتی شایان پارس که زیر نظر شرکت دانش بنیان زیست فناوری شایان پارس فعالیت‌ می باشد، موفق به تولید پانسمان، نخ بخیه و باند مخصوص زخم با فرومولاسیون جدید شد که در آن از عصاره بافتی غشا آمنیون همراه با تعدادی ماده ی بیولوژیکی موثر استفاده شده است.

وجود انواع فاکتورهای رشد سلولی و بافتی و نیز فاکتورهای ضد التهابی و ترمیم کننده موجود در غشا آمنیون جنین و استفاده همزمان از آن‌ها در ساختمان باند و گاز استریل، باعث ترمیم سریع‌تر زخم، کاهش فرآیند التهابی، همراه با عفونت زدایی از محل زخم می گردد.

از دیگر فعالیتهای نوین این آزمایشگاه می توان به استخراج تعداد فراونی رده  سلولی نادر از جمله سلول سرطان زبان و پوست اشاره نمود که این رده‌های سلولی در بانک سلولی جهت استفاده در امور تحقیقاتی موجود می باشد.

** * مجموعه شما چه میزان اشتغالزایی داشته است؟

این مرکز دانش بنیان با توجه به حوزه‌ فعالیتی خود نیازمند جذب نیروهای متخصص و نخبه از میان فارغ التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی بوده است.

در این راستا آزمایشگاه تحقیقات شایان پارس، به عنوان یک مرکز کارآفرین موفق به جذب بیش از ده نیروی متخصص به صورت مستقیم و غیر مستقیم شده است که تمامی این عزیزان در راستای اهداف پزشکی و بالینی این مرکز در حال فعالیت می باشند .

 

** * چه حمایت هایی از مجموعه شما تاکنون صورت گرفته است؟

باید ذکر شود که در واقع شرکت مذکور تاکنون از طرف هیچ نهاد و یا موسسه‌ای حمایت جدی نشده است، این در حالیست که اقدامات زیادی در جهت جذب حمایت‌های مادی و معنوی به مراکز دانش بنیان و دیگر مراکز دست اندرکار در حوزه ی یاد شده است.

باید خاطر نشان کرد که کمک و حمایت از مجموعه‌های فعالی همچون شرکت مذکور که در آن نیروهای جوان، با انگیزه و  هدفمند فعالیت دارند، می تواند به میزان زیادی در پیش‌برد اهداف علمی کشور موثر و مفید واقع گردد.

البته ناگفته نماند که مرکز رشد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به ریاست سرکار خانم دکتر طلایی، همواره تیم تحقیقاتی یاد شده را در موارد مختلف مورد حمایت معنوی خویش قرار داده اند، که جا دارد در این میان از ایشان تشکر و قدردانی گردد.

 

** * چه برنامه ای برای آینده دارید ؟  

با توجه به پتانسیل‌های علمی و عملی که در این شرکت دانش بنیان و آزمایشگاه تحقیقاتی تحت نظارت وجود دارد، می‌توان عنوان نمود که تیم تحقیقاتی یاد شده قصد دارد با توسعه‌ فعالیت خود در زمینه پیوند سلول‌های بنیادی، مخصوصا سلول‌های بنیادی عصبی (با توجه به تخصص اینجانب)، و ایجاد بانک سلولی مجهزتر، گام‌های موثری را در راستای درمان بیماران صعب العلاج برداشته و از طرفی با تولید محصولات بیولوژیکی موثر در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله  بیماری‌های پوستی و مغز و اعصاب و غیره، این عزیزان را در درمان بیماری خود یاری رساند.

 

** * چه صحبتی با مردم و مسئولین دارید؟ 

مخاطب بیشتر صحبت‌ های بنده مسلما مسئولین خواهند بود. مسئولین ذی صلاح، با توجه به اختیاراتی که در دست دارند (که مسلما محدود هم نیست)، می بایست نقاط قوت و افراد توانمند هر حوزه از علوم را شناسایی کنند و سعی کنند با حمایت و پشتیبانی از این افراد در راستای تحقق اهداف علمی و خودکفایی کشور که از خواسته‌ها و بیانات رهبر عزیز هم هست اقدام نمایند.

بی شک در کشور ما افراد دانشمند، مشتاق به فعالیت و پر انگیزه بسیار بسیار فراوان وجود دارند که همواره منتظر باز شدن روزنه ای برای نشان دادن توانایی ها و پتانسیل های خود در زمینه تخصصی خویش هستند. ناگفته نمانند که در صورتی که این حمایت‌ها از این دانشمندان جوان کشور دریغ گردد مسلما این عزیزان به دنبال راه های دیگر برای ارضای نیاز علمی خود خواهند بود که یکی از این راه ها که متاسفانه الان هم فراوان شده است مهاجرت به کشورهای منطقه حتی کشورهای عربی خواهد بود. بنابراین توجه به این مقوله می تواند بسیاری از خلأهای علمی و عملی کشور را پر کند و در مقابل عدم توجه به آن می تواند در آینده ضربات جبران ناپذیری را به بافت علمی کشور وارد آورد.

به عنوان مثال بنده با هزینه‌ی شخصی خود آزمایشگاه تحقیقاتی مجهزی را برای تحقیقات در حوزه ی سلول های بنیادی راه اندازی نموده ام و تیم تحقیقاتی ای که بنده تشکیل داده ام بی شک از معدود تیم‌های عالی و با انگیزه بحساب می آید، اما ما همچنان سال‌هاست درخواست داریم که به این تجهیزات فراهم شده، فضایی هر چند کوچک در خور تحقیقات سلول‌های بنیادی تخصیص داده شود که متاسفانه این اقدام صورت نگرفته است و همچنان امیدوارم که برای این قضیه اقدامی صورت گیرد.

** * سخن پایانی ؟ 

بیشتر صحبت ها در قسمت های قبل بیان شد. اینجانب  متخصص و دکتری تخصصی علوم تشریحی با گرایش  علوم اعصاب یا نوروساینس هستم و از ابتدای راه همواره سعی داشتم که کمکی هر چند ناچیز به نیازمندان و بیماران این فیلد پزشکی یعنی همان بیماران مغز و اعصاب داشته باشم. اکنون هم امیدوارم بتوانم با تخصصی که در اختیار دارم و یاری خداوند و حمایت مسئولین محترم بتوانم گامی اساسی و موثر در درمان این عزیزان در بیماری ای که بدان مبتلا هستند بردارم.

 

گفت و گو از احسان ایوبی

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 101199

مطالب مرتبط :
فرهنگستان علوم پزشکی کشور

حضور پررنگ و درخشان اساتید شیرازی در فرهنگستان علوم پزشکی کشور

دکتر محمود نجابت، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در ادامه حضور پررنگ و درخشان اساتید شیرازی به عضویت فرهنگستان علوم پزشکی کشور منتخب شد.

تولیدمحصول فناورانه حوزه سلول‌های بنیادی در بوشهر/اگزوزوم‌ها به عنوان جایگزینی برای سلول‌های بنیادی

پژوهشگر جوان بوشهری:

تولیدمحصول فناورانه حوزه سلول‌های بنیادی در بوشهر/اگزوزوم‌ها به عنوان جایگزینی برای سلول‌های بنیادی

پژوهشگر جوان بوشهری به همراه تیم تحقیقاتی خود در سال جاری از یک محصول فناورانه حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی رونمایی کرد که با استفاده از موجودات دریایی در حوزه درمانی به ویژه سرطان کاربرد دارد.

فرق آنفولانزای پرندگان و انسان چیست؟/ سگ ها و بیماری هاری

در گفت‌وگو با علم و فناوری پیرامون بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات؛

فرق آنفولانزای پرندگان و انسان چیست؟/ سگ ها و بیماری هاری

بیماری های مختلفی میان انسان و حیوان مشترک است که باید در برخورد با آن دقت لازم صورت گیرد .

سویه های جدید کرونا چگونه تشکیل می شود؟/ امیکرون را بیشتر بشناسید

سویه های جدید کرونا چگونه تشکیل می شود؟/ امیکرون را بیشتر بشناسید

سویه امیکرون پنجمین سویه ویروس منحوس کروناست که در اثر تغییر در رفتار ویروس اولیه ایجاد شده است .

کسب رتبه اول «سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» بر موفقیت‌های پژوهش‌سرای شهید شهریاری اصفهان افزوده شد

در دومین دوره جشنواره علمی پژوهشی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی کشور:

درخشش پژوهش‌سرای شهید شهریاری اصفهان با کسب جایگاههای نخست «سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی»

مدیر پژوهش‌سرای دانش آموزی شهید شهریاری ناحیه پنج آموزش و پرورش اصفهان، از کسب رتبه اول سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی توسط پژوهش‌سرای شهیدشهریاری اصفهان در دومین دوره جشنواره علمی پژوهشی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی کشور خبر داد.

زیر و بم المپیاد پزشکی کشور

علم و فناوری در گفتگو با دارنده مدال نقره سیزدهمین المپیاد پزشکی کشور:

زیر و بم المپیاد پزشکی کشور

مهدی ملک پور، دانشجوی پزشکی ورودی مهر ۱۳۹۶ دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بصورت همزمان دانشجوی ارشد بهداشت عمومی گرایش سیاستگذاری سلامت(MPH) در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در شیراز توضیحاتی پیرامون شرکت در المپیاد پزشکی کشور ارائه داد .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب