خبرگزاری علم و فناوری

سهیلا جلودار زاده در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری:

جناحی بودن وزیر علوم دردی از مردم دوا نمی کند/وزیر علوم باید باعث عزت، توسعه ملی و اقتدار ملی گردد

جلودارزاده ضمن تاکید بر اهمیت سیاسی نبودن فضای وزارت علوم، تصریح کرد: وزیری که بخواهد منافع جناحی خود را دنبال کند، برای پست وزارت مناسب نیست لذا باید یک شخصیت علمی و کارآمدی باشد که همواره منافع ملی را بر منافع جناحی ترجیح دهد و واقعا دلسوز جامعه باشد.

سهیلا جلودارزاده، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در خصوص پیامدهای تاخیر در معرفی وزیر علوم، اظهار داشت: با توجه به اینکه نزدیکی زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، دولت باید تلاش های جدی تری انجام دهد تا آخرین وزیر کابینه نیز معرفی شود.

وی ضمن تاکید بر ضرورت آماده سازی دانشگاه ها و تعیین روسای جدید اظهار داشت: با توجه به اینکه این مساله ممکن است به بحث آموزش لطمه بزند لذا این مشکل باید مرتفع شود.

جلودارزاده همچنین با بیان اینکه وزیر جدید علوم باید از یک شخصیت فرهیخته و دانشمند باشد، گفت: وزیر جدید علوم باید از علم مدیریت نیز بهره مند باشد تا بتواند خواسته های قشر دانشگاهی و همچنین نیازهای آینده کشور در این خصوص برآورده سازد.

وی با تاکید بر ایجاد تحول در شیوه های آموزش سنتی، گفت: در شرایطی که دنیا با سرعت زیادی رو به جلو در حرکت است و هر روز دریچه بزرگی از علم بر روی آن باز می شود، بنابراین وزارت علوم ما هم خود را با این تحولات هماهنگ کند.

نماینده مردم تهران در ادامه یادآور شد: مساله برآوردن نیازهای کشور از طریق نظام دانشگاهی، مساله مهم دیگری به شمار می رود چرا که در حال حاضر برخی دانشگاه ها در حال تبدیل به دانشگاه نسل سوم هستند، لذا این نیز جزء مسئولیت های مهم وزیر جدید است. وزیر جدید باید این قابلیت را داشته باشد که دانشگاه ها را توسعه و تعالی بخشد.

وی با اشاره به اهمیت تغییر فضای ذهنی اساتید دانشگاهی، گفت: فضای فرهیختگی که دورتر از فضای عمومی جامعه شکل گرفته باید تبدیل به یک فضای نزدیک و هادی جامعه شود و دانشگاه باید بتواند هم مساله تحقیق و پژوهش آرندی را تامین سازد و هم در مسیر توسعه به کشور کمک کند.

جلودارزاده ضمن تاکید بر اینکه وزیر علوم باید در توسعه انسانی، توسعه اقتصادی و صنعتی همراه و همگام حکومت و ملت باشد اظهار داشت: وزیری که بر سرکار می آید باید مسلط به روش های ارتباط با مردم اعم از اساتید، دانشجویان، صنعتگرا و عموم جامعه باشد و هم آنکه یک درک درست از محیط جامعه داشته باشد و ایزوله نباشد.

وی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود ضمن تاکید بر اهمیت سیاسی نبودن فضای وزارت علوم تصریح کرد: وزیری که بخواهد منافع جناحی خود را دنبال کند برای پست وزارت مناسب نیست لذا باید یک شخصیت علمی و کارامدی باشد که همواره منافع ملی را بر منافع جناحی ترجیح دهد و واقعا دلسوز جامعه باشد.

نماینده مردم تهران در ادامه افزود: وزیر علوم باید باعث عزت، توسعه ملی و اقتدار ملی گردد و دانشگاه را با ملت آشنا سازد و فاصله را از میان بردارد و دانشگاه را در خدمت توسعه کشور قرار دهد و در نهایت پیوند خوب و صمیمی بین قدرت اقتصادی و قدرت علمی ایجاد کند تا بتواند منافعش به ملت برسد. سیاسی و جناحی بودن صرف امروز مرحم و نجات بخش دانشگاه های ما نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما به یک شخصیت ملی، مقتدر، پرکار با کاریزمای خوب برای وزارت علوم نیازمندیم، کسی که محبوب دانشجو و محبوب استاد باشد و ملت هم وی را بپذیرند و همگان اعم از کارافرینان ملت، کارگران ملت و فرهنگیان ملت به عملکرد او علاقمند باشند.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹:۵۶

شناسه خبر: 36231

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب