خبرگزاری علم و فناوری

بانوی کارآفرین در جدال با بیکاری؛

ایجاد اشتغال برای ۷ نفر در کارگاهی کوچک

حسنیه آراسته، با تکیه بر توان خود یک کارگاه خیاطی ایجاد و برای ۷ نفر شغل ایجاد کرده است. کارگاهی که در آن هر دوختی که بر پارچه زده می شود امید را هم به دل فعالان کارگاه می دوزد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی؛ این بانوی کارآفرین دلیل ایجاد این کارگاه را علاقه شخصی می داند و می گوید: بیست سال است که سابقه فعالیت در خیاطی را دارم، قبل از این کار به زنانه دوزی مشغول بودم و به تنهایی فعالیت می کردم. چهار سال پیش به این فکر افتادم که با ایجاد یک کارگاه خیاطی و کمک گرفتن از چند نفر مسلط به خیاطی کارم را گسترش بدهم.

کمک گرفتن از افراد توانا و شاید با برخی محرومیت ها

این کارآفرین موفق تصریح کرد: برای شروع کار در کارگاه به دنبال افرادی بودم که هنر خیاطی را بلد باشند. در این بین افرادی را می شناختم که قدرت ارتباط گیری خوبی با اجتماع و مشتری نداشتند اما توانایی زیادی در دوخت داشتند. بطور مثال یکی از همکاران حاضر در کارگاه، کر و لال است اما توانایی بسیار خوبی در خیاطی دارد و همچنین در کنار خیاطی نیز به کارهای دیگری می پردازد. از وی درخواست کردم که در شکل گرفتن این کارگاه همراه باشد و او نیز پذیرفت.

شروع کار با دو چرخ خیاطی

ابتدای کار تنها دو چرخ خیاطی داشتیم و یک عدد هم سردوز. کار با ابزار کم و قدیمی هم از کیفیت کار کم کرد و هم زمان بر شده و باعث نارضایتی مشتری می شد؛ اما کم کم با گذشت زمان و بالا رفتن تواناییم ابزار جدید و بهتری تهیه کردم و اکنون تقریباً کارگاه تکمیل شده است که باعث ایجاد روحیه در نیروهای فعال در کارگاه هم شده است.

اشتغال این چند نفر برایم انرژی بخش است

این فعالیت برای من نیز ایجاد انگیزه و نیروی بیشتری کرده است زیرا باعث شده که چند نفر دیگر علاوه بر من به کار مشغول شده و کسب درآمد کنند.

اکنون که کارگاه راه اندازی شده و فعالیت مستمری دارد 5 نفر به طور مستقیم در کارگاه فعالیت دارند و دو نفر هم به دلیل پاره ای از مشکلات در منزل خیاطی می کنند. خودم هم در کنار آنها هستم و کار برش پارچه، تهیه مایحتاج کار، سفارش گیری از مشتری و تهیه مدل لباس را بر عهده دارم. جهت بهبود روند کار، هر فرد در کارگاه دارای مسئولیت خاصی است. بطور مثال، یک نفر اتو می کند، یک نفر دوخت های ساده و فرد با تجربه تر دوخت های سخت تر را انجام می دهد.

ابتدای هر کاری قرین مشکلات است

سرمایه در گردش در هر کاری دارای اهمیت است و این موضوع در ابتدای کار باعث ایجاد مشکل می شد چون توانایی خرید نقد پارچه و ... را نداشتم و مجبور به دادن چک می شدم. اما با جا افتادن کارمان در سطح شهر، این مشکل هم حل شد و کارگاه از شرایط مطلوبی برخوردار است.

کارم را از صبح زود شروع می کنم

همیشه سعی می کنم اولین نفری باشم که در کارگاه حضور پیدا می کنم. اول صبح، پارچه ها را برش داده و روی میز هر نفر می گذارم تا مسئولیت و کار هر نفر مشخص باشد. با این روش از صرف زمان بیهوده جلوگیری شده و بر راندمان کاری افزوده می شود و به علاوه شروع کار از صبح زود انرژی بیشتری به انسان می دهد.

برگزاری کلاس های خیاطی با همکاری بسیج

در تابستان از زمان بیکاری دانش آموزان استفاده می کنم و با کمک بسیج کلاس های آموزشی برگزار کرده و از افراد علاقه مند در این کلاس ها ثبت نام می کنیم. همیشه سعی کرده ام هنری که خداوند به من عطا کرده است را به کسی آموزش بدهم چون بالاخره روزی توان من تحلیل خواهد رفت اما هنری را که به کسی آموخته ام به یادگار می ماند و اشخاص دیگری این کار را ادامه خواهند داد و این باعث ایجاد آرامش خاطر و امیدواری در من نیز می شود.

کلام آخر

وی در انتها یادآور شد: به خانم های خانه دار پیشنهاد می کنم که از هنرهای خودشان استفاده کنند و هر کاری که در توانشان است و می تواند کمک یار اقتصاد خانواده باشد را انجام دهند و از این هنرها به نحو احسنت استفاده ببرند.

انتهای پیام/ فاطمه پردل

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶:۰۵

شناسه خبر: 36589

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب