یک پژوهشگر شیرازی ساخت:

دینول؛دارویی با ترکیب ۱۰گیاه برای مبارزه با ایدز

یک پژوهشگر شیرازی دارویی با عنوان «دینول» با ترکیب ۱۰داروی گیاهی تولید شده است که تا کنون برروی چندبیمار آزمایش شده و توانسته ویروس بیماری ایدز در خون بیماران را حذف کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری-احمد حسین‌پور، مجری طرح‌، ایدز را نوعی بیماری که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی(HIV) ایجاد می شود، عنوان کرد و افزود: ویروس این بیماری موجب سرکوب قابل توجهی از عملکرد سیستم ایمنی بدن خواهد شد، از این رو ایدز یک تهدید قابل توجه برای سلامت بشر بشمار می‌رود.

دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اهمیت دستیابی به روش‌های درمانی موثر برای درمان ایدز، خاطرنشان کرد: بر این اساس برخی ترکیبات شیمیایی ضد ویروس ایدز توسعه یافته‌اند، ولی این داروها با چالش‌هایی چون هزینه بالا، عوارض جانبی و ... مواجه هستند.

حسین‌پور با اشاره به مطالعات انجام‌شده در این زمینه، یادآور شد: این مطالعه با هدف بررسی تاثیر ضد ویروسی این دارو در افراد آلوده به این ویروس اجرایی شد.

مجری طرح، فیوتل را ترکیبی از 10 گیاه دارویی دانست و ادامه داد: ترکیبات این دارو در سایز نانو تولید شده و در نهایت موفق به عرضه دارویی برای درمان ایدز شدیم که با عنوان "دینول" عرضه شد.

وی اجرای کارآزمایی بالینی را از دیگر مراحل اجرای این طرح نام برد و یادآور شد: این مطالعات بر روی 5 بیمار مبتلا به ویروس HIV انجام شد که هیچ دارویی قبل و در طول مطالعه مصرف نمی‌کردند.

به گفته وی، آزمایش ماه پنجم نیز که به منظور پایداری دارو بر روی بیماران انجام شد، نشان داد ویروس در خون بیماران حذف شده است. بعد از 6 ماه مصرف دارو، دارو را قطع کردیم و یک ماه بعد از قطع دارو آزمایش، صورت گرفت که هیچ اثری از ویروس در خون بیماران نبود. اکنون بعد از 4 ماه از قطع دارو بیماران از شرایط جسمانی کاملا مناسبی برخوردار هستند.

این دانش‌آموخته رشته نانوفناوری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه بیماران، این دارو را دو بار در روز با فاصله زمانی 12 ساعت در مدت 6 ماه مصرف کردند، اظهار کرد: نتایج این آزمایش نشان داد که با مصرف این دارو میزان سلول‌های سیستم‌ ایمنی این بیماران افزایش یافت، ضمن آنکه نتایج مشاهدات ما چهارماه از قطع دارو و 10 ماه از زمان شروع درمان نشان داد این دارو هیچ عوارض جانبی برای بیماران نداشته است.

وی با بیان این‌که داروهای سه گانه‌ای که برای درمان ایدز مصرف می‌شود، عوارض زیادی برای بیمار به همراه دارد، افزود: در اکثر بیماران اگر درمان موفق باشد و مقاومت دارویی به وجود نیاید، بعداز سه سال مصرف دارو، تعداد ویروس‌های HIV نزدیک به صفر می‌شود. علاوه بر آن بعد از قطع دارو، با سرعت و میزان بیشتری این ویروس‌ها برمی‌گردند؛ ضمن آنکه نسبت به دارو نیز مقاوم شده‌اند.

مجری طرح ادامه داد: اما در داروی تولیدشده تاکنون هیچ عوارض جانبی را مشاهده نکردیم و در کمتراز چهار ماه از زمان مصرف دارو،‌ تمام ویروس این بیماری از خون بیماران حذف شد.

به گفته وی، بر اساس آخرین آزمایشات انجام شده در این کارآزمایی بالینی، هیچ ویروسی در خون بیماران تحت آزمایش یک ماه بعد از قطع دارو یافت نشده است و بیماران در شرایط عالی هستند،البته این مطالعات نیاز به بررسی بر روی تعداد بیشتری بیمار دارد.

انتهای پیام

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۹:۴۸

شناسه خبر: 38251

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱۴ نظر
غلامرضا مساعدی
۱ مخالف          ۲ موافق
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۹:۵۹

سلام راه ارتباط با آبای حسین پور برا من لطف کنید ،،،،ممنون میشم خدا به هممون کمک کنه تا به همدیگه خیر برسونیم

سام غریبی
۰ مخالف          ۲ موافق
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۹:۰۵

سلام اگرچنین دارویی ساخته شده ب دست بیماران برسونید تادیر نشده من دوتا ازبرادرام یخاطر این بیماری ازدست دادم داغ دیدم خواهشن ب داد بقیه برسید نزارید داغ دیده بشن خیلی سخته من ازنزدیک دیدم عذاب کشیدن این بیمارارو خواهشن ب داد این مریضابرسین خواهشن درمانش رایگان کنیدشاید بعضی بیمارها وسعشون نرسه باتشکر

۰ مخالف          ۳ موافق
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۴:۴۹

خداخیرتون بده وعمرتون مستدام انشاله.

مهدی حسینی
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۷:۴۵

با سلام. میخواستم بپرسم نتایج تحقیقات داروی دینول الان تا چه مرحله ای پیش رفته؟ آخرین زمان پاکسازی از ویروس بعداز ترک دارو تا الان چقد بوده؟ چرا وارد مرحله درمان نمیشه؟

۱ مخالف          ۱ موافق
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۴:۵۰

باسلام،من و خانمم و دخترم گرفتاریم،توروخدا شماره یا ایمیل این دانشمند بزرگ رو بذارید،حاضر به همکاری برا آزمایشات داروها هستم،دستم به دامنتون،یاعلی.

مجید مطهری
۱ مخالف          ۴ موافق
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴:۳۰

سلام چطور میشه این دارو دست رسی داست چرا فقط در حد یک مغاله هستش

موسی ممشلو
۰ مخالف          ۳ موافق
چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۶:۳۵

سلام این واقعان عالیه اگه شماره آقای حسین پور یا راه ارتباطی شونو بدین ممنون میشم چون یکی از آشنا های ما با این اچ آی وی داره خدا خیر تون بده

امیر علی رضایی
۰ مخالف          ۳ موافق
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۴:۳۳

سلام .زحمت بکشید شماره موبایل و یا طریقه ارتباط با آقای حسین پور رو بفرستین .ممنون

فرهاد محمد کریمی
۰ مخالف          ۴ موافق
پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۴:۲۴

سلام میشه لطف بکنید شماره اقای بزرگوار احمد حسین پور رو بفرستین

پیمان محمدی
۰ مخالف          ۴ موافق
چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹:۲۷

سلام ممنونم ولی قیمت داروها در چه حده و کجا میتونیم بخریم

غلامرضا شنبه زاده
۰ مخالف          ۴ موافق
پنج شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۰:۵۱

اگه دیگه برنگرده واقعا عالیه. دمت گرم آقای حسین پور. خدا حفظت کنه که مَردی و غیرت داری.

کریم جواهری
۰ مخالف          ۵ موافق
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۵:۳۴

سلام لطفا در صورت داشتن ایمیل یا موبایل آقای احمد حسین پور ارسال کنید.آفرین بر دانشمند ایرانی

ناشناس
۰ مخالف          ۷ موافق
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۱:۰۸

نام این گیاهان چیست در کجاها یافت میشود

ناشناس
۲ مخالف          ۷ موافق
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۸:۵۹

آیا مرکزی وجود دارد جهت چنین آزمایش های که این بیماری را سرکوب میکند آدرس این بیمارستان کجا هست

اشتراک گذاری مطالب