موفقیتی جدید در حوزه نانو:

تولید زخم پوش نانویی توسط پژوهشگر ایلامی

مریم مومنی پژوهشگر ایلامی پژوهشگاه رویان موفق به کسب رتبه برتر تولید و ساخت نانو زخم پوش دیابتی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از ایلام،مریم مومنی پژوهشگر ایلامی پژوهشگاه رویان تهران موفق به کسب رتبه برتر در تولید و ساخت نانو زخم پوش دیابتی شد.

 

این پژوهشگر پژوهشگاه رویان در رشته تحصیلی زیست شناسی تکوینی تحصیل کرده است و اصالتا اهل شهرستان دهلران از توابع استان ایلام و ساکن تهران است. مومنی تاکنون چند مقاله علمی در مجلات ISI    چاپ کرده است و دارای چندین عنوان بهترین سخنران در کنفرانسهای بین المللی است.وی همچنین در حال ثبت اختراع دو محصول  است. 

آخرین دستاورد مریم مومنی کسب رتبه برتر در تولید و ساخت نانو زخم پوش دیابتی بوده است.

    

 پژوهشگاه رویان

 

پژوهشگاه رویان هشتم خرداد ماه سال 1370 به عنوان موسسه با هدف ارائه خدمات درمانی، پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری توسط زنده ياد دكتر سعيد كاظمي آشتياني و گروهی از پژوهشگران و همکارانش در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران تاسیس شد. این موسسه در سال‏های 1377 و 1387 به ترتیب موفق به اخذ مجوز مراکز تحقیقات علوم سلولی و مرکز تحقیقات پزشکی تولید مثل از شورای گسترش دانشگاه‏های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد و در آبان ماه 1388 از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موفق به اخذ مجوز پژوهشگاه شد.

 

زیست شناسی تکوینی

تا اوایل قرن بیستم میلادی، جنین‌شناسی یک علم کاملاً توصیفی قلمداد می‌شد و جنین‌شناسان بیشتر به بررسی ریختی جنین انسان و سایر جانوران و ترسیم و توصیف آناتومی آن‌ها می‌پرداختند. اما به تدریج و با پیشرفت‌های شگرفی که در سایر گرایش‌های زیست‌شناسی از قبیل ژنتیک و زیست‌شناسی سلولی و مولکولی صورت گرفت، نه تنها رویکرد زیست‌شناسان به این علم تغییر کرد، که موجب پدید آمدن علمی به نام زیست‌شناسی تکوینی شد. در این گرایش نوین، تمامی عواملی که بر تعیین سرنوشت سلول‌ها، بافت‌ها و حتی اندام‌ها تأثیرگذارند، در تمامی موجودات زنده مانند گیاهان، قارچ‌ها، حشرات، دوزیستان و حتی کرم‌ها بررسی می‌شوند.

 

 

در مورد پژوهشگاه رویان و سابقه خودتان در این پژوهشگاه توضیح بدهید

سابقه حضور بنده در رویان به 9 سال می رسد. در این مدت در چندین بخش فعالیت داشته ام. از جمله بخش درمان ناباروری، تحقیقات سلولهای بنیادی، سوپروایزر بانک خون عمومی بند ناف، سوپروایزر بانک خون محیطی رویان.

 پژوهشگاه رویان قطب تحقیقاتی و فناوری است و در تراز بین المللی، پیشگام در توسعه علم، فناوری و نوآوری در علوم زیستی با مرجعیت در علوم سلولهای بنیادی، تولید مثل، زیست فناوری، طب ترمیمی و موثر در ارتقاء سلامت جامعه است و در راستای نقشه جامع علمی کشور و در چهارچوب برنامه توسعه جهاد دانشگاهی در چهار محور 1) پژوهش و توسعه علم و فناوری در زمینه های زیست شناسی و پزشکی تولید مثل، سلولهای بنیادی و زیست فناوری 2) آموزش و ترویج یافته های علمی در سطح ملی و بین المللی 3) تجاری سازی یافته های پژوهشی برای ارائه خدمات و تولید محصولات زیستی به منظور رفع نیازهای علمی تخصصی کشور 4) درمان بیماران نابارور و صعب العلاج از طریق استفاده کارآمد از نتایج پژوهش، مشغول به فعالیت است. نمونه هایی از فعالیت این پژوهشگاه از تولید علم تا کاربرد آن را می توان به مطالعات سلول های بنیادی و استفاده از آن ها در درمان بیماران واجد سکته قلبی، آسیب‌های قرنیه، ایسکمی اندام‌های تحتانی، ویتیلیگو و بهبود این بیماران اشاره نمود. 

 

پس از جداسازی و انجماد سلولهای بنیادی خون بند ناف، بقیه اجزای آن از جمله پرده آمنیوتیک اطراف جنین دور ریخته می شد. گروه پژوهشی ما به فکر استفاده از این زباله بیولوژیکی افتاد. پس از تحقیق و بررسی مشخص شد که می توان از پرده آمنیوتیک به عنوان یک پانسمان استفاده کرد. پس از مدتی به علت نیاز به بخیه این پرده در بعضی از جراحی ها و نیز چسبندگی بیش از حد آن، از این ترکیب عصاره آن ساخته شد. تا کنون محصولات زیادی از ترکیبات  این عصاره تولید شده است.

پس از تحقیقات متعدد مشخص شد که از این ترکیب می توان در فناوری نانو برای ساخت زخم پوش استفاده نمود.

جامعه ما آشنایی زیادی با فناوری نانو ندارند. می توانید در مورد این فناوری توضیحاتی بدهید؟ این فناوری با کدام یک از رشته ها و حوزه ها ارتباط بیشتری دارد؟

فناوری نانو توانایی تولید و ساخت مواد و ترکیبات و سیستم ها با کنترل در سطح مولکولی و اتمی است. در حقیقت این فناوری رشته ای ترکیبی از دیگر رشته هاست و در حوزه هاي متعدد ازجمله داروسازی، تشخيص پزشکي، کامپيوتر، ارتباطات، حمل­ و ­نقل، انرژي، محيط زيست، مواد و حتی هوا فضا به کار برده می شود. مورد تحقیق ما در زمینه استفاده از این فناوری و ایجاد زخم پوش نانویی بود که توانایی رهایش دارو داشته و از این طریق سبب بهبود زخم در سریعترین زمان ممکن است.

مزیت استفاده از نانو زخم پوش دارای آمنیوتیک چیست؟

 در زمینه ترمیم زخم، روشها و پانسمانهای جدید همیشه مورد توجه پزشکان قرار می گیرد. مهمترین موارد مورد توجه در ترمیم زخم بویژه زخمهای مزمن، بهبود زخم در زمان سریعتر بدون عوارض جانبی و از طرفی رهایش مناسب دارو در محل زخم است. بسیاری از زخم پوش های موجود در بازار، پایه شیمیایی داشته و فقط دارای خاصیت آنتی باکتریال می باشند. در حالیکه زخم پوش دارای عصاره آمنیوتیک بواسطه دارا بودن این عصاره، خصوصیات مورد نیاز ترمیم زخم از جمله رگ زایی، اپی تلیال زایی، کم کردن درد، عدم برجای ماندن خط زخم یا اسکار را به طور طبیعی دارا می باشد. از طرفی با توجه به اینکه بر اساس استعلام گمرک هیچ زخم پوش بیولوژیک از مبادی رسمی وارد کشور نمی شود، با تولید انبوه این زخم پوش و با توجه به تجربه پیشین ما در زمینه تولید زخم پوش  میتوان بازار مناسبی برای این نوع زخم پوش پیش بینی کرد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱:۰۰

شناسه خبر: 39192

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب