مقایسه تکنولوژی نظامی در منطقه

قدرت خودساخته، برنده رویارویی ایران و عربستان

عربستان در تجاوز به یمن و ایران در دفاع از حرم اهل ببیت(علیهم السلام) با کمک مستشاری به سوریه قدرت نظامی خود را سنجیده اند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ تحرکات منطقه ای در خاورمیانه نشان می دهد تنش میان ایران و عربستان به اندازه یک جنگ نظامی بالاگرفته است اما وقوع آن محتمل به نظر نمی رسد چون دو کشور از لحاظ تکنولوژی و تقارن نظامی در یک سطح نیستند.
در این گزارش به مقایسه قدرت تکنولوژی دو کشور در عرصه نظامی می پردازیم.

تکنولوژی دفاعی ایران

در سالهای اخیر پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی در امور نظامی ایران موجب تحسین  دوستان و نگرانی دشمنان شده است. با وجود تحریمهای گسترده جهانی علیه این کشور پژوهشگران نظامی ایرانی توانستند با اتکا بر نخبگان داخلی تا حدود زیادی بر تحریمها فائق آیند بطوری که دستیابی به فناوری موشک های بالستیک و پهباد و ... از این جمله است.

اگرچه دشمنی با آمریکا و دوران تحریم قدرت جنگنده های هوایی ایران را در حد و اندازه چندین سال قبل نگه داشته و این سیستم بروزرسانی نشده و عمدتاً متکی بر هواپیماهای تاریخ مصرف گذشته است، اما تهران، ظرفیت تهاجمی قدرتمندی را در قالب موشک‌های بالستیک دارد. ایران دارای موشک‌های بالستیک بی‌شماری است، از جمله موشک‌های مبتنی بر سوخت مایع «عماد» با برد هزار مایلی و هم‌چنین خانواده موشک‌های بالستیک «شهاب» را دارد که آخرین عضو آن، «شهاب-4» (که در دست تکمیل است)، می‌تواند تا 2400 مایل برد داشته باشد.

قوی‌ترین موشک‌های ایران، موشک‌های بالستیک سوخت جامد و دو مرحله‌ای سری «سجیل» هستند که قابلیت پرتاب از لانچرهای متحرک را هم دارند و شکار آن‌ها کار ساده‌ای نیست. این موشک‌ها هم‌چنین زمان واکنش بسیار کوتاهی را به دشمن می‌دهند. طبق گزارش «پروژه تهدید موشکی» «مؤسسه کلرمونت و جورج مارشال»، موشک «سجیل 3»، سه مرحله‌ای و دارای حداکثر برد 4000 کیلومتر خواهد بود و وزن پرتاب آن 38 هزار کیلوگرم است.

ایران در خط و نشان کشیدن برای گروهک تروریستی داعش بعد از حملات تهران چنان موفق عمل نمود که کارشناسان نظامی و استراتژیک این حملات موشکی علیه جریان تکفیری را زهرچشمی برای تمامی دشمنان ایران دانستند. عملیاتی که در آن دقت نقطه زنی و نکته سنجی حملات نظامی بر طبق استانداردهای نوین عملیات نظامی بود.

امسال در هفته دفاع مقدس بود که از موشک خرمشهر نیز رونمایی شد. این موشک با برد تخمینی دوهزار کیلومتر در گروه موشک های بالستیک میان برد قرار می گیرد. می توان انتظار داشت کلاهک های دیگری که در موشک هایی مانند سجیل و قدر از نوع سه مخروطی نصب شده برای موشک خرمشهر نیز طراحی شود. بر اساس شکل ظاهری کلاهک خرمشهر در ناحیه دماغه، می توان سرعت این موشک را بیش از ۱۵ ماخ تخمین زد.

موشک خرمشهر با توجه به ساختار خود و عدم نیاز به بالک و طول کمتر نسبت به موشک های قدر و سجیل  و عماد، کاندیدای اول بکارگیری در یک پرتابگر زیرسطحی در آینده است. این موشک نیز مانند قیام، در مرحله روشن بودن پیشران، تنها با اتکا به سامانه «کنترل بردار رانش» هدایت می شود. کلاهک جداشونده آن نیز می تواند با اتکا به تجربه موشک عماد که دارای خطای چند متر در برد ۲۰۰۰ کیلومتری است با قابلیت هدایت تا انتهای مسیر طراحی شود هر چند که تجهیزات کنترل آیرودینامیکی روی کلاهک نمونه رونمایی شده خرمشهر دیده نمی شود.

تکنولوژی های استفاده در نیروهای نظامی دریایی نیز چشمگیر است. رونمایی از اژدر پیشرفته «والفجر» که می تواند کلاهک انفجاری 220 کیلوگرمی را حمل نموده و کشتی های سنگین را در آبهای عمیق و سطحی مورد هدف قرار دهد در سال های اخیر واکنش های بسیاری از سوی رسانه های غربی در پی داشت.

ساخت قایق های تندرو توسط محققان نظامی ایران که می تواند ناوهای جنگی ابرقدرتها را تهدید کند یکی دیگر از دستاوردهای صنعت نظامی این کشور است. این قایق ها با حملات به ناوهای جنگی می توانند شکاف 6 در 6 در بدنه ناوهای جنگی ایجاد نموده و آن ها را زمین گیر کنند به طوری که گزارش های پنتاگون از تحرکات به اصطلاح غیرحرفه ای نیروی دریایی سپاه در گشت زنی منطقه ای نشان از آن داشت که ناوهای جنگی از این عملیات هراسان شده بودند.

البته روشن است که کشورها تنها بخشی از قدرت نظامی خود را نمایش می دهند و بخش پنهان آن برای روز مباداست. بر همین اساس معمولا از قدرت تکنولوژیک و نظامی یک کشور نمی توان آمار دقیقی در دست داشت. اما با نگاهی کوتاه به مناقشات منطقه ای و تحرکات نظامی عربستان می توان چنین برداشت نمود که این کشور خود را برای رویارویی با قدرت نظامی ایران آماده می کند.

خرید تسلیحات مدرن توسط عربستان

روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» در تحلیلی نوشته است: اسنادی از کاخ سفید که در برخی رسانه های گروهی آمریکا منتشر شده، نشان می دهد که عربستان سعودی قصد دارد از این کشور سامانه های دفاع ضدموشکی، تجهیزات بسیار مدرن، ماهواره های اطلاعاتی و سیستمهای جدید هوایت نیروها خریداری کند. به عقیده کارشناسان روس، مقامات ریاض درسهای زیادی از عملیات نظامی در یمن بدست آورده و اکنون قصد دارند خود را برای رویارویی با جمهوری اسلامی ایران در آینده آماده کنند. 

"آندری  فرولوف" کارشناس مسائل نظامی و سردبیر مجله «صادرات تسلیحات» روسیه به «گازیتا.رو» گفته است که بر اساس سفارشات نظامی داده شده به آمریکا می توان نتیجه گیری کرد که عربستان سعودی بطور جدی نگران تهدیدات موشکی است. وی افزود: «مدرنیزه سازی سامانه های دفاع ضد موشکی که ریاض هم اکنون در اختیار دارد، در واقع نتیجه درسهای گرفته شده از عملیات نظامی عربستان و متحدانش در یمن است که در جریان آن این کشور برای نخستین بار در معرض حملات موشکی قرار گرفت. سیستمهای موجود در عربستان در مقابله با حملات موشکی چندان موفق عمل نکرده اند و موفقیت حملات صورت گرفته ز سوی نیروهای نظامی حوثی، برای مردم عربستان یک شوک بزرگ بود و بر عرصه سیاست داخلی این کشور تاثیر زیادی برجای گذاشت».

مقایسه دو نیروی نامتقارن

سامانه دفاعی «اس-300» که تقریبا سیستمی قدیمی تر نسبت به تجهیزات مدرن دفاع موشکی است امسال در برخی نقاط ایران استقرار یافته و نشان دهنده آن است که ایران نگرانی خاصی از بابت توان موشکی عربستان ندارد چرا که سایت های موشکی عربستان در جنگ با یمن نهایت توان خود را به نمایش گذاشته و خیال ایرانیان را از این بابت آسوده کرده اند.

در مقابل، سیستم دفاع موشکی عربستان ضعف بسیار بزرگی در روزهای اخیر از خود نشان داد. این کشور علیرغم تجهیز به سیستم های مدرن نظامی همچنان نقطه ضعف های بزرگی دارد که حمله موشکی یمن به ریاض این سیاه چاله عمیق را برملا کرد.

کارشناسان بر این باورند که قدرت نظامی دو کشور از لحاظ تکنولوژیک اگرچه نامتقارن است اما صرفا خرید تجهیزات مدرن نظامی نمی تواند برگ برنده یک رویارویی نظامی را برگرداند و نیروی نظامی مسلط بر تجهیزات مهم تر نوع تجهیزات است.

"ویکتور موراخوفسکی" سردبیر مجله «آرسنال میهن» نیز معتقد است که نیروهای مسلح عربستان سعودی با وجودیکه از سالها قبل با تسلیحات نظامی آمریکایی مجهز می‌شده‌اند، حتی در جنگ‌های زمینی و پارتیزانی هم از آمادگی رزمی بالایی برخوردار نیستند، چه رسد به نبردهای هوایی و دریایی که نیازمند تخصص و آمادگی فنی بالایی هستند.

خریدهای تسلیحاتی عربستان عطش فزاینده ای است که در پشت آن هراسی تمام نشدنی پنهان است. در سفر اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عربستان قرارداد تسلیحاتی به ارزش 110 میلیارد دلار امضا شد که تمرکز آن بر روی جنگنده هوایی و موشک و سیستم های دفاع موشکی بود. 

اگرچه عربستان یکی از بزرگترین خریداران سلاح در دنیاست که معمولا فروشنده آن آمریکا و انگلیس است ولی میزان خرید نشان دهنده قدرت واقعی در عرصه عمل نیست. بودجه نظامی این کشور از سال ١٩٩٧ به طور متوسط ده درصد از تولید ناخالص داخلی آن می باشد. 

در مقابل آن ایران قرار دارد که گرچه به علت اعمال تحریم ها نمی تواند تکنولوژی غربی وارد کند، اما بر اساس محاسبات آنتونی کوردزمن، کارشناس آمریکایی خاورمیانه کمتر از چهار درصد تولید ناخالص داخلی خود را برای نیروهای مسلح رسمی و سپاه پاسداران مصرف می کند. بنا به ارزیابی های کوردزمن، عربستان سعودی هزینه ای معادل "چهار یا پنج برابر" ایران صرف مسلح کردن خود می کند. تنها طی سال های ٢٠١٠ تا ٢٠١٤، این کشور سلاح هایی به ارزش نود میلیارد و چهارصد میلیون دلار را به آمریکا و انگلیس سفارش داد. بخش اعظم این مبلغ مربوط به خرید یک نسخه مدرن تر جنگنده F١٥ و هلیکوپتر های نوع جدید آپاچی، بلک هاوک و MD ٣٥٠F می باشد. این سفارشات هم اکنون تحویل داده شده اند.

باید در نظر داشت که اگرچه ایران از لحاظ اختصاص مبالغ هنگفت به خرید تجهیزات نظامی از سایر کشورها اعداد و ارقام چشم نوازی ندارد اما پیشرفت تکنولوژی و ساخت بومی تجهیزات جنگی ایران در سال های اخیر بسیار چشمگیر بوده لذا آمار آن ابهام امنیتی-نظامی دارد و تنها نمی توان بر اساس برآورد ذهنی به آن اشاره کرد.

پیش بینی جنگ ایران و عربستان

البته در این بین "الکساندر خرامچینخین" نائب رئیس موسسه تجزیه و تحلیل سیاسی و نظامی مسکو معتقد است که ارزش 110 میلیارد دلاری قرارداد خرید عربستان را نباید مسئله غیرمنتظره دانست، برای اینکه بطور کلی نظامیان عربستانی با تسلیحات نظامی آمریکایی آشنایی دارند و این کشور همواره از بزرگترین خریداران سلاح‌های آمریکایی بوده است. و این مسئله که این خرید بزرگ نشانه آماده سازی برای جنگ با ایران است، چندان قطعی و نتیجه گیری درستی نخواهد بود.

در هر حال به نظر می رسد عربستان در تجاوز به یمن و ایران در دفاع از حرم اهل ببیت(علیهم السلام) با کمک مستشاری به سوریه قدرت نظامی خود را سنجیده اند و احتمال رویارویی نظامی مستقیم بسیار کم است مگر آنکه سردمداری بی تجربه دست به ماشه ببرد و در گردابی خودساخته دفن شود.

 

انتهای پیام/ مرتضی قربانی

 

زمان انتشار: شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۳:۰۰

شناسه خبر: 39440

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
۸ مخالف          ۱۷ موافق
شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱:۲۱

سلام به همه.قدرت موشکی ایران روحتی اسراییلی هاتاییدمیکنند.درضمن پاسخ ایران مثل یمن نخواهدبود.دریک روز جنگ تمام خواهدشد.

علی
۴۱ مخالف          ۹ موافق
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۰:۲۶

حرف مفت نوشتی قدرت موشکی عربستان 25 سال پیش به دوبرابر برد موشکی فعلی ایران رسیده.

اشتراک گذاری مطالب