ضرورت تمرکز علمی برای شکل‌گیری نظام اقتصاد مقاومتی خبرگزاری علم و فناوری - ضرورت تمرکز علمی برای شکل‌گیری نظام اقتصاد مقاومتی/ توسعه کشور با الگوهای محافظه کارانه پیش نمی رود
مسئول سازمان بسیج علمی قزوین تاکید کرد

ضرورت تمرکز علمی برای شکل‌گیری نظام اقتصاد مقاومتی/ توسعه کشور با الگوهای محافظه کارانه پیش نمی رود

مسئول سازمان بسیج علمی استان قزوین گفت: امروز توسعه کشو با الگوهای محافظه کارانه پیش نمی رود،تحریم های ظالمانه و تحمیلی برای ملت ما می تواند یک فرصت هم باشد اقتصاد ملی شکوفای ایران اسلامی نیز محقق شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان قزوین؛ابراهیم حق وردیلو مسئول سازمان بسیج علمی استان قزوین در گفت‌وگو با این خبرگزاری با اشاره به اقتصاد مقاومتی اظهار کرد : تنها راه برون رفت از مسائل و مشکلات اقتصادی و رسیدن به رشد اقتصادی، اقتصاد مقاومتی است.

 وی گفت:با ظهور انقلاب اسلامی،شکل جدیدی از حکومت در دنیا پدیدار شد که هم مردمی  و هم اسلامی  بود و حکومتی که بنای سازگاری با هیچ یک از ابرقدرت های شرق و غرب را نداشت و به هیچ قدرتی جز قدرت ایمان و پشتوانه مردم خویش وابسته نبود.

 مسئول سازمان بسیج علمی قزوین افزود: ظهور این نوع جدید حکومتی آن هم در منطقه ای مانند خاورمیانه که شاه راه حیاتی ارتباطی و قطب انرژی دنیاست، به مذاق مستکبرین ناخوشایند بوده و هست و از آن ناخوشایندتر، صدور این انقلاب به دل ها و قلوب مسلمین و سایر ملل است.

حق وردیلو بیان کرد:اعمال تحریم های یک جانبه و غیرقانونی همواره یکی از ابزارهای نظام سلطه برای وارد آوردن فشار به نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از تسخیر لانه جاسوسی، آمریکا قانون تحریم نظام جمهوری اسلامی ایران را به اجرا گذاشت و در طول سی سال گذشته نیز همواره بر حجم این تحریم ها افزوده شد.

"اقتصاد مقاومتی" روشی مهم در تغییر مسیر حرکت اقتصادی کشور

وی افزود:در مقابل اتخاذ چنین رویکردی از طرف دشمنان، مقام معظم رهبری بحث «اقتصاد مقاومتی» را مطرح و از آن به عنوان روشی مهم در تغییر مسیر حرکت اقتصادی کشور یادکردند.

مسئول سازمان بسیج علمی استان اظهار کرد:تأکید رهبر معظم انقلاب بر انضباط، وجدان کاری، نوآوری و شکوفایی، اصلاح الگوی مصرف، همت مضاعف و کار مضاعف، جهاد اقتصادی و تولید ملی، همگی حاکی از این رویکرد در دهه سوم از انقلاب اسلامی و لزوم پاسخگویی به این نیازمندی‌های انقلاب بوده است.

حق وردیلو اضافه کرد: یکی از نکات کلیدی که در بحث اقتصاد مقاومتی نقش‌آفرین است، بحث غایت این اقتصاد است؛ از نظر اسلام، اقتصاد و کسب سود اقتصادی هدف نیست بلکه وسیله‎ای برای تعالی جامعه انسانی و اسلامی است.

 وی افزود:روش اقتصاد اسلامی، روش تحقیق عملی است که از راه طرح تئوری و انطباق با حقایق عالم سازگار است؛ در این اقتصاد به جای افزایش شکاف‎های طبقاتی و طبقه محوری و برتری جویی‎های ملی، مبانی انسانی و اسلامی ارزشمند و کارگشا است.

 این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در بررسی بیانات امام خمینی(ره) ۳۵۵ مرتبه در سخنان مکتوب خود به بحث اقتصاد پرداختند و بیان کردند که کشور اسلامی باید دست در جیب خود داشته باشد و به حدی باید پیشرفت کند که نیازی به بیگانگان نداشته باشد.

وی اضافه کرد: بیان ظرفیت‎های حوزه و دانشگاه در تمرکز علمی روی این عناصر، شکل‌گیری نظام کارکردی برای استان‎ها در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی، اولویت بخشی‎ها در توسعه کشور از حیث تمرکز روی صنعت، کشاورزی، چگونگی شکل گیری اتاق فکر اقتصاد مقاومتی از جمله عناصر دیگری هستند که در شکل‌گیری این اقتصاد نقش حیاتی دارند. 

حق وردیلو در ادامه بیان کرد: بدیهی است كه تعریف یك راهبرد اقتصادی به‌نام «اقتصاد مقاومتی» به نسبت تعامل نظام اسلامی با «نظام اقتصادی جهانی» از سویی و تقابل و رویارویی یا به‌عبارت بهتر مقاومت در برابر خواسته‌های استكبار جهانی و عدم پذیرش سلطه آنان، مرتبط است.

 

تحریم‌ها می‌تواند اقتصاد ملی ایران اسلامی را شکوفا کند

 مسئول سازمان بسیج علمی استان قزوین تصریح کرد:اقتصاد كشوری كه دارای جهان‌بینی خاصی است و این جهان‌بینی با منافع ابرقدرت‌های روز دنیا در تضاد است، اقتصاد خاصی خواهد بود، چرا كه دشمنی‌ با چنین كشوری پایدار بوده و در هر دوره‌ای به شكلی بروز می‌یابد.

 وی افزود :از این روی باید همه راهبردها و سیاست‌های كشوری مثل ایران به گونه‌ای طراحی شود كه از كیان آن در برابر تهدیدها حفاظت كند و مسیر رسیدن به اهداف كشور را هموار سازد.

این مسئول اضافه کرد:  امروز توسعه کشور، با الگوهای محافظه کارانه پیش نمی رود،تحریم های ظالمانه و تحمیلی برای ملت ما می تواند یک فرصت هم باشد تا علاوه بر خنثی سازی آنها با کمک متخصصین و نخبگان و آحاد مردم، اقتصاد ملی شکوفای ایران اسلامی نیز محقق شود.

 حق وردیلو اذعان کرد:جمهوری اسلامی ایران كه همیشه در معرض دشمنی‌ قرار داشته و در برابر آن ها مقاومت كرده است باید اقتصادی متناسب با این وضع داشته باشد كه از آن به اقتصاد مقاومتی تعبیر می شود.

 این کارشناس مسائل اقتصادی گفت : وقتی نظامی مانند نظام جمهوری اسلامی در جبهه مقاومت در برابر استكبار و صهیونیسم جهانی است و امنیت نظام اسلامی در چارچوب مقاومت در برابر نظام سلطه تعریف می شود باید دیگر زیرمجموعه‌های نظام اسلامی ضرورتا با همین مفروضه و شرایط مقاومت در برابر استكبار جهانی شكل گیرد و عمل كند.

وی در پایان خاطرنشان کرد:یکی از موثرترین و دانشی‌ترین گروه ها و اقشاری که می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی و عملیاتی نمودن آن در جامعه قدم موثری بردارد، کارآفرینان، مهندسان و فعالان عرصه کشاورزی، صنعت، تولید واشتغال هستند و در این بین مهندسین بسیجی پیشتاز و پرچم دار این موضوع مهم می باشند.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 39546

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
زهرا باقری
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۲:۵۴

ایجاد انگیزه در گروه های علمی کشور،گروه هایی همچون گروه مهندسین و دیگر اصناف باعث پویایی هر چه تمام تر این گروه ها و در نهایت موجب شکوفایی آرمان های جامعه می شود.

اشتراک گذاری مطالب