در گفتگو با یک فعال علمی و فرهنگی مطرح شد؛

جای خالی موکب های علمی در پیاده روی اربعین

پیاده روی بزرگ اربعین چند سالی است که به صورت میلیونی برگزار می شود و سال به سال نیز بر تعداد زائران این رویداد بزرگ اضافه می شود و این رویداد بزرگ هر ساله بیش از پیش مورد بررسی و موشکافی قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از ایلام،رویداد اربعین رویدادی گسترده است که تمام مسائل فرهنگی سیاسی،امنیتی،اقتصادی و اجتماعی را تحت شعاع قرار داده است.با وجود نقاط قوت فراوان این رویداد بزرگ،نقاط ضعفی نیز وجود دارد.زوایای پنهانی که مورد غفلت واقع شده اند و باعث شده اند که از این ظرفیت بزرگ به نحو احسن استفاده نشود.

طبق اخرین آمار اعلام شده،در اربعبن امسال بیش از دو میلیون و سیصد هزار نفر از مرزهای ایران خارج و به کشور عراق وارد شده اند که یشتر این تعداد زائر از مرز بین المللی مهران تردد کرده اند.

اهمیت این رویداد باعث شد با یکی از فعالان در عرصه علمی و فرهنگی در موضوع اربعین حسینی که به صورت خودجوش و آتش به اختیار وارد عرصه شده است گفتگویی داشته باشیم.

 

محمد میرزایی حیدری عضو  هیات علمی و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام ،عضو گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه آزاد واحد ایلام که از در مقطع دکترا در رشته کشاورزی ازدانشگاه ولز انگلستان فارغ التحصیل شده است.وی  کسی است که در موضوع اربعین مطالعات زیادی داشته است و در این باره با خبرگزاری علم و فناوری ایلام گفتگویی اختصاصی داشته است که در ذیل می خوانیم.

 

 

اربعین سال ۹۶ هم برگزار شد،به نظر شما نقطه ضعف این رویداد در امسال چه بود؟

در سال های اخیر دیده شده است که عمده برنامه های ما روی تغذیه زائرین است، یعنی مسئله اسکان و خورد و خوراک و وعده های غذایی مختلف و از این دست برنامه ها را در حال حاضر با برنامه ریزی حساب شده و سازماندهی کامل انجام می دهیم.اما مسئله ای که مغفول مانده است و جای خالی آن به شدت احساس می شود  مسئله خوراک و تغذیه معنوی زائرین است.زائرین ما در این مسیر از خوراک معنوی و اطلاعات علمی و دینی،فقهی و شیعی اشباع نیستند.

این مشکلی است که متاسفانه در بین زائرین ما کاملا مشهود است و این دغدغه هنوز شکل نگرفته است،کمپین به راه نیافتاده است برای اینکه تغذیه روحی زائرین را هم مورد توجه قرار دهیم.

منظور تان از تغذیه معنوی و روحی دقیقا چیست؟

تغذیه روحی شاخه های مختلف و زیادی دارد اما می خواهم سر اصل مطلب بروم،همانگونه که موسسات وابسته به غرب که توسط دشمنان دین و نظام و انقلاب و کشورمان اداره می شوند به عظمت اربعین و این فرصت پی برده اند و از این تهدیدی که برای دنیای غرب به وجود آمده است فرصت هایی خلق می کنند ما نیز نباید غافل باشیم و باید از این حرکت عظیم مردمی به نحو احسن استفاده کنیم و اجازه سوء استفاده به دشمنان خود ندهیم.

مگر موسسات غربی در موضوع پیاده روی اربعین چه فعالیتی داشته اند؟

موسسه ماساچوست آمریکا یکی از موسسات بین المللی است که سطح رنکینگ بسیار بالایی نیز دارد که در این موسسه اتفاقات مهم و جدید دنیا رصد و بررسی می شود. تنها وظیفه ی این موسسه این است که رویدادهای بزرگ و مهم و جدید دنیا را که  بر روند مدیریت دنیا تاثیر گذارند،علی الخصوص رویدادهایی که خوی سلطه گری و استعمارگری آن ها را به چالش بکشد را  بررسی کند.

این بررسی اهداف متفاوتی دارد امکان دارد هدف آن ها فقط شناسایی و رصد رویداد مورد نظر باشد و یا ضربه زدن و منحرف کردن رویداد از هدف خود و یا متوقف کردن آن حادثه،البته در صورت داشتن تناقض با مدیریت استکباری دنیا توسط غرب و در راس آن ها آمریکا.

 

این موسسات در سال های گذشته چه فعالیت خاصی در اربعین داشته اند؟

این موسسه در اربعین سال گذشته 4 نفر از دانشمندان برتر و برجسته خود را  برای پیاده روی اربعین به کشور عراق اعزام کرده و با پرسشنامه و پاسخ نامه های بسیار دقیق زیرکانه و موشکافانه اقدام به مصاحبه با زائرین حاضر در این پیاده روی کرده بودند.

البته علاوه بر این ۴ نفر دانشمند،300 نفر دیگر نیز که با سازمان سیا در ارتباط هستند در این فعالیت شرکت داشتند.

این دانشمندان از ۲۶۰۰ نفر عراقی و ۱۶۰۰ نفر ایرانی به طور کامل مصاحبه گرفته اند و به طور دقیق این مصاحبه ها آنالیز و بررسی کرده اند.180 صفحه از نتایج قابل چاپ و عمومی این سوالات به صورت یک کتاب چاپ شده است و البته از نتایج محرمانه و مهمتر این پرسشنامه ها کسی اطلاعی ندارد اما قطع به یقین نتایج آن به سازمان سیا،موساد،ام ای سیکس و سایر نهادهای جاسوسی ارسال شده و در برنامه ریزی ها ی آن ها موثر بوده است چرا که شکی نیست این گونه تیم ها اتاق فکر جاسوسی غرب را تغذیه می کنند.

چه نوع سوالاتی در این پرسشنامه ها مطرح شده است؟

به طور مثال یکی از سوالات این بوده است که شما به عنوان یک شیعه و زائر امام حسین(ع) چه اختلافی با اهل تسنن دارید؟و یا اینکه شما چه نفرت پنهانی نسبت به اهل تسنن در دل دارید و آن را بروز نمی دهید؟آن اختلاف و آن نفرت پنهان دقیقا چیست؟و یا اینکه چه چیزی باعث شده است شما و اهل تسنن با هم اتحاد و اختلاف داشته باشید.دلیل اختلافات و یا اتحاد  شما چیست؟نظر شما در مورد جدایی دین از سیاست چیست؟ و از این دست سوالات که یکی از اهداف آن ها از این سوالات دسترسی به ریشه اختلافات کهنه قومی و مذهبی در کشور عراق به منظور ایجاد تفرقه بین شیعیان برادران اهل تسنن بوده است.

 

خب این نظرسنجی ها چه خطری می تواند داشته باشد و چرا باید روی آن حساس باشیم؟

نکته اینجاست که سازمان های جاسوسی سیا و موساد دلسوز مردم شیعه نیست که بخواهند با تحقیق و پرسشنامه به دنیال ریشه یابی مشکلات برای حل آن ها باشند.بلکه این تحقیقات و تلاش ها برای تداوم بخشیدن بر استعمار گری و استکبارگری  غربی ها بر منطقه است.آن ها می دانند که تنها با اطلاعات دقیق و کامل از ملت ها می توانند بر سلطه خود ادامه دهند.آن ها با کسب این اطلاعات به دنبال این هستند که اختلافات و تفرقه های پنهان را آشکار کنند که این موضوع بسیار خطرناکی است.

 

آیا جامعه نخبه و دانشگاهی ما توانسته است در موضوع اربعین عملکرد مناسبی داشته باشد؟

متاسفانه جامعه دانشگاهی ما در این موضوع مقصر است.بنده کمتر دیده ام پایان نامه های دانشکده های علوم انسانی،دانشکده حقوق، دانشکده معارف و سایرین در مورد اربعین و با موضوعیت اربعین بوده باشد و یا اینکه یک تحقیق جامعه و گسترده در موضوع اربعین داشته باشند.

موکب داری و تهیه غذا برای زایرین بسیار با ارزش است و نمی توان حدی برای ارزش های آن متصور شد اما جامعه دانشگاهی ورای این فعالیت ها وظیفه های مهمتری دارد.جامعه دانشگاهی باید روی تغذیه فکری و معنوی زائرین دغدغه داشته و برنامه ریزی کند تا با تحقیقات گسترده بتوانند مشکلات را رصد و بررسی کنند و به دنبال ارائه راه حل برای این مشکلات باشند.قطعا جهت مقابله با تحقیقاتی که غرب انجام می دهد نیز لازم است جامعه دانشگاهی ما دست به کار شود.

 

شما برای پوشش این خلا برنامه ای دارید؟

بله.با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری با موضوعیت آتش به اختیار، بنده و عده ای از همکاران و دوستان دانشگاهی  در نقاط مختلف کشور می خواهیم به صورت آتش به اختیار و خودجوش در این عرصه وارد شویم و وظیفه خود را در بحث تغذیه فکری و معنوی زائرین به طور علمی دقیق انجام دهیم.

نحوه فعالیت شما چگونه خواهد بود؟

در ایام اربعین تعدادی مستند ساز، خبرنگار و یا توریسم مذهبی از کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورهای اروپایی و آمریکایی وارد عراق می شوند و در این رویداد شرکت می کنند که هدف آن ها بیشتر آشنایی نزدیک با این رویداد بزرگ است، این که بدانند در پیاده روی اربعین چه اتفاقاتی می افتد.

با توجه به اینکه قاطبه زائرین به زبان انگلیسی مسلط نیستند ما به فکر پر کردن این خلا برای  صحبت کردن و آشنا سازی این توریست ها و خبرنگاران   برای شناساندن واقعی رویداد اربعین و تفکرات اصیل شیعی و اسلامی افتادیم.

برای این منظور هم به دنبال این هستیم در سال های بعد در مسیر پیاده روی کربلا، با ایجاد یک ایستگاه با عنوان ایستگاه معرفتی با زبان انگیسی بتوانیم کسانی را که از نقاط مختلف دنیا در این رویداد شرکت کرده اند را به خود جذب کنیم و به سوالات آن ها پاسخ های دقیق علمی و منطقی بدهیم. این موضوع به وضوح نشان دهنده آن است که ما به دنبال گفتگو و مصاحبه در مورد تفکر اسلامی و شیعی هستیم.

 

 این ایستگاه که به زبان انگیلیسی شناسانده می شود توجه کسانی را که به این زبان آشنایی دارند را جلب خواهد کرد و باعث می شود به این ایستگاه مراجعه کنند.قطعا آشنا کردن خبرنگاران و توریست ها با تفکر ناب اسلامی و صحبت کردن منطقی و علمی در مورد امام حسین(ع) و رویداد اربعین باعث خواهد شد این افراد در کشورهای خود نیز با اطرفیان و در رسانه ها در مورد اربعین صحبت کنند و این می تواند یک راه میان بر برای شناساندن اربعین به مردم کشورهای دیگر باشد که اطلاع درست و زیادی از این رویداد ندارند.

آیا پرسشنامه  خاصی هم طراحی کرده اید؟

در پایان مباحثه ای که با این افراد داریم با استفاده از پرسشنامه ای که از قبل با زبان انگلیسی طراحی کرده ایم  از آن ها سوالاتی را می پرسیم و نتایج کلی این پرسش نامه ها را قصد داریم به فیلم سازان و مستند سازان و کسانی که به نحوی مخاطب از کشورهای غیر مسلمان دیگر دارند ارائه دهیم.

قطعا قبل از تهیه خوراک خبری و رسانه ای باید اشراف کامل روی این موضوع داشت که چه چیزی روی مردم غرب تاثیرگذارتر است و چه نوع مطالبی تاثیر منفی می گذارند.به طور مثال یکی از سوالات این است که تاثیرگذارترین صحنه ای که در این سفر دیدید چه بود؟ و یا اینکه کدام اتفاق تاثیر منفی روی شما گذاشت و از این دست سوالات.در پایان و پس از آنالیز و جمع بندی ،نتایج را به مستند سازان،فیلم سازان و صاحب نظرانی که مخاطب غربی دارند ارائه می دهیم.

 

از برنامه های دیگر خود بگویید

یکی دیگر از برنامه های ما برگزاری یک کنفرانس بین المللی با موضوع اربعین است که در تلاش هستیم با همکاری رایزن های فرهنگی ایران در کشورهای مختلف از خبرنگاران و مستند سازان،نخبگان،واساتید و دانشجویان مختلف دعوت کنیم که در این کنفرانس شرکت کنند.

ما به دنبال برگزاری این کنفرانس به صورت سالانه و به طور ثابت به میزبانی استان ایلام هستیم.در نظر داریم  منتخبان برتر این کنفرانس در بخش های تحقیق، مقالات و پژوهش را به صورت دسته جمعی به یک سفر هفت روزه در پیاده روی اربعین از نجف تا کربلا بفرستیم تا از نزدیک این رویداد بزرگ را تجربه کنند.

این کنفرانس تا چه حد می تواند در شناساندن واقعی اسلام به جهان موثر باشد؟

رسانه های دنیا در اختیار اتاق فکرهای  صهیونیستی است و آن ها نمی گذارند واقعیات اسلام به  مردم کشورهای اروپایی و غربی برسد و این کنفرانس می تواند کمک کند  تا این با این فعالیت های رسانه ای صهیونیست ها مقابله شود.

هدف ما صدور انقلاب بوده است و خواهد بود گر چه در بسیاری از حوزه ها به مشکل برخورده ایم اما مشکلات قابل حل هستند.

در پایان باید عرض کنم هیچ گونه حمایت مالی و حتی معنوی توسط هیچ نهادی برای انجام این فعالیت از ما نشده است و همانطور که گفتم بنده و همکارانم به صورت آتش به اختیار در تدارک این برنامه ها هستیم و ان شا الله به نتیجه نیز خواهد رسید.

 

انتهای پیام/

حسن شوهانی

 

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰:۰۷

شناسه خبر: 39598

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب