قائم مقام وزیر علوم در امور بین المللی خبرداد:

۷۲هزار دانشجوی عربستانی در ایران حضور دارند

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفته است که در ایران اعزام دانشجو به خارج کم انجام می‌شود، براساس چارچوب یونسکو در کشورهای اسلامی، از کشور عربستان سعودی حدود ۷۲ هزار دانشجو و امارات ۳۴ هزار دانشجو در کشورمان حضور دارند، تعداد دانشجویان کشور مالزی در ایران زیاد بود اما کاهش پیداکرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری-حسین سالارآملی  افزود: در حال حاضر حدود 52 هزار دانشجوی خارجی  از 134 کشور دنیا  در ایران حضور دارند که بیشتر این دانشجویان از کشور عراق، افغانستان، سوریه، لبنان و سپس کشورهای آفریقایی هستند.

 از این تعداد 23 هزار نفر  در دانشگاه‌هایی وابسته به وزارت علوم، حدود هفت هزار و 500 نفر در دانشگاه آزاد اسلامی، 2هزار و 700 نفر در دانشگاه وزارت بهداشت و مابقی دانشجویان خارجی در جامعة المصطفی، ادامه تحصیل می‌دهند. 

: باتوجه به روندی که دانشگاه‌های ما در جذب دانشجوی خارجی در ایران دارند. امسال 18 دانشگاه کشورمان در درجه بندی‌های بالای دانشگاه‌های جهان قرار گرفتند که اگر این روند و اعتبار افزایش پیدا کند جذب دانشجو در داخل کشور افزایش پیدا می کند؛یکی از اهداف برنامه ششم، ایجاد شعب مشترک دانشگاهی میان دانشگاه‌های برتر دنیا برای جذب دانشجو است که از این طریق  می توان دانشجو خارجی به داخل کشور تزریق کرد.

بسیاری از دانشجویان خارجی از طریق تفاهم‌نامه‌های فرهنگی اجازه تحصیل در ایران را پیدا می‌کنند. این دانشجویان در کشور خود جزء دانشجویان بورسیه هستند، برخی نیز از طریق برنامه تبادل فرهنگی به ایران وارد می‌شوند، یعنی تعدادی از دانشجویان ایرانی به کشورهای خارجی رفته و در ازای آنها، دانشجویان خارجی به ایران می آیند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۴:۱۹

شناسه خبر: 39645

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب