نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی تشریح کرد:

موانع هدایت تحصیلی دانش آموزان به سمت رشته های فنی و حرفه ای

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی معتقد است که زیرساخت‌های لازم مانند مدارس و امکانات مناسب برای هدایت دانش آموزان به سمت رشته های فنی و حرفه ای فراهم نیست ودراین خصوص فرهنگ سازی هم نشده است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری- فرهاد فلاحتی ،نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی گفته است که دولت مکلف است تا پایان برنامه پنج ساله ششم حدود 50درصد از دانش‌آموزان مقطع متوسطه را به رشته‌های فنی و حرفه‌ای سوق دهد اما علاوه بر اینکه زیرساخت‌ها همچون مدارس و امکانات مناسب برای تحقق این تکلیف فراهم نیست دراین خصوص فرهنگسازی نیز نشده است.

 فرهنگسازی و آگاه‌سازی اولیاء و دانش‌آموزان در رابطه با ضرورت گرایش به رشته‌های فنی ضرورت دارد، نبود امکانات و زیرساخت‌ها می‌تواند یکی از دلایل عدم اقدام آموزش و پرورش برای فرهنگ‌سازی در این خصوص باشد چراکه با توجه به محدودیت امکانات در شرایط فعلی، گرایش بیشتر دانش‌آموزان به رشته‌های فنی برای آموزش و پرورش دردسرساز خواهد شد.

 مربیان، آزمایشگاه، کارگاه، وسایل فنی و... مدارس فعلی فنی و حرفه‌ای در شرایط فعلی نیز بسیار محدود و حتی از رده خارج شده‌اند، یک سال از برنامه ششم گذشته است و هنوز آن طور که باید به تعداد مدارس فنی و دانش‌آموزان آن افزوده نشده لذا آموزش و پرورش باید هرچه سریع‌تر برای این مهم فکری کند، آموزش و پرورش باید با مراکز فنی و مهارتی وزارت علوم به منظور تامین نیروی انسانی و برخی از امکانات عقد قرارداد کند.

 امروزه اجرای طرح آمایش نیروی کار در سراسر کشور امری ضروری است، در بسیاری از استان‌های کشور بازار کار مبتنی بر رشته‌های فنی وجود دارد که با آگاهی از این امر و توسعه این رشته‌ها در مدارس می‌توان دانش‌آموختگانی را برای آن‌ها تربیت کرد./


انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۴:۰۱

شناسه خبر: 42287

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب