آیا پروژه هارپ مي تواند تاثيری در ايجاد زلزله در مناطق دلخواه جهان داشته باشد؟

بررسی علمی و تخصصی پروژه هارپ و نقش آن در ایجاد زلزله های اخیر ایران

برای اولین بار هوگو چاوز رييس جمهوري پیشین ونزوئلا كه يكي از منتقدان سرسخت آمريكا بود، واشنگتن را متهم به كارگيري سلاح هارپ و ايجاد زلزله مرگبار هاييتي كرد .

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ « زلزله های اخیرایران ، نتیجه آزمایشات هسته ای یا پروژه های سری هارپ است!!» این روزها با این جمله بسیار مواجه می شویم . معمولا بعد از هر اتفاق بزرگی که در کشور رخ می دهد شایعات بسیاری هم  دهان به دهان می چرخد که رشد شبکه های اجتماعی بستری برای گسترش این شایعات است؛ عده ای بر این باورند که امریکا به صورت مخفیانه پروژه هارپ را علیه کشورمان استفاده می کند و علت خشکسالی و کم آبی و پدیده نوظهور ریزگردها و آلودگی شدید هوا و … ریشه در این قضیه دارد. با نگاهی به چند پدیده زیست محیطی مثل خشک شدن دریاچه ارومیه و کم آب شدن بسیاری از رودها مثل زاینده رود و … که در ده سال گذشته اتفاق افتاده به این نتیجه می رسیم که این سخن ممکن است بی راه هم نباشد . چرا که امریکا برای فشار آوردن بر دولت و ملت ایران در دوران تحریم از هر اهرمی استفاده کرده است . اما این مسئله تا چه حد می تواند صحیح باشد ؟

هارپ  (HAARP)

پروژه «HAARP» با عنوان کامل «High-frequency Active Auroral Research Program» یا «برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا» یک پروژه نظامی بود که در سال 1993 توسط ارتش ایالات متحده آمریکا به منظور انجام تحقیقات روی اتمسفر زمین آغاز و تأسیسات آن در آلاسکا احداث شد. البته آمريكا در اين پروژه مطالعاتي تنها نيست و كشورهايي ديگر مثل روسيه ،كانادا ، ژاپن و اتحاديه اروپا نيز پروژه هايي را براي مطالعه هارپ در دست دارند.

 طبق ادعاي آمريكا قرار است این پروژه روي لايه " يونوسفر" جو زمين تحقيق كند ، اما به گمان بسياري از ناظران، اين پروژه مي تواند به عنوان يك سلاح مخوف در آيد و لايه فوقاني جو زمين را براي ايجاد تاثيرات اقليمي در سطح زمين تحريك كند.

ایجاد زلزله توسط هارپ

برای اولین بار هوگو چاوز رييس جمهوري پیشین ونزوئلا كه يكي از منتقدان سرسخت آمريكا بود، واشنگتن را متهم به كارگيري سلاح هارپ و ايجاد زلزله مرگبار هاييتي كرد .  

پِرِس تی‌وی هم با انتشار یک گزارش تایید نشده و به نقل از یک منبع خبری روسی عنوان کرد که نیروی دریایی ایالات متحده با استفاده از فناوری جنگ ستارگان خود، قصد ایجاد زلزه ای در ایران داشته که اشتباها هاییتی را هدف قرار داده است.برخی تئوری های توطئه، هارپ را در ایجاد زمین لرزه سیچوان چین و کالیفرنیای آمریکا نیز مقصر دانسته‌اند.

برژینسکی مشاور امنیت ملی ایالات متحده در دولت جیمی کارتر ، هارپ را به عنوان سلاحی علیه کشورهای غیر متحد با واشنگتن معرفی کرده و مدعی است : تکنولوژی، روش‌هایی را در اختیار کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان قرار می‌دهد تا به کمک آن بتوانند جنگ‌هایی سریع و غافلگیرکننده راه بیندازند.

 جالب اینجاست که نه تنها انگشت اتهام در ایجاد زلزله به سوی پروژه هارپ نشانه رفته، بلکه بعضی حتی آن را در تغییرات آب و هوایی جهان نیز مقصر می‌دانند!

برخي از كارشناسان بر اين باورند كه پروژه هارپ در صورت تكميل شدن مي تواند تاثيراتي را در ايجاد زلزله در مناطق دلخواه داشته باشد

مهران فاطمی استادیار گروه جغرافیا دانشگاه یزد ،با اشاره به تعداد زمین لرزه های بالای  ۳ ریشتردر بازه زمانی 1376 تا 1387 در ایران (این اطلاعات از وب سایت«پژوهشگاه زلزله شناسی ایران» گرفته شده است) معتقد است که  تعداد زمین لرزه ها در ایران بعد از سال 1377 (1998) یعنی سالی که پروژه هارپ تکمیل شد ؛ ۴/٢٠۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

فاطمی مدعی است در آلاسکا، که مجموعه ی هارپ در آن واقع است افزایش بسیار غیر طبیعی را در سال ١٣٨١ مشاهده می کنیم که تعداد زمین لرزه ها به یکباره چهار برابر سال های قبل می شود. این تغییر ناگهانی شاید به دلیل آزمایشات تحقیقاتی مسئولین هارپ در این ایالت باشد.

به گفته فاطمی ارتعاشات رادیویی هارپ باعث سرخ شدن لایه یونوسفر شده و این لایه را به نوسان در می آورد و موجب ایجاد صدا با فرکانس های کوتاه از ١ تا ٢٠ هرتز می شوند که فرکانس (ELF/ULF)  نام دارند. این فرکانس ها پس از نفوذ به زمین، زلزله ایجاد می کنند. و با توجه به ازدیاد درصد زلزله در سطح ایران که متجاوز به ۴/٢٠۶ % بوده است میتوان به وجود تاثیرات دیگری در ایجاد زلزله های مصنوعی پی برد، خصوصا آنکه این ازدیاد پس از آغاز فعالیت های هارپ واقع شده اند.

 با وجود گزارش هاي متعدد درباره پروژه هارپ و استفاده از آن به عنوان يك سلاح ، كم نيستند كساني چون " جسي ونتورا " كه پروژه هارپ  و خبرسازي درباره آن را در قالب " تئوري توطئه " تحليل مي كنند و معتقدند كه استفاده از هارپ به عنوان يك سلاح ، تنها ساخته و پرداخته ذهن هاي به شدت تخيلي و ضد آمريكايي است .

دکتر ناصر حافظی مقدس، زمین شناس، مهندس زلزله شناسی و استاد دانشگاه در گفتگو با کیهان درباره پدیده هارپ می‌گوید: منشأ شایعاتی که درخصوص ارتباط زلزله با پروژه هارپ وجود دارد شاید از این طریق می‌باشد که زلزله‌های بزرگ همراه با تغییرات وسیع در اتمسفر بالای منطقه کانونی می‌باشند و اغتشاشاتی را در کره یونسفر ایجاد می‌کنند. تلاش‌هایی جهت استفاده از این پدیده برای پیش بینی زلزله نیز در حال انجام است. اما اینکه با هدایت امواج الکترومغناطیس بتوان در یک منطقه زلزله ایجاد نمود توجیه علمی ندارد.

دکتر مهدی زارع، استاد زلزله‌شناسی مهندسی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در گفت‌وگو با ایسنا، در این رابطه می‌گوید:  لرزه‌های ناشی از انفجار با زلزله‌های ناشی از جنبش در گسل‌های فعال قابل تفکیک هستند؛ از این رو در کل کره زمین امکان پنهان‌کاری برای هیچ کشوری وجود ندارد.

استاد زلزله‌شناسی مهندسی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی در خصوص ارتباط هارپ با رخدادهای لرزه‌ای، معتقد است : اینکه بتوان با این فناوری هارپ یا انفجار یا تحریک، زلزله‌های مهمی مانند زلزله بم 5 دی ماه 1382 یا زلزله سراوان در 27 فروردین 92 ایجاد کرد، جواب منفی است؛ چون مثلا ژرفای زلزله بم در 8 کیلومتری بوده و زلزله سراوان در ژرفای 63 کیلومتری رخ داده است.

او معتقد است : هیچ بشری در هیچ جا حتی با فناوری هارپ نتوانسته پدیده‌ای طبیعی در این ژرفا را تحریک کند یا بر آن اثر بگذارد.اثر بشر از طریق هارپ یا فناوری‌های دیگر معمولا بر پدیده‌هایی است که در سطح زمین یا نزدیک آن رخ می‌دهند، بنابراین اغراق در این مساله به شبه علم و طرح مسائل غیر علمی و باورهای غیر واقع‌بینانه می‌انجامد.

زارعی مدعی است : پدیده‌ای مانند زلزله‌ از نظر اندازه و مکانیسم امروزه توسط ده‌ها، صد و گاه هزاران ایستگاه لرزه‌نگاری در جهان ثبت و رصد می‌شود و این طور نیست که کسی بتواند با نظریه‌های خیالی آنها را توضیح دهد.

او معتقد است : به نظر می‌رسد با استفاده از فناوری «هارپ» بتوان زلزله‌های کوچک و سطحی را در سطح زمین تحریک کرد. بنابراین انتظار تحریک رخداد زمین‌لرزه‌ای تا بزرگای حدود 3 را چه بسا بتوان از این فناوری داشت.

تئوری توطئه‌ یا حقیقتی پنهان!

 دکتر محمدعلی رحمانی نیا، زمین شناس، کارشناس زلزله شناسی و استاد دانشگاه نیز در تحلیل موضوع هارپ می‌گوید: اگر زلزله طبیعی اتفاق بیافتد در لایه یونوسفر اختلالاتی ایجاد می‌شود و از این اختلالات ایجاد شده در واقع می‌توان وقوع برخی زلزله‌ها را پیش بینی کرد، از همین موضوع آمریکاییان بحث هارپ را پیش کشیده‌اند و در واقع با این اقدام می‌خواهند اذهان عمومی مردم جهان را فریب داده و به نفع خود از آن بهره برداری کنند.

تا كنون هیچگونه سند یا مدرک مستدل علمی درباره تاثیرات "هارپ " و ادعاهای مربوطه در مجامع علمی مطرح و یا منتشر نگردیده است و بيشتر گزارش ها در اين باره در سطح رسانه ها بوده است .  

به نظر عده اي از كارشناسان ، بحث ايجاد زلزله با استفاده ازهارپ، از اساس منتفي است و از نظر اين عده، هارپ صرفا توانايي اين را دارد كه گرماي بسيار زيادي را در يك گوشه از زمين ايجاد كند و باعث سوختگي پوسته اي از زمين شود. اين گرما البته با زلزله بي ارتباط نيست اما عامل اصلي زلزله نمي تواند باشد و تنها مي تواند آن را تحريك كند .

برخی از کارشناسان هم تمامي گفته‌ها در مورد هارپ را يك بزرگنمايي و پروپاگانداي تبليغاتي از طرف خود آمريكا مي‌دانند و معتقدند كه نه هارپ و نه هيچ تكنولوژي بشري ديگري حداقل با توجه به محدوديت هاي دانش كنوني نمي‌تواند چنين قدرتي داشته باشد و كارهايي با اين وسعت انجام دهد. و اين تبليغات را در راستاي ترساندن ديگر ملت ها از آمريكا دانسته و باوري به كارايي هارپ در ايجاد خشكسالي، زلزله، توفان و ... ندارد.

 

آنچه مسلم است پروژه هارپ تنها در شکل یک تئوری علمی است وهنوز مدرک مستدلی برای عملیاتی شدن این پروژه وجود ندارد از سوی دیگر توان این پروژه در ایجاد زلزله، با توجه به نظر متخصصین کاملا غیر علمی و رد شده است و اغراق در آن به طرح مسائل غیر علمی و باورهای غیر واقع‌بینانه می‌انجامد. اما در ایجاد تغییرات آب و هوایی ،خشکسالی و کم آبی و پدیده نوظهور ریزگردها و آلودگی شدید هوا و … قابل بحث بوده و نیاز به بررسی های دقیق تری وجود دارد.

 

انتهای پیام /

مریم رییسی 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲:۵۷

شناسه خبر: 45910

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۹ نظر
هومان بمانی
۰ مخالف          ۳ موافق
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۵:۳۴

بشر نه تنها توانایی ایجاد زلزله را دارد بلکه این توانایی را پیدا خواهد کرد که از حرکت پوسته زمین (زمین لرزه های شدید )ممانعت به عمل آورد قدرت ذهن انسان برای اختراع هر آنچه فکرش را خواهد کرد امکان پذیر است

محمد
۰ مخالف          ۳ موافق
سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵:۱۶

چرا در کشور ما فقط خشکسالی تا این حد زیاد شده و ادامه دار؟ در صورتی که در کنار ما افغانستان وجود داره که هر سال باران های بسیار زیادی میاد که حتی باعث بروز سیل میشه، چراکه افغانستان مرکز اصلی کاشت خشخاش و تولید تریاک هست که برای آمریکایی ها منافع زیادی داره. کاملا واضحه که این وضعیت عادی نیست خدا خودش به ما رحم کنه

علی
۰ مخالف          ۳ موافق
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰:۰۲

وقتی زلزلزله ها وخشکسالی ها غیر عادی باشد معلوم است یک علتی دارد همه علل را که نباید از خدا دانست. ودعا برایش نمود باید ان دست عامل را از بین برد احسنت به دانشمندان دانا که علت را می یابند ووای بر منکرین همه چیز را بر مبنای عقولشان رد می نمایند ومردم را به قهقرا می برند اری این کارها جنایت علیه بشریت است

یوسف زاده
۳ مخالف          ۶ موافق
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶:۱۴

من یک زمین شناس هستم و اعتقاد دارم موضوع هارپ باید خیلی دقیق مورد بررسی قرار گیرد و نباید آن را رد کرد . منشأ زلزله حرکت صفحات پوسته زمین و آزاد شدن ناگهانی انرژی تمرکز یافته در محل گسلها و شکستگیهای پوسته زمین می باشد . تکنولوژی هارپ هم تمرکز امواج الکترومغناطیس با حجم بسیار زیاد در یک نقطه و افزایش انرژی جنبشی از این طریق می باشد که باعث گرمایش موضعی می گردد درست مثل سیستم اجاقهای مایکروویو و پخت غذا از مرکز آن . اگر تصور کنیم که هارپ بتواند انرژی جنبشی امواج الکترومغناطیس را در عمق زمین و بر روی گسلهای فعال متمرکز نماید ممکن است عامل فعال کننده گسلهای فعال باشد . البته این موضوع باعث می شود آزادسازی انرژی تجمع یافته در محل گسلها را زودرس نماید که البته به همین نسبت چون از تمرکز انرژی در پوسته جلوگیری می کند از وقوع زلزله های با شدت بالا پیشگیری خواهد نمود و عدو شود سبب خیر . شاید وقوع زلزله های متعدد اخیر با شدت پایین به همین ترتیب توجیه شود .

سید حمزه
۹ مخالف          ۱ موافق
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸:۰۶

هارپ رو الکی بزرگ کردن سیاست هست !اگه همچین چیزی (هارپ)وجود داشت نمی گذاشتن لوح بره .باهاش خراب کاریهاشون رو انجام میدادن و به حدفهاشون میرسیدن بدونه اینکه کسی بفهمه علت فاجعه چی بوده که حداقل بد نام تر ازاین که هستن نشن .انهادر پروژه هارپ شکست میخورن ازمایشات هارپ در نظری جواب داد اما در عمل نه .خیلی هزینه میکنن برای این پروژه همین که شکست میخورن تخیلی که در ذهن خود راجب هارپ داشتن که هیچ وقت عملی نشد و نمیشه به مردم القاء میکنن که حداقل به قدرت تخیلی خود بی افزایند .مانند تخیل و دورغ های ناسا

۴ مخالف          ۹ موافق
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲:۲۸

متاسفانه به جای کارشناسان زمین شناس خود باید از کارشناسان فیزیک و الکترومغناطیس سوال کنید. زمین شناسهای ما ( نمی خواهم توهین کنم) حتی فرق بین لرزش طبیعی و لرزش با منشا غیر طبیعی را متوجه نمی شوند چه برسد به .......

علی رضایی
۵ مخالف          ۴ موافق
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۲:۵۱

اتفاقا کاملا علمیست.چیزی را که محققین داخل ایران نه دیده و نه میشناسند چگونه میتواند با قطع یقین نفیش کنند؟ویدئو های ارسالی از اراک قم و بندر لنگه و مسجد سلیمان و ..این نظریه را تایید میکنند

پری حاتمی
۲ مخالف          ۴ موافق
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲:۲۹

با سلام بر اساس آمار و اطلاعات و دانش کم که در ایران از بخش تحقیقات هوا فضا وجود داره نباید بکوبید این احتمال وجود نداره که آمریکا این تکنولوژی رو نداشته باشه همون طور که بهتر میدانید هم روسیه و هم آمریکا و کشور چین در پیشرفت تکنولوژی بسیار توانمند تر از ما هستند .بهتره کمی واقع بینانه تر ببینیم در خود کشور ما پروژه اتصال شهر ها از طریق بزرگ راه هایی در زیر زمین محقق و اجرا شده امواج پارازیتی که خود دولت در فضا منتشر میکنه عامل اصلی خشک سالی میباشد.

حمید
۲ مخالف          ۳ موافق
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰:۳۸

طبق همین متن و نظر دکتر زارعی پروژه هارپ میتواند باعث زلزله ی سطحی شود. وقتی تا این حد امکان وجود دارد چه بسا بیشتر از آن نیز قابل تحقق بوده و بصورت سری به آن دست یافته اند.

اشتراک گذاری مطالب