نقشه جامع علمی کشور

نقشه جامع علمی کشوربا هدف طراحی راه بردهای مشخص برای اهداف علمی وفن آوری ،اقتصاد وصنعت در افق چشم انداز بیست ساله نظام طراحی شده است.

نقشه جامع علمی کشور

دستيابي به آرمان­هاي بلند نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران مستلزم تلاش همه­جانبه در تمام ابعاد فرهنگي، علمی، اجتماعي و اقتصادي است. از اين رو تدوين و اجراي برنامه­هاي پيشرفت در بازه­هاي زماني معين و اختصاص منابع لازم براي تحقق اهداف اين برنامه­ها از لوازم ضروري احراز جايگاهي در شأن ايران اسلامي است. از سوي ديگر مقولۀ علم و فناوري از مهم­ترين زيرساخت­هاي پیشرفت كشور و ابزار جدي رقابت در عرصه­هاي مختلف است. به اين ترتيب تحقق آرمان­هاي متعالي انقلاب اسلامي ايران نظير احياي تمدن عظيم اسلامي، حضور سازنده، فعال و پيشرو در ميان ملت­ها و كسب آمادگي براي برقراري عدالت و معنويت در جهان در گرو پيشرفتي همه­جانبه در علم است؛ علمي كه داراي سه شاخصۀ عدالت، معنويت و عقلانيت است.

تحقق این هدف نیازمند ترسیم نقشة راهي است که در آن نحوة طی مسیر، منابع و امکانات لازم، تقسیم کار در سطح ملی و الزامات طی اين مسیر به طور شفاف و دقیق مشخص شده باشد. ازاين‌رو لازم است چشم‌انداز و راهبردهای علم و فناوری در سطوح کلان و عملیاتی­تر نظیر برنامه‌های پنج‌سالة توسعة کشور، تدوین شود. در ترسیم اين نقشه كوشش شده، تا با الهام‌گیری از اسناد بالادستي و بهره‌گیری از ارزشهای بنیادین آنها و توجه به اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران، چشم‌انداز علم و فناوری در افق 1404 هجری شمسی تبیین شود. در این چشم‌انداز، «جمهوری اسلامی ایران با اتكال به قدرت لايزال الهي و با احياي فرهنگ و برپايي تمدن نوين اسلامي- ايراني براي پيشرفت ملي، گسترش عدالت و الهام­بخشي در جهان، کشوری برخوردار از انسان­هاي صالح، فرهيخته، سالم و تربيت‌يافته در مكتب اسلام و انقلاب و با دانشمنداني در تراز برترين­هاي جهان؛ توانا در توليد و توسعۀ علم و فناوري و نوآوري و به كارگيري دستاوردهاي آن و پيشتاز در مرزهاي دانش و فناوري با مرجعيت علمي در جهان» خواهد بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامي با دركي هوشمندانه از ظرفيت كشور در ايفاي اين نقش خطير و نيز با اشراف بر امكانات و استعدادهاي عظيم موجود در كشور، خواستار هدف­گذاري دقيق در زمينۀ علم و فناوري و برنامه­ريزي­هاي عملياتي، زمان­بندي شده و يكپارچه در سطوح مختلف اين عرصه شده­اند. ايشان بارها بر لزوم بهره­برداري بهينه از مجموعۀ منابع كشور براي حركتي منظم و پيوسته از وضعيت موجود به جايگاه علمي آرماني، در قالب نقشۀ جامع علمي كشور تأكيد داشته‌اند. اين تأكيدات در كنار رهنمودهاي سالهاي گذشتۀ معظم­له با مضامين جنبش نرم­افزاري و نهضت توليد علم و نيز انتظار جدي ايشان براي اهتمام و جديت در مسير پيشرفت علمي كشور موجب گرديد كه تدوين نقشۀ جامع علمي كشور به طور ويژه در دستور كار شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار گيرد.

نقشۀ جامع علمي كشور بنا به تعريف، مجموعه‌اي است جامع و هماهنگ و پويا و آينده‌نگر، شامل مباني، اهداف، سياستها و راهبردها، ساختارها و الزامات تحول راهبردي علم و فناوري مبتني بر ارزش‌هاي اسلامي براي دستيابي به اهداف چشم‌انداز بيست‌ساله كشور در اين سند  تلاش شده بر مبانی ارزشی و بومی کشور، تجربیات گذشته و نظریه‌ها و نمونه‌های علمی و تجارب عملي تكيه شود. در اين خصوص توجه به نكات زير ضروري است:

نقشة جامع علمی کشور در چارچوب رهنمودهاي رهبر ‌کبير انقلاب اسلامي(ره) و مقام معظم رهبري و قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران است و با پيش­بيني سازوكارهاي لازم بروز رساني، توانایی تبیین ساحت علمی الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت را دارا مي­باشد.
اين نقشه حاصل برنامه‌ريزي و فعاليت و تلاش كارگروه متعدد کارشناسي در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري؛ معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي؛ انجام پژوهشهاي گوناگون؛ بهره گرفتن از پژوهشهاي موجود و مشارکت جمع زيادي از صاحب‌نظران و انديشمندان عرصة علم و فناوري کشور اعم از دست‌اندرکاران سياستگذاري و مديريت کلان نظام علمي کشور، مديران، استادان و پژوهشگران دانشگاه‌ها و پژوهشگاها، قطب‌ها و انجمنهاي علمي، کارشناسان آموزش و پرورش، صاحبنظران حوزة علميه قم و مديران و مسؤولان علم و فناوري از دستگاه‌ها و بخش‌هاي اجرايي کشور است که از همة آنان قدرداني و تشکر مي‌شود.
مجموعة پژوهشها و آرای صاحبنظران که پشتوانة علمي و پژوهشي اين نقشه محسوب مي‌شوند در قالب مجلدات متعدد تحت عنوان اسناد پشتيبان نقشه جامع علمي كشور تنظيم و براي بهره­برداري به تدريج توسط دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در دسترس عموم قرار مي‌گيرد.
با ابلاغ نقشة جامع علمی كشور لازم است کلیه دستگاهها اجرایی و نهادها نهایت تلاش خود برای اجرای کامل برنامه‌ها و انجام اقدامات لازم را به‌کار گیرند. اميد است كه با اجرای این نقشه زمينه و بستر لازم براي تحقق كامل اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و انتظارات به‌حق مقام معظم رهبري از جامعة علمي فراهم شود، ان‌شاءالله.

برای دریافت فایل PDF اینجا کلیک کنید.

زمان انتشار: دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳:۱۱

شناسه خبر: 52740

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب