گزارش جامع خبرگزاری علم و فناوری از استادان اخراج شده دانشگاه آزاد اسلام؛

پشت پرده اخراج استادان دانشگاه آزاد چیست؟/ فرهاد رهبر: با هوچی گری نمی شود جلوی قانون را گرفت

طبق اظهارهای رییس دانشگاه آزاد، علت لغو قرارداد اساتیدی مانند زیبا کلام که عضو هیات علمی یک دانشگاه دولتی هستند، مشخص می‌شود اما ظاهرا در این بین اساتید قدیمی مانند دکتر صفایی، دکتر آشوری و دکتر افتخار وجود دارند که فقط یک قرارداد همکاری نیمه‌وقت با دانشگاه آزاد داشته‌اند اما همگی لغو قرار داد شده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛بهمن امسال، در پی پاره ای از تصمیم های مدیریتی فرهاد رهبر، رییس دانشگاه آزاد اسلامی، تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات، یکباره و به صورت غیرمنتظره لغو قرارداد شدند. قرارداد همکاری تمامی استادان نیمه وقت دانشگاه آزاد از بهمن امسال به حق‌التدریس تبدیل وضعیت داده شد‌ اما برخی اعضای هیات علمی این دانشگاه هم به صورت یکطرفه و بدون هیچ گونه توضیحی لغو قرارداد شدند.

این تصمیم و اقدام رهبر، واکنش‌های بسیاری را از سوی استادان نیمه وقت لغو قرار داده شده و همچنین دانشجویان این دانشگاه به همراه داشته است. فارغ از علت انجام این اقدام در دانشگاه‌ آزاد اسلامی، بسیاری از استادانی که قرارداد همکاری آنان با دانشگاه لغو شده است، از شفاف نبودن این اطلاع رسانی انتقاد بسیار کرده‌اند.

دکتر صادق زیباکلام مفرد، فعال، پژوهشگر و تحلیل‌گر سیاسی، استاد تمام دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران از جمله استادان اخراجی این دانشگاه است. او در یادداشتی تلگرامی با عنوان «اخراجش از دانشگاه آزاد» نوشت: سلام دوستان. بسیاری از من می‌پرسند آیا خبر اخراجم‌ از دانشگاه آزاد حقیقت دارد؟ درپاسخ بایستی بگویم که خبر درست و متاسفانه این اتفاق افتاده است. بنده بیش از ۲۵سال با این دانشگاه همکاری داشته‌ام و از سال ۱۳۸۶ عضو پاره‌وقت دانشکده حقوق و علوم‌ سیاسی واحد علوم‌ و تحقیقات هستم. هیچ اطلاعی به من اعم از کتبی یا شفاهی نداده اند و من از طریق پرداخت نشدن حقوقم در بهمن‌ متوجه شدم ‌که عذرم را خواسته‌اند. البته چون ترم شروع شده بوده و دانشجویان با من درس برداشته بودند کلاسم را حذف نکردند.

وی ادامه داده است: اگر در مدت این ۲۵سال، در یک مرغداری کار کرده بودم احترام ‌بیشتری در پایان برایم قائل می‌شدند تا مسوولان انقلابی دانشگاه آزاد. البته دانشگاه مسایل مالی را عنوان کرده اما گویا مدیریت اصولگرای دانشگاه عزمش را جزم کرده که علوم انسانی اسلامی را به زعم خودش پیاده کند و با توجه به این واقعیت که من معتقدم علوم انسانی اسلامی وجود ندارد و آنچه هست باورهای ایدئولوژیک نظام هست که به‌عنوان علم آموزش داده می‌شود لذا جای زیادی از نگاه مدیریت انقلابی و ایدئولوژیک‌زده دانشگاه آزاد دراین دانشگاه نمی‌توانستم داشته باشم.

وی بیان کرده است: به‌هرحال قصد دارم به وزارت کار شکایت کنم چون دانشگاه خلاف قانون عمل کرده و یک‌جانبه و بدون اطلاع به من قرارداد همکاری را قطع کرده‌است. جالب است وقتی پای اجرای قانون به میان می‌آید دانشگاه آزاد می‌گوید ما بخش خصوصی هستیم اما نمی‌دانم چگونه بخش خصوصی است که همه‌ مدیران و مسوولانش را مسوولان نظام‌ منصوب می‌کنند.

در حالی که صادق زیباکلام اخراج خود از دانشگاه آزاد را به علت اختلاف نظر سیاسی می‌داند، منادی سفیدان، معاون امور مجلس دانشگاه آزاد با رد خبر اخراج جمعی از اساتید دانشگاه آزاد عنوان کرده است: تصمیم و مصوبه اخیر دانشگاه آزاد اسلامی به هیچ وجه جنبه سیاسی ندارد و از هر جناح و گروه سیاسی در سه گروه از اساتید که مشمول تبدیل وضعیت میشوند، حضور دارند.

این نماینده سابق مردم در مجلس شورای اسلامی بیان کرده است: پر رنگ نشان دادن تصمیمات دانشگاه آزاد در فضای مجازی  درست نیست چرا که این تصمیم به هیچ وجه سیاسی نیست.

این مقام مسوول در دانشگاه آزاد اظهار کرده است: مساله تبدیل وضعیت اساتید دانشگاهی به آن‌ها اطلاع داده شده است و اینکه عنوان می‌شود اساتید از تصمیم گرفته شده بی‌خبر بودند، رد می‌شود.

معاون امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی درباره شکایت اساتید به وزارت کار به دلیل تصمیم اخیر، گفته است: این تصمیم مصوبه حوزه آموزش دانشگاه آزاد است و به هیچ وجه جنبه دیگری ندارد، ضمن اینکه این موضوع به اساتید اطلاع رسانی شده است.

اما روز گذشته بار دیگر شاهد خلاف این شفاف سازی بوده ایم. دکتر گودرز افتخار جهرمی، حقوقدان ایرانی، وکل دادگستری، عضواسبق شورای نگهبان (در دوره‌های اول و سوم و به عنوان یکی از شش حقوقدان)، استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، نیز روز گذشته از اخراج خود از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی خبر داده و در پاسخ به این مساله که آیا نامه اخراج به شما ابلاغ شده است یا خیر گفته است: هنوز این حکم به دست خود ما نرسیده اما به رییس دانشکده ابلاغ شده است.

وی عنوان کرده است: ابلاغ همه اساتید نیمه وقت را کنسل کرده اند و بیشتر اساتیدی که در واحد علوم و تحقیقات در مقطع ارشد و دکتری تدریس می کنند نیمه وقت هستند.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما این اخراج ها با چه هدفی انجام می شود، اظهار کرده است: آقای دکتر رهبر مصاحبه‌ای کرده بودند که درآن هدف اخراج اساتید را اعلام کرده اند. ایشان گفته بودند بورسیه هایی که از طرف وزارت علوم در سال های قبل انجام شده است در سال های اخیر در دانشگاه های دولتی استخدام نشده اند، ما هدفمان این است که این بورسیه‌ها را استخدام کنیم.

واکنش مجلسیان

اعتراض برخی از استادان اخراج شده از دانشگاه باعث شد، نمایندگان مجلس نیز به این مساله واکنش نشان دهند.

غلامرضا کاتب، عضو فراکسیون دانشگاهیان مجلس در این خصوص گفته است: متاسفانه اخیرا شاهدیم اعضای هیات علمی و نیروهای رسمی و قرادادی دانشگاه اسلامی بدون هیچ ضابطه قانونی اخراج می شوند و حتی اجازه شکایت در دیوان عدالت اداری را ندارند.

وی معتقد است، کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی نیز مانند سایر دانشگاه ها، نهادها و سازمان ها باید بتوانند در اعتراض به حکم اخراج یا سایر شکایات خود، اقامه دعوی کنند.

نماینده مردم گرمسار بیان کرده است: هم اکنون با همت نمایندگان مجلس طرحی با ۱۱۵ امضا تقدیم هیات رییسه شده تا به‌صورت مناسبی به این مشکل ها رسیدگی شود.

طراح طرح«حق اقامه دعوی علیه دانشگاه آزاد اسلامی» ادامه داده است: ضروری دیدیم طرحی برای رسیدگی به این موضوع نوشته شود تا بر اساس آن نسبت به وضعیت و امنیت شغلی کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تعیین تکلیف شود.

عضو فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به ارایه این طرح به صورت یک فوریتی به هیات رییسه مجلس خاطرنشان کرده است: منتظریم تا این طرح از سوی هیات رییسه اعلام وصول شود و در دستور کار صحن علنی قرار گیرد.

فاطمه سعیدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز از پیگیری اخراج اساتید دانشگاه آزاد خبر داده و گفته است: تاکنون جزییات مساله برای ما مشخص نشده است اما آن را پیگیری می کنم و نتیجه قطعی درباره آن را اعلام خواهم کرد.

متاسفانه اخیرا شاهدیم اعضای هیات علمی و نیروهای رسمی و قرادادی دانشگاه اسلامی بدون هیچ ضابطه قانونی اخراج می شوند و حتی اجازه شکایت در دیوان عدالت اداری را ندارند. کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی نیز مانند سایر دانشگاه ها، نهادها و سازمان ها باید بتوانند در اعتراض به حکم اخراج یا سایر شکایات خود، اقامه دعوی کنند.

استقبال وزیر علوم

اما اجرای این طرح از سوی دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با استقبال روبرو شده است. وی در این خصوص گفته است: دانشگاه آزاد دوره‌ای طولانی از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های دولتی به شکل‌های مختلف برای اداره کلاس‌هایش استفاده می‌کرد، حتی برخی اعضای هیات علمی دانشگاه‌های دولتی وقت‌های اداری‌شان را در دانشگاه آزاد می‌گذراندند. در سال‌های اخیر هم دانشگاه‌های دولتی و هم دانشگاه آزاد به این موضوع حساس شدند که در ساعت اداری نباید اعضای هیات علمی که استخدام دولت هستند در دانشگاه آزاد باشند اما برای ساعت غیر اداری منعی وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه این موضوع سیاسی نیست، بیان کرده است: دانشگاه آزاد هم با توجه به اینکه باید رشته‌ها و امکاناتش را گسترش می‌داد، موظف بود اعضای هیات علمی جوان را معرفی کند، ما نمی‌توانستیم اعضای هیات علمی دولتی را از آنها قبول کنیم. برای همین آنها مجبور شدند و برخی استادانی که با آنها کار می‌کردند را تعدیل کنند. این یک بخش طبیعی بوده است.

پشت پرده اخراج استادان اخراج شده از زبان رییس دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر فرهاد رهبر، رییس دانشگاه آزاد اسلامی روز گذشته درحاشیه گردهمایی معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی برای شفاف سازی این مساله در جمع خبرنگاران گفته است: دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۳۰ هزار عضو هیات علمی مستقل خود را دارد. تعدادی از اعضای هیات علمی از سال های گذشته به صورت نیمه‌وقت با دانشگاه همکاری می کردند. تعدادی هم به صورت حق‌التدریس با دانشگاه همکاری دارند، اما شرایط کنونی دانشگاه آزاد اسلامی با شرایط ۲۰ سال گذشته آن فرق کرده است.در گذشته قاعدتا تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اندک بود و این دانشگاه مجبور بود از توان اساتید سایر دانشگاه ها بهره ببرد و استاد حق‌التدریس بگیرد، اما امروز دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۳۰ هزار عضو هیات علمی دارد و با توجه به شرایط کاهش تعداد دانشجو، تصمیم گرفتیم اصلاح ساختار هیات علمی را با چند هدف در دستور کار قرار دهیم.

وی افزوده است: تعدادی اعضای هیات علمی تمام‌وقت داریم که هم اکنون در واحد دیگری به صورت نیمه‌وقت فعالیت می کنند. تعداد قابل توجهی هم استاد داریم که در دانشگاه های دولتی عضو هیات علمی تمام‌وقت هستند و در دانشگاه آزاد اسلامی هم به عضویت تمام‌وقت در آمده‌اند و علاوه بر این نوع همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی، در واحدهای دیگر هم به صورت حق‌التدریس فعالیت دارند و راهنمایی تعداد زیادی پایان‌نامه و رساله را نیز بر عهده می گیرند.

وی با بیان اینکه امروز دچار یک در هم ریختگی در نظام آموزش عالی شده‌ایم، گفته است: تعدادی با این رویه به جای دو نفر کار می کنند و دو حقوق دریافت می کنند، در صورتی که ما حدود ۲۰ هزار فارغ‌التحصیل دکترای بیکار و ۴۷ هزار دانشجوی دکتری در حین تحصیل داریم که به این ۲۰ هزار نفر اضافه خواهند شد. اگر اعضای هیات علمی را ساماندهی نکنیم، چگونه می توانیم از این تعداد استفاده کنیم؟

دکتر فرهاد رهبر تاکید کرده است: براساس قانون، همه کسانی که بدون مجوز دانشگاه مبدا خود در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می کردند، باید همه حقوقی که طی آن مدت از دانشگاه آزاد اسلامی دریافت کرده‌اند را برگردانند، مگر آنکه حقوق آنها در دانشگاه آزاد اسلامی به صورت حق‌التدریسی محاسبه شود و قانون باید به صورت برابر برای همه اجرایی شود.

وی بیان کرده است: نمی‌شود جلوی اجرای قانون را با هوچی‌گری گرفت. ما قانون را در راستای نظم بخشیدن به فعالیت های آموزشی و پژوهشی اجرا می کنیم و همه باید مطیع قانون باشیم و هیچ چیز را به موضوع های غیرمرتبط ربط ندهیم.

دکتر فرهاد رهبر درباره ادعای برخی از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی که در دوره جدید از این دانشگاه اخراج شده‌اند، گفت: ما کسی را اخراج نکرده‌ایم، بلکه شیوه همکاری ما با این اساتید تغییر کرده است. اگر آن استاد می خواهد تعبیر اخراج را به کار برد، حتما کاری کرده که می گوید اخراج شده اما ما می گوییم شما غیرقانونی از دو جا حقوق می گرفتید.

وی ادامه داده است: برخی به صورت غیرقانونی از دو جا حقوق می گرفتند. این اساتید می توانند تدریس در دانشگاه های دولتی را رها کنند و فقط عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی باشند یا به صورت حق‌التدریس با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرده است: کرسی های هیات علمی محدود است و اگر کسی بخواهد چند کرسی را اشغال کند و به صورت تمام‌وقت، نیمه‌وقت و حق‌التدریس در چند دانشگاه فعالیت داشته باشد، امکان اضافه کردن عضو جدید هیات علمی وجود نخواهد داشت، بنابراین ما شیوه قرارداد با این افراد را تغییر دادیم و گفتیم که می توانیم به صورت حق‌التدریس یا حق‌التحقیق با آنها همکاری کنیم.

فرهاد رهبر: نمی‌شود جلوی اجرای قانون را با هوچی‌گری گرفت. ما قانون را در راستای نظم بخشیدن به فعالیت های آموزشی و پژوهشی اجرا می کنیم و همه باید مطیع قانون باشیم و هیچ چیز را به موضوع های غیرمرتبط ربط ندهیم.

 

طبق اظهارهای رییس دانشگاه آزاد، علت لغو قرارداد اساتیدی مانند زیبا کلام که عضو هیات علمی یک دانشگاه دولتی هستند، مشخص می‌شود اما ظاهرا در این بین اساتید قدیمی مانند دکتر صفایی، دکتر آشوری و دکتر افتخار وجود دارند که فقط یک قرارداد همکاری نیمه‌وقت با دانشگاه آزاد داشته‌اند اما همگی لغو قرار داد شده اند.

دکتر علیزاده طباطبایی، از دیگر استادانی است که قرارداد همکاری او با دانشگاه آزاد در حالی لغو شده است، که تنها یک قرارداد نیمه وقت با واحد علوم و تحقیقات داشته است. وی در این خصوص گفته است: من دانشگاه دیگری عضو هیات علمی نبوده‌ام و قراردادم با دانشگاه آزاد نیمه وقت بود.

از دیگر اساتید مطرحی که که قرارداد همکاری آنان با دانشگاه آزاد لغو شده است را می‌توان به دکتر منصور وثوقی فارغ ‌التحصیل جامعه‌شناسی از دانشگاه «رنه دکارت سوربن» فرانسه و دانشیار دانشگاه تهران، دکتر مصطفی ازکیا دارای مدرک دکتری جامعه‌شناسی از دانشگاه «آبردین» و استاد دانشگاه تهران، دکتر سید محمد دادگران فارغ‌التحصیل دکترای روانشناسی‌اجتماعی از دانشگاه سوربن فرانسه و پروفسور باقر ساروخانی دارای مدرک دکتری جامعه‌شناسی از دانشگاه سوربن فرانسه و استاد دانشگاه تهران اشاره کرد.

با این همه به نظر میرسد دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر آنکه در جهت قانونی برای اخراج اساتید متخلف گام بر میدارد  اما برخی دیگر از اخراج ها نیاز به بررسی و توضیح بیشتر دلایل و روشن گری برای رفع ابهامات در این رابطه را دارد. هرچند لازم است استفاده از ظرفیت های خاص اساتید با سطح علمی بالا برای دانشگاه آزاد غنیمت شمرده شود ولی برخورد قانونی با متخلفین نیز لازم و از سوی مدیریت دانشگاه قابل تقدیر و حمایت است.

گزارش از: فرزانه صدقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 57228

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱۱ نظر
استاد
۰ مخالف          ۴ موافق
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۶:۳۸

خواهش میکنم وزیر محترم علوم وضعیت 170 نفر استاد جوان هیئت علمی دانشگاه آزاد که اکثرا دانش آموخته دانشگاه های برتر سراسری بودند و حقوق بهمن ماه خود را دریافت نکرده اند را پیگیری کنند. این افرا همگی تعلیق شدند و موظفند تا پایان ترم در کلاس حضور یابد بدون هیچ حقوقی حتی حق التدریسی و بعد از ترم هم اخراج. پرونده این افراد کاملا مشخص است و با یک استعلام ساده مشخص می شود که تنها شغل این عزیزان فقط تدریس در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات بوده و حقوقشان از یک کارشناس ساده هم کمتر است...

حامد
۱ مخالف          ۱۰ موافق
پنج شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸:۵۴

با سلام به فرض که اخراج اساتید نیمه وقت کار صحیحی باشد، در مورد 170 استاد تمام وقت جوان قرارداری واحد علوم و تحقیقات نیز قطع حقوق و تعلیق شده اند چطور؟ اگر هدف اشتغال فارغ التحصیلان دکترا و نخبگان کشور بوده مسئولان دانشگاه این مسئله را چگونه توجیه می کنند؟

بنده خدا
۱ مخالف          ۵ موافق
چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰:۱۳

فقط نیمه وقت ها اخراج نشده اند. اساتید تمام وقتی که تنها شغلشان تدریس در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات هم بود اخراج شده اند. چرا به داد این بندگان خدا نمی رسید . 170 نفر هم به این شکل اخراج شدند که همه فارغ التحصیل دانشگاه های دولتی من جمله شریف و امیرکبیر بودند.

حسینی
۲ مخالف          ۴ موافق
چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴:۴۳

شاید ظاهر قضیه همینی باشد که می گویی، ولی این سؤال مطرح است که پس تا حالا چرا فکری به حال این مسائل نشده بود؟ و چرا اکنون این اخراج ها به سورت فله ای انجام می شود؟ اگر مسئله بر سر حقوق گرفتن از دوجاست، خود فرهاد رهبر هم دارای 2 سمت در درون تشکیلات دانشگاه آزاد است و آقای ولایتی 37 پست دارد و از 37 جا حقوق ی گیرد! آیا بهتر نیست آقای رهبر خودش را اخراج کند؟ و آقای ولایتی هم جایش را به جوانان بدهد و با اعلام استعفا دستکم 36 فرصت شغلی در این مملکت ایجاد کند؟ اساتید مزبور اگرچه عمدتاً اساتید سالخورده و مسن هستند، اما دانشگاه ها همواره به اساتید بانشستۀ خود نیاز دارند و به همین خاطر هم در تمام دانشگاه های جهان درجه ای به نام Emeritus یا Emerita وجود دارد که به استاد دانشگاه بازنشسته ای گفته می شود که به دلیل مقام علمیش همچنان در دانشگاه تدریس می کند و تجاربش را با دانشجویان رده های بالا و نیز استادان جوان در میان می گذارد. اینگونه برخورد با اساتید کهنسال و باتجربه اقدامی نابخردانه است که به خود دانشگاه و سطح علمی آن ضربه می زند.

استادیار دانشگاه آزاد
۷ مخالف          ۹ موافق
جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۷:۴۷

بنظرم اگر دانشگاه آزاد یک کار درست و منطقی تا الان انجام داده باشه همینه که اومده اساتید نیمه وقت رو لغو قرارداد کرده و بصورت حق التدریس درآورده و تصمیم رییس دانشگاه آزاد هم کاملا بجاست. اصلا مفهوم نیمه وقت یعنی چی. یک مدرس یا باید هیات علمی تمام وقت باشه یا حق التدریس. طرف میره در دانشگاه دولتی بعنوان عضو هیات علمی تمام وقت یک حقوق کامل از اونجا میگیره و از دانشگاه آزاد هم که بعنوان زنگ تفریح و اوقات فراغتشه دوباره یک حقوق دیگه دریافت میکنه و سه چهار جا دیگه هم حقوق حق التدریس می گیره. اکثرشون هم افراد مسنی هستن که فقط روی داشتن مدرک دکترا از فرانسه یا انگلیس مانور میدن که باید عرض کنم گرفتن مدرک دکترا از این دو کشور اصلا چیز خاصی نیست و صرف داشتن توانایی مالی براحتی میشه مدرک دکترا از این قبیل کشورها گرفت (بجز دانشگاهی مثل کمبریج انگلیس). اگر رزومه اساتید نیمه وقت به اصطلاح باتجربه رو نگاه کنید انبوهی از مقاله های ISI میبینید که هیچکدومش نوشته و کار خودشون نیست و همش کار دانشجوهاشونه. درصورتی که الان ما بسیار نیروهای جوان و مستعدی داریم که فارغ التحصیل دکترا هستن و بیکار موندن و متاسفانه از اینها استفاده نمیشه.

مهيندخت سعادتمند
۲ مخالف          ۲ موافق
جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸:۲۱

دوسوال داشتم:اول،آيا شکايت به ديوان عدالت اداري نياز به اجازه ازسوي شخص يا سازمان خاصي دارد؟ دوم، ظاهرادانشگاه آزاد سه درصد از حق بيمه کارکنان را به جاي پرداخت به اداره کار در صندوق سه درصد خود ذخيره ميکند و بااين حساب کارکنانش مشمول قانون کار نميشوند، آيا با اين وصف آقاي زيباکلام ميتوانند به اداره کار شکايت کنند؟

محمد رضا ابراهیمی
۲ مخالف          ۴ موافق
جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹:۴۳

✅ یکی بر سر شاخ بن می برید خداوند بستان نظر کردو دید بگفتا کان مرد بد میکند نه برمن که برجان خود میکند! این سخن شیخ اجل مرا به یاد اوضاع فعلی دانشگاه آزاد اسلامی در این چند روز اخیر می اندازد. خبر از حذف دهها تن از اساتید نیمه وقت باسابقه می دهند و چنان با آب و تاب از این اقدام متهورانه خود سخن می گویند که انگار خود یک شغله اند و منزه از هر گونه چند شغلی. دوستان عزیز صاحب قدرت ! دم خروس عجب عیان است و هر صورت که به حساب آوریم ،نمی توانیم ماجرا را جمع کنیم . سرچ کوچکی در گوگل دود از کله ها بلند می کند. اسم هر کدام از حضرات قدر قدرت عالیجاه درون دانشگاه را که جستجو می کنیم الی ماشالله مناصب ریز و درشت و رنگارنگ و پر مایه هویدا می شود که به شماره در نمی آید. رقص مناصب جذاب آنان بر صفحه مانیتور هر ذهن کنجکاوی را به سوال وا می دارد که زمان برای این بزرگواران خارج از روال عادی است و نسبیت خاصی بر آن حاکم است چرا که عمر شریف این ابوالمشاغلان کفاف اینهمه منصب نمی دهد ولو اگر سالی یکبار به آن بپردازند. جدای از این مساله ، داد و هواری چنان گوشخراش به راه افتاده که گویی دزد گرفته اند و صحبت از بیرون کشیدن حقوقهای انگار نجومی از حلقوم این بینوایانی است که اگر کارگر سر گذر بودند بیشتر بهره می بردند تا عنوان طبل تو خالی مقام والای استادی. جمع کنید این شامورتی بازیها را که مرغ پخته از مشاهده آن به خنده می افتد. چهار تا و نصفی استاد بینوا که جز به نام استادی دلخوشی دیگری نداشتند را از همین بضاعت اندک محروم ساختید و خلایق به توهم افکندید که اینان سالها خورده اند و برده اند و چنین و چنان . ما قاطبه اساتید مغبون شده که عمری خاک این زورخانه خورده ایم خوب می دانیم که سر تا پای مواجب را اگر بچلانید حتی به زور به نیم درآمد بقال محله می رسد و به ضرب وام و قسط و کار چندم و سرخ نگه داشتن صورت با سیلی به قصد حفظ آبرو و تشخص جعلی و ساختگی برای دلخوشی خود و عوام ناآگاه ، امورات می گذرانیم و عادتمان داده اند به قناعت و برد باری ! و یاد گرفته ایم که سر در گریبان ! خود بگیریم و به طعم چسبناک گچ تخته سیاه و تلخی حواسپرتی دانشجویان بسازیم و بسوزیم. حالا مگر دکل دزدیده اند این خدا زده ها یا با پول ملت در کاباره های تورنتو حال می کنند یا موسسه اعتباری داشته اند و اموال مردم به دبی و کازابلانکا و استانبول به یغما برده اند که خبرش را بی بی سی هم پخش کرده است؟؟ در خاتمه بروید فریاد بر سر آن نابکارانی بزنید که به قدر هفت نسلشان اگر هر روز خاویار با روکش طلا و شامپاین به شکم کارد خورده اشان بزنند باز کم نمی آورند و راست راست در همین کشور به مدد رانتهای بی حساب راه می روند و به ریش همه مومنین و انقلابیون می خندند و حظ وافر می برند . پس بر سر شاخ بن نبرید و بر جان خود رحم آورید. باقی بقای دوستان دکتر محمد رضا ابراهیمی استادیار دانشگاه آزاد اسلامی

منصف
۵ مخالف          ۸ موافق
جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵:۴۰

کاملا حق با دکتر رهبر است. نه تنها باید قطع همکاری می شدند بلکه باید حقوق های اضافی دریاقتی را برگردانند. تنها یک نکته باقی می ماند و آن این است که پس تکلیف آنهایی که از چند ده جا از اول انقلاب تا حالا حقوق دریافت کرده اند، چه می شود؟ ای کاش نظام هم مانند آقای دکتر رهبر انقلابی عمل می کرد.

۸ مخالف          ۶ موافق
جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷:۵۳

سلام،جناب دكترزیباكلام!شما بفرماییددرطول 25 سالی كه دردانشگاه بودین چندنفرعناصراسلامی تربیت كردین؟یا مدام با تفکرات سكولاریزم ولیبرالیزم برای نظام چالش ایجادمی كردین ویه دنبال تربینت جوان سكولار ولیبرال بودین!؟خسته نباشید دكترزیباكلام!

ندا
۲ مخالف          ۲ موافق
جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸:۱۶

گزارش عالی بود.احسنت

دانشجو
۲ مخالف          ۶ موافق
جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۴:۰۳

من دانشجوی دکتری دانشگاه ازاد هستم,اساتیدی که نام بردید,اساتید محترمی هستند ,امابرخی بازنشسته هستند وسن بالایی حدود هشتاد سال دارند,انها هرچه می دانستند به دانشجویان خود اموخته اند,چرا باید جا را برای اساتید جوان باز نکنند,ان هم در شرایطی که کلی فارغ التحصیل بیکار جوان داریم,چنین اساتیدی از چند جا حقوق می گیرند وگویا صندلی استادی وهیات علمی را ملک طلق خود می پندارند واگر از ان ها گرفته شود,هیاهو به پا می کنند وبه مسایل سیاسی ربط می دهند,چرا باید بعضی چند شغل داشته باشند وعده ای بیکار باشند؟

اشتراک گذاری مطالب