مديرژئوپارک قشم:

ژئوپارک قشم ارديبهشت ماه در زمره پارکهاي جهاني ثبت مي شود

تنها موزه علمي وتاريخي جزيره عجايب اين روزها ميزبان بازديدکنندگان است ؛کوچکترين و بزرگترين پستاندار جهان (حشره خوار کوتوله 3 ميليمتري و نهنگ کوژپشت 15 متري) و نمايي از طولاني ترين غار نمکي جهان، و.... را مي توان در اين مجموعه کم نظير در قلب شهر قشم مشاهده کرد.

يکي از بازديدکنندگان موزه خانمي است که مشغول تماشاي ظرفيت هاي اين مجموعه است خودش را فارغ التحصيل IT معرفي مي کند  از وجود بيش از 3 هزار گونه  که تاکسيدرمي شده و در يک مجموعه علمي وتاريخي نگهداري مي شود بسيار خرسند و راضي بود .

به گزارش خبرگزاري علم وفناوري از هرمزگان؛ اين بازديد کننده ماکت طولاني ترين غار نمکي جهان را يک اثر بسيار زيبا دانست و گفت: اين کار باعث مي شود مردم در بازديد از موزه ژئوپارک موقعيت واقعي غارنمکدان در غربي ترين نقطه جزيره قشم را از نزديک ببينند.

حميد هاشمي بازديدکننده ديگر هم گفت: هنگام ورود به جزيره و مطالعه اطلاعات بروشور گردشگري  قشم  از وجود اين مجموعه زيبا آگاه شدم و خوشحالم که به اتفاق خانواده توانستيم بيش از سه هزار نمونه جانوري را به صورت يکجا نظاره کنيم.

وي گفت: خوشبختانه اطلاعات درج شده روي هر گزينه به راحتي پاسخي به سئوالات ذهن پرسشگران است و حتي نيازي به راهنما هم دراين مجموعه نيست.

وي گفت: فضا سازي زيباي موزه و بخش بندي آن به حيات وحش، سنگ شناسي، مردم شناسي و صنايع دستي به صورت بسيار ماهرانه انجام شده و من چنين مجموعه اي را در هيچ کجاي ايران مشاهده نکرده ام و اميدوارم دانش آموزان و حتي دانشجويان محيط زيست و گياه پزشکي و... هم از اين مجموعه ديدن کنند.

تصميم گرفتم براي دريافت اطلاعات بيشتر از اين موزه ،بسراغ مدير ژئوپارک قشم بروم ، اين مجموعه علمي زير نظر حميد رضا محسن پور اداره مي شود .

مديرژئوپارک قشم با اشاره به شبيه سازي آثار طبيعي و تاريخي در قالب چهار غرفه جداگانه در اين موزه، گفت: اين موزه بر اساس استانداردهاي جهاني به صورت منحصر به فرد طراحي شده، به طوري که از يک فضاي نمايشي صرف به يک موزه با کارکرد آموزشي و پژوهشي تبديل شده است.

محسن پور مدير ژئوپارک قشم گفت: خوشبختانه مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم توجه ويژه اي به حوزه کلي ژئوپارک داشته و اميدواريم که ارديبهشت 96 بارديگر نام ژئوپارک قشم در زمره ژئوپارک هاي جهاني ثبت  شود.

وي گفت: گردشگران قشم روزانه دربازديد از موزه ژئوپارک مي توانند يک هزار و 500 قطعه آبزي، 300 قطعه پرنده، 900  قطعه بندپا و خزنده، 400 قطعه حشره و 900 قطعه حيوان خشکي زي را در يکجا مشاهده کرده که مهمترين آنها وجود حشره خوار کوتوله با حدود 2 گرم وزن به عنوان کوچکترين و نهنگ کوژ پشت با 45 تن وزن به عنوان بزرگترين نمونه هاي جانوري اين مجموعه مي باشند.

اين مقام مسئول وجود 95 درصد نمونه هاي تاکسيدرمي شده جانوري بومي اين منطقه به عنوان ارزشمند ترين بخش اين مجموعه را عنوان کرد که نمونه انرا در هيچ کجاي ايران نمي توان يافت .

مديرموزه ژئوپارک قشم در پايان گفت: گردشگران جزيره زيباي قشم دربازديد از موزه ژئوپارک مي توانند يک هزار و 500 قطعه آبزي، 300 قطعه پرنده، 900  قطعه بندپا و خزنده، 400 قطعه حشره و 900 قطعه حيوان خشکي زي را در يکجا مشاهده کرده که مهمترين آنها وجود حشره خوار کوتوله با حدود 2 گرم وزن به عنوان کوچکترين و نهنگ کوژ پشت با 45 تن وزن به عنوان بزرگترين نمونه هاي جانوري اين مجموعه مي باشند.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲:۰۶

شناسه خبر: 6022

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب