خبرگزاری علم و فناوری

وداع با دانشمندی برجسته، اهدافی ساده و درکی کامل از کائنات؛

تضادی واضح میان قدرت های فیزیکی و عظمت طبیعی کیهان/تمرکز برروی موضوعات دنیوی، ‏محدودیت روح معنوی انسان+ فیلم

استیون هاوکینگ، دانشمندی برجسته با اکتشافی کلیدی در زمینه کیهان شناسی نظری، متمرکز ‏بر تکامل جهان تحت فرمان قوانین نسبیت عام می باشد.‏‎ ‎او از طریق فعالیت و مطالعات خود برروی ‏سیاهچاله ها مطرح گردید.‏

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از دفیمس پیپل (thefamouspeople)، استیون ویلیام هاوکینگ (Stephen William Hawking)، فیزیکدان و نظریه پرداز انگلیسی، کیهان شناس، نویسنده و مدیر مرکز تحقیقات کیهان شناختی نظری دانشگاه کمبریج (Cambridge) بود.

http://media.stnews.ir/ckEditor/0.jpg

اکتشاف کلیدی او در زمینه کیهان شناسی نظری متمرکز بر تکامل جهان تحت فرمان قوانین نسبیت عام می باشد. او از طریق فعالیت و مطالعات خود برروی سیاهچاله ها مطرح گردید.

وی با پیش بینی نظری انتشار تشعشعات توسط سیاهچاله ها، تئوری خود را بانام تشعشعات یا تابش هاوکینگ (Hawking ‎radiation) ارائه نمود، او اولین کسی بود که کیهانشناسی را که توسط اتحادیه نظریه نسبیت عام و مکانیک کوانتومی توضیح داده شده بود، معرفی نموده و سفر خود را در این ارتباط آغاز نمود.

http://media.stnews.ir/ckEditor/2(72).jpg

هاوکینگ از بیماری نادر و تهدید کننده اسکلورسیس جانبی آمیوتروفیک (Amyotrophic Lateral Sclerosis) رنج می برد، شرایطی که وی را در تمام دوران بزرگسالیش رنج داد.

http://media.stnews.ir/ckEditor/3(50).jpg

بیماری وی زمانی آغاز گردید که او 21 ساله و در حال ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه کمبریج بود. وی مدت طولانی از عمرش را بطور کاملاً فلج سپری نمود و ارتباطات کلامیش، محدود به استفاده از یک دستگاه تولید گفتار گردید.

باوجود بیماری سخت، ناامیدی هیچگاه در هاوکینگ رسوخ ننمود و تمام زندگی خود را وقف کارهای تحقیقاتی و پژوهش نمود. وی به مدت سه دهه در مقام لویشن پروفسور (Lucasian Professor) و استاد ارشد ریاضیات در دانشگاه کمبریج مشغول به فعالیت بود و یکی از افتخارات انجمن سلطنتی هنر بشمار می رفت.

http://media.stnews.ir/ckEditor/4(39).jpg

وی بعلت همگامی در شناخت جهان و فعالیت های پیشگامانه در زمینه کیهان شناسی، فرمانده ارشد امپراتوری بریتانیا لقب گرفت.

دوران کودکی

 • استیون هاوکینگ در 8 ژانویه سال 1942 میلادی (18 دیماه 1320 شمسی) در آکسفورد (Oxford) انگلستان و در کنار فرانک (Frank) و ایزابل (Isobel) هاوکینگ متولد گردید. پدرش یک محقق در علوم پزشکی بود. او خانواده ای متشکل از افراد تحصیل کرده داشت و مادرش یکی از اولین دانشجویان ممتازی بود که از دانشگاه آکسفورد فارغ التحصیل شده بود.

http://media.stnews.ir/ckEditor/6(24).jpg

 • هاوکینگ زمانی متولد گردید که خانواده اش و نیز کل ملت انگلستان، به خاطر جنگ جهانی دوم در جریان بحران مالی قرار داشتند.
 • پدرش بعنوان سرپرست گروه انگل شناسی در موسسه ملی تحقیقات پزشکی منصوب و برای انجام تحقیقات به آفریقا رفت، او می خواست که فرزندش دکتر شود، اما استیون بیشتر به نجوم علاقه مند بود.

http://media.stnews.ir/ckEditor/5(37).jpg

 • او در مدرسه سینت آلبانز (St. Albans) مشغول به تحصیل گردید، اما طی دوران تحصیلش، هرگز یک دانش آموز درخشان نبود. وی بیشتر به آنچه که در خارج از کلاس درس اتفاق می افتاد علاقه مند بود و تمام زمان و انرژی خود را صرف اختراع چیزهای جدید می نمود.
 • بعدها و در برابر آرزوهای پدرش، او قصد داشت ریاضیات را به عنوان مهمترین رشته خود ادامه دهد، اما در آن زمان، این رشته در دانشگاه آکسفورد تدریس نمی گردید. در نهایت، وی میبایست فیزیک و شیمی را جایگزین نماید.
 • او به مطالب داخل کتاب ها توجهی زیادی نداشت و بیشتر زمان خود را صرف طراحی تکنیک های نوین و خلاقانه می نمود. وی در سال 1962 میلادی (1340 شمسی)، با افتخارات زیادی فارغ التحصیل گردید و برای تحصیل در رشته کیهان شناسی دانشگاه کمبریج اقدام نمود.

http://media.stnews.ir/ckEditor/7(16).jpg

 • طی سال اول، هاوکینگ با علائم فیزیکی غیر طبیعی روبرو گردید، او به طور ناگهانی میلغزید و سقوط می نمود و مشکلاتی در گفتار و تکلمش پدیدار گردید. او ابتدا این علائم را نادیده می گرفت، اما زمانی که پدرش متوجه این مسئله گردید، وی را برای انجام یک سری آزمایشات روانه بیمارستان نمود.
 • بعد از انجام آزمایشات گوناگون مشخص گردید که استیون در مراحل اولیه بیماری تهدیدکننده اسکلورسیس جانبی آمیوتروفیک (Amyotrophic Lateral Sclerosis) بسر می برد و این بدان معنی بود که بخشی از سیستم عصبی وی مسئول کنترل عضله می باشد، دچار مشکلات جدی گردیده است.
 • وی با دانستن این واقعیت که فقط دو سال از زندگیش باقی مانده است، شروع به تمرکز کامل بر تحقیقاتش نمود.

http://media.stnews.ir/ckEditor/8(16).jpg

دوران حرفه ای

 • هاوکینگ در سال 1968 میلادی (1346 شمسی) به عضویت هیئت علمی نجوم در دانشگاه کمبریج درآمد و کشفیات کیهان شناسی راجر پنروز (Roger Penrose) در ارتباط با سیاه چاله (Black Hole) واقعاً وی را جذاب می نمود، زیرا خود او نیز بر روی پدیده هایی فعالیت می نمود که سرمنشاء خلقت جهان می باشند.
 • در سال 1970 میلادی (1348 شمسی) هاوکینگ قانون دوم دینامیک سیاه چاله (Second Law of Black Hole Dynamics) را کشف نمود. با توجه به این افق فکری که رویداد یک سیاه چاله هرگز نمی تواند کوچکتر گردد، همراه با جیمز ام باردین (James M. Bardeen) و براندون کارتر (Brandon Carter)، قوانین چهارگانه مکانیک سیاه چاله را پیشنهاد نمودند.

http://media.stnews.ir/ckEditor/9(14).jpg

 • هاوکینگ در سال 1973 میلادی (1351 شمسی) سفری به مسکو داشت و طی این سفر با ایکوف بوریسویچ زلدویچ (Yakov Borisovich Zel'dovich) و الکسی استاروبینسکی (Alexei Starobinsky) دیدار نمود و مباحث صورت گرفته به او کمک کرد تا تئوری تشعشعات یا تابش هاوکینگ (Hawking Radiation) را مطرح نماید. وی در سال بعد به عضویت در انجمن سلطنتی درآمد.

http://media.stnews.ir/ckEditor/10(18).jpg

 • او از طریق مصاحبه های مطبوعاتی و تلویزیونی گوناگون، رسمیت زیادی به تحقیقات و اکتشافات خود بخشید و در سال 1975 میلادی (1353 شمسی) توانست مدال های ادینگتون (Eddington Medal) و طلای پایوس الون (Pius XI Gold Medal) و سپس جوایز دنی هایمن (Dannie Heineman) و ماکسول (Maxwell) را بخود اختصاص دهد.
 • هاوکینگ در سال 1977 میلادی (1355 شمسی) به عنوان استاد در جایگاه فیزیک گرانشی منصوب گردید و مدال آلبرت اینشتین (Albert Einstein Medal) و دکترای افتخاری از دانشگاه آکسفورد را دریافت نمود.
 • او به تدریج کنترل خود را در سخنرانی از دست داد و با مشکلاتی در تکلم روبرو گردید اما بروز این مشکلات وی را متوقف ننمود تااینکه، در سال 1979 میلادی (1357 شمسی)، بعنوان پروفسور ارشد ریاضیات (Lucasian ‎Professor of Mathematics) در دانشگاه کمبریج منصوب گردید.
 • در سال 1982 میلادی (1360 شمسی)، هاوکینگ و گری گیبانز (Gary Gibbons) کارگاه آموزشی نافیلد (Nuffield Workshop) را در ارتباط با جهان اولیه در دانشگاه کمبریج برگزار نمودند، مباحث مطرح شده در این کارگاه آموزشی، عمدتاً بر نظریه تورم کیهانی (cosmological ‎inflation theory) تمرکز داشتند.

http://media.stnews.ir/ckEditor/11(12).jpg

 • هاوکینگ با کمک جیم هارتل (Jim Hartle)، مدلی را بانام مدل هارتل-هاوکینگ ارائه نمودند و اظهار داشت که قبل از مه بانگ (Big Bang)، زمان وجود نداشته و مفهوم آغاز جهان بی معنی است.

http://media.stnews.ir/ckEditor/12(6).jpg

 • در سال 1985 میلادی (1363 شمسی)، پس از یک جراحی تراکوتومی (tracheotomy)، قدرت تکلمش را بکلی از دست داد. در نتیجه این اتفاق، او نیاز به مراقبت 24 ساعته داشت. وضعیت او، توجه یک برنامه نویس کامپیوتری را در کالیفرنیا بخود جلب نمود و باعث شد تا برای هاوکینگ یک نرم افزار گفتاری را طراحی نماید که ازطریق جنبش سر و چشم هدایت می گردید.

http://media.stnews.ir/ckEditor/13(7).jpg

 • هاوکینگ برای اولین بار و در سال 1988 میلادی (1366 شمسی) با انتشار کتاب تاریخچه مختصر زمان (A Brief History of Time) به اهمیتی بین المللی و جهانی دست یافت. این کتاب، به معنای نسخه ای ساده از کیهان شناسی برای توده مردم بحساب می آمد و تبدیل به پرفروشترین کتاب در دنیا گردید.

http://media.stnews.ir/ckEditor/14(6).jpg

 • در سال 1993 میلادی (1371 شمسی)، او با گری گیبانز (Gary Gibbons)، کتابی درخصوص گرانش کوانتومی اقلیدسی (Euclidean quantum gravity) ویرایش و نسخه جمع آوری شده از مقالات خود را در ارتباط با سیاهچاله ها و مجموعه ای از سخنرانی هایش به عنوان ماهیت فضا و زمان (The Nature of Space and Time) منتشر نمود.
 • در سال 1993 میلادی (1371 شمسی)، مجموعه ای از معروف ترین تألیفات، مصاحبه ها و گفتگو های وی در ارتباط با سیاه چاله ها و جهان های نوزاد منتشر گردید، این مجموعه شامل سریال تلویزیونی 6 قسمتی با نام جهان استیون هاوکینک (Stephen Hawking's Universe) و یک کتاب مکمل بود.

http://media.stnews.ir/ckEditor/15(6).jpg

 • وی در سال 2001 میلادی (1379 شمسی)، کتابی سلیس و روان را با نام جهان در پوست گردو (The Universe in Nutshell) را منتشر نمود، به دنبال آن و در سال های 2005، 2006 و 2007 میلادی (1383-1384 و 1385 شمسی)، به ترتیب سه کتاب با عناوین، تاریخچه زمان (A Briefer History of Time)، خدا اعداد صحیح را خلق کرد (God Created the Integers) و کلید رمزآلود خدا برای جهان (God’s ‎Secret Key to the Universe) را منتشر نمود.

 • او در بین سال های 2001 تا 2008 میلادی (1379 تا 1386 شمسی)، در مستندهای تلویزونی زیادی مانند استیون هاوکینگ واقعی (The Real Stephen Hawking)، استیون هاوکینگ: مشخصات (Stephen Hawking: Profile)، هاوکینگ (Hawking) و استیون هاوکینگ، استاد جهان (Stephen Hawking, Master of the Universe) و غیره ظاهر گردید.
 • هاوکینگ در سال 2009 میلادی (1387 شمسی)، به دلیل قوانین و مقررات دانشگاهی، به عنوان پروفسور ارشد ریاضیات بازنشسته گردید، بعد از آن، وی همچنان فعالیت خود به عنوان کارگردان تحقیق در دپارتمان ریاضیات کاربردی و فیزیک نظری ادامه داد.

http://media.stnews.ir/ckEditor/1(77).jpg

عمده فعالیت ها

 • تمرکز اصلی تحقیقاتی هاوکینگ در زمینه کیهان شناسی نظری بود که بر تکامل جهان تحت حکمرانی قوانین نسبیت عام متمرکز می گردید. اعتقاد بر این است که مهمترین فعالیت وی مطالعه سیاه چاله ها می باشد.

http://media.stnews.ir/ckEditor/17(1).jpg

جوایز و دستاوردها

 • هاوکینگ در سال 1982 میلادی (1360 شمسی)، بعنوان فرمانده ارشد امپراتوری بریتانیا لقب گرفت. او بعدها، مفتخر به دریافت جوایز معتبر زیادی مانند مدال طلای انجمن نجوم سلطنتی (the Gold Medal of the Royal Astronomical ‎Society)، مدال پل دیراک (Paul Dirac Medal) و غیره گردید.
 • از دیگر افتخارات کسب شده توسط هاوکینگ، دریافت جوایزی مانند جایزه ولف (Wolf Prize)، جایزه جولیوس ادگار لیلینفلد (Julius Edgar Lilienfeld Prize)، مدال کاپلی (Copley Medal)، مدال آزادی ریاست جمهوری (the Presidential ‎Medal of Freedom) و جایزه بنیاد غیرانتفاعی فیزیک روسیه (the Russian Fundamental Physics Prize) می باشد.

زندگی شخصی و میراث

 • هاوکینگ در سال 1965 میلادی (1344 شمسی) و بعد از مدت کوتاهی از زمان تشخیص بیماریش با اولین همسر خود، بانام جین وایلد (Jane Wilde)، که دوست خواهر وی بود، ازدواج کرد. آنها صاحب سه فرزند بانام های رابرت (Robert)، لوسی (Lucy) و تیموتی (Timothy) شدند. جین (Jane)، در ابتدای ازدواجش، ستون و پشتوانه ای قدرتمند برای هاوکینگ بحساب می آمد، اما با شرایط فیزیکی بحرانی و طاقت فرسای هاوکینگ و افزایش محبوبیت جهانی وی، بار سنگینی بر دوش وی وارد گردید و برروی رابطه آنها تأثیرات منفی و غیرقابل بازگشتی را وارد آورد.
 • در اواخر سال 1980 میلادی (1359 شمسی)، هاوکینگ با یکی از پرستاران خود بانام الین منسون (Elaine Manson)، روابط عاشقانه ای برقرار نمود و همسر اول خود را بخاطر وی ترک نمود. هاوکینگ، همسر اول خود را طلاق داد و در سال 1995 میلادی (1374 شمسی) با منسون (Manson) ازدواج نمود. ازدواج آنها به خاطر مسائل خانوادگی هاوکینگ، تحت تأثیرات منفی قرار گرفت و باعث شد که وی تا حد زیادی از فرزندانش دور مانده بماند. مشکوک است که ایلین (Elaine) از لحاظ جسمی، استیون را مورد آزار و اذیت قرار می داده است، اما هاوکینگ، همیشه این مسأله را انکار نمود. وی در سال 2006 میلادی (1385 شمسی) از همسر دوم خود نیز جدا شد.
 • در سال 2009 میلادی (1388 شمسی)، وضعیت فیزیکی هاوکینگ به طور فزاینده ای بحرانی گردید، او دیگر نمیتوانست مدت طولانی صندلی چرخدار خود را هدایت نماید و بارها و بارها در بیمارستان بستری گردید. او با دقت زیادی، با محققان گوناگون، برروی سیستم هایی فعالیت می نمود که بتواند الگوهای مغزی وی را فعال نماید.
 • استفن هاوکینگ در 14 مارس سال 2018 میلادی (23 ام اسفند ماه سال 1396 شمسی)، در سن 76 سالگی در خانه خود در کمبریج انگلستان با آرامش فراوان، دار فانی را وداع گفت و چشم از جهان فروبست.

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 60872

کلید واژه‌ها:
قدرت های فیزیکی عظمت طبیعی کیهان‏ استیون ویلیام هاوکینگ ‏ فیزیکدان نظریه پرداز انگلیسی قوانین نسبیت عام ‏ کیهان شناسی نظری ‏ سیاهچاله تشعشعات ‏ تابش هاوکینگ ‏‏ مکانیک کوانتومی ‏ اسکلورسیس جانبی آمیوتروفیک (‏Amyotrophic Lateral Sclerosis‏) ‏ دستگاه تولید گفتار‏ لویشن پروفسور (‏Lucasian Professor‏) ‏ انجمن سلطنتی هنر ‏ فرمانده ارشد امپراتوری بریتانیا‏ دانشگاه آکسفورد ‏ دانشگاه کمبریج‏ جنگ جهانی دوم ‏ نجوم علائم فیزیکی غیر طبیعی ‏ سرمنشاء خلقت ‏ قوانین چهارگانه مکانیک سیاه چاله ‏ ‏ مدال ادینگتون ‏ ‏ مدال طلای پایوس الون ‏‏ جایزه دنی هایمن ‏ جایزه ماکسول ‏ مدال آلبرت اینشتین ‏ فیزیک گرانشی ‏ نظریه تورم کیهانی ‏ مه بانگ (‏Big Bang‏)‏ جراحی تراکوتومی ‏ تاریخچه مختصر زمان ‏ گرانش کوانتومی اقلیدسی ماهیت فضا و زمان ‏ جهان در پوست گردو ‏ تاریخچه زمان ‏ خدا اعداد صحیح را خلق کرد ‏ کلید رمزآلود خدا برای جهان‏ مدال طلای انجمن نجوم سلطنتی ‏ مدال پل دیراک ‏ جایزه ولف ‏ جایزه جولیوس ادگار لیلینفلد‏ مدال کاپلی ‏ مدال آزادی ریاست جمهوری‏ جایزه بنیاد غیرانتفاعی فیزیک روسیه‏
مطالب مرتبط :
هابل

یافته‌های جدید «تلسکوپ هابل» نقائص فرضیه ماده تاریک را آشکار‌ کرد

دسته‌ها و یا خوشه‌های کهکشانی عظیم‌ترین و متراکم‌ترین ساختارهای موجود در کیهان هستند. به همین جهت نیز بزرگترین مخازن ماده تاریک نیز می‌باشند. اگر بخواهیم به تعریفی ساده از این خوشه‌های کهکشانی اکتفا کنیم باید بگوییم که این خوشه‌ها درحقیقت هرکدام کهکشان‌های مفرد و مستقلی هستند که توسط ماده تاریک کنار هم نگه‌داشته می‌شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب