کارآفرین آزادشهری مطرح کرد :

درآمد میلیونی کشت گل گاو زبان

یک کارآفرین آزادشهری توانست با را اندازی بزرگترین کارگاه تکثیر گیاه گل گاو زبان در این شهر و آموزش کشت آن ، برای کشاورزان منطقه درآمد میلیونی ایجاد کند .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ مجتبی میرعرب رضی کارآفرین آزادشهری است که توانسته در عرصه های مختلف همچون تولید کود ورمی کمپوست،چیپس میوه،قارچ و گیاهان دارویی ، تولید و تکثیر گیاه گل گاو زبان و تولید زالو ورود کرده و موفقیت های چشمگیری را بدست آورد .

او علاوه برکسب تجربیات مفید در این عرصه ها ، به اشتغال خود و خانواده کمک کرده و درآمدهای بسیار خوبی نیز از این راه کسب کرده است .

در همین رابطه مجتبی میرعرب رضی به خبرنگار ما درباره فعالیتهای خودش گفت : شهرستان آزادشهر به دلیل اقلیم مناسب استعداد پرورش بسیاری از گیاهان از جمله گیاهان دارویی را دارد لذا تصمیم گرفتم که به بحث تولید و کشت گیاه گل گاو زبان ورود کنم .

میرعرب افزود : گل گاو زبان مزیت های بسیاری دارد که شاید مهمترین آن نیاز آبی کم می باشد چون ما در منطقه ای قرار داریم که با بحران کم آبی مواجه است و از طرفی در بحث اشتغال پایدار می تواند خانواده ها را مشغول کند چون درآمد خیلی خوبی دارد .

درآمد ۲۰ میلیونی گل گاو زبان برای کشاورزان

وی تصریح کرد :دوره برداشت گیاه گل گاو زبان 4 ماه طول می کشد و با کشت در یک زمین 500 متری یا 1000 متری درآمدی حاصل می شود که می تواند با کشت محصولات دیگر در یک هکتار برابری کند .

این کارآفرین آزادشهری به خصوصیات دارویی گل گاو زبان اشاره کرد و گفت : جلوگیری از بیماری های صعب العلاج نظیر سرطان ، تقویت کننده اعصاب و روان و برگ های آن نیز خون را تصفیه می کند ضمن اینکه برای بدن عرق آور و ادرار آور است و تصفیه کننده کلیه ها بوده و برای سرماخوردگی هم بسیار مفید است و برای کسانی که به پوست خود اهمیت می دهند برگ تازه گل گاو زبان برای درمان جوش و چین و چروک صورت مفید است.

میرعرب رضی ادامه داد : به همین جهت تصمیم گرفتم یکی از کارگاه های بزرگ تولید و تکثیر گیاه دارویی گل گاو زبان را در شهرستان آزادشهر راه اندازی کنم و در همین راستا 100 هزار اصله گیاه گل گاو زبان نیز تولید کرده و برای کشت آن نیز برای روستائیان و علاقه مندان کلاس های آموزشی برگزار کردیم که 80 نفر از اهالی روستا در این خصوص آموزش دیده و نتیجه آن کشت 7 هکتار گیاه گل گاو زبان بوده است .

وی در خصوص نحوه کشت گل گاو زبان بیان کرد : فصل کشت گیاه گل گاو زبان فصل پاییز بوده و به سه روش نشایی ، قلمه ایی و بذر کشت می شود و خود من روش نشایی را برگزیدم به این صورت که در مزرعه ما ۲۰۰۰متر کشت کردیم و عملکرد گل گاو زبان در این متراژحدود ۲۰۰ کیلو گل خشک است .

میرعرب گفت : اگر بخواهیم از لحاظ اقتصادی و درآمدی حساب کنیم یک بوته گیاه با تغذیه و کود مناسب، یک کیلو گل تر می دهد و اگر آن را خشک کنیم ۱۰۰گرم گل خشک می دهد ، در یک مزرعه ۱۰۰۰متری فاصله کشت یک در یک است و۱۰۰۰بوته کشت می شود و ۱۰۰۰تا یک کیلو و زمانی که این خشک بشود می شود ۱۰۰کیلو گل خشک می دهد و در مزرعه ۲۰۰۰متری سال اول ۲۰۰کیلو گل خشک و کیلویی ۱۰۰هزار تومان که می شود ۲۰میلیون تومان و این درآمد خوبی برای کشاورزان است.

تکثیر ۱۰۰ هزار اصله گل گاو زبان در کارگاه ۸ هزار متری

وی با بیان اینکه در بحث تکثیر گیاه گل گاو زبان در کارگاه ۸۰۰۰متری ما ۱۰۰هزار اصله تکثیر کردیم خاطرنشان ساخت : این کارگاه در سطح استان بزرگترین بوده و 15 نفر در آن مشغول بکار هستند و برای فروش محصول نیز بازاریابی ها انجام شده و چندین شرکت پشتیبان نیز ثبت کردیم تا این اشتغال پایدار در منطقه ایجاد شود .

تولید زالو هم دارم

وی بیان کرد : یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی اینست که ما به اقتصاد غیر نفتی متکی باشیم به همین جهت من عرصه های مختلفی را امتحان کرده ام که یکی از آنها پرورش و تکثیر زالو بوده است و به این نتیجه رسیدم که تولید 5 تا زالو برابری می کند با یک بشکه نفت که نکته مهمی است .

این فعال عرصه اقتصاد مقاومتی به سایر عرصه هایی که ورود کرد نیز تلنگری زد و گفت : به لحاظ روستایی بودن و محیط دامداری که داشتیم تصمیم گرفیتم از فضولات حیوانات کود ورمی کمپوست تولید کنیم که مسیر بسیار مهمی از کشاورزی شیمیایی به کشاورزی ارگانیک می باشد .

میرعرب اضافه کرد : در بحث دیگر تولید میوه خشک که با کمک بسیج سازندگی دستگاه خشک کن میوه تهیه کردم چون بیشتر منطقه ما یا باغدار هستند یا کشاورز و مواد اولیه ما به راحتی در دسترس است و می توانیم در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری ما صنایع تبدیلی را بوجو د بیاوریم ،مثلا خرمالو در بازار از کشاورز کیلویی ۵۰۰تومان از کشاورز می خرند و صرفه اقتصادی آنچنانی ندارد ما با دستگاه خشک کن تبدیل به میوه خشک کردیم و به آن ارزش افزوده اضافه کردیم و خشک کردیم تا ۴۵هزار تومان فروختیم.

انتهای پیام /

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲:۲۹

شناسه خبر: 61165

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۹ نظر
احمدزارعی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۰:۱۰

باسلام.میخواستم اگر ممکنه با اقای عرب صحبت کنم

رضا زینلی
۱ مخالف          ۲ موافق
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶:۵۷

سلام بر آقای میرعرب چگونه میتونیم با شما ارتباط برقرار کنیم ممنون

مریم
۰ مخالف          ۱ موافق
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۲:۴۲

سلام چطور می‌توان با آقای مجتبی عرب رضی در مورد کلاسها یشان و نحوه کاشت گل گاو زبان صحبت کنم و آیا در منطقه کوهستانی حومه تهران به صورت دیم گل گاو زبان کاشت؟

مریم
۰ مخالف          ۷ موافق
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۸:۴۴

سلام چطور میتوانم با آقای مجتبی عرب رضی در مورد کلاسها و کاشت گل گاو زبان صحبت کنم؟ آیا می‌توان به صورت دیم در منطقه کوهستانی تهران کاشت انجام داد؟

اله یار
۱ مخالف          ۱ موافق
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۳:۰۳

سلام چطور میتونم با آقای مجتبی عرب رضی در مورد شرکت در کلاسهای صحبت کنم

سعیده مشتاق
۱ مخالف          ۳ موافق
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷:۱۰

سلام من زمین کشاورزی در قزوین در منطقه سرد و کوهستانی دارم. زمین شیب داره .. می خواستم ببینم برا کشت گل گاوزبون مناسب یانه. برای چنین کاری به چقدر هزینه اول نیازه؟ ممنون از راهنماییتون

ارزو واثق
۴ مخالف          ۳ موافق
پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۰:۱۶

خیلی عالی میخواستم بدونم کاشت گل گاو زبان در اطراف مشهد هم ممکنه از نظر اب و هوایی و اگر خوبه راجع به کاشت اون توضیح بدین ممنون

محمدرضا سیاووشی
۵ مخالف          ۴ موافق
چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۹:۳۳

با سلام بنده میخواستم از طریق شرکت تعاونی کشت گل گاوزبان را در منطقه همدان رواج بدم اگه امکانش هست فایل های کاربردی مربوط به کاشت و داشت گل گاوزبان رو واسم ارسال کنید یا راهنمایی کنید با تشکر.

مائده نوروزی
۰ مخالف          ۷ موافق
شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۱:۵۹

بسیار عالی و نوآورانه است موفق و پیروزباشید به امید حق بنده کارشناسی رشته جنگلداری از دانشگاه دولتی دارم و اهل آزادشهرم در زمینه کاشت و فروش گل گاوزبان بنده رو راهنمایی بفرمایید ممنون

اشتراک گذاری مطالب