کارآفرین آزادشهری مطرح کرد :

درآمد میلیونی کشت گل گاو زبان

یک کارآفرین آزادشهری توانست با را اندازی بزرگترین کارگاه تکثیر گیاه گل گاو زبان در این شهر و آموزش کشت آن ، برای کشاورزان منطقه درآمد میلیونی ایجاد کند .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ مجتبی میرعرب رضی کارآفرین آزادشهری است که توانسته در عرصه های مختلف همچون تولید کود ورمی کمپوست،چیپس میوه،قارچ و گیاهان دارویی ، تولید و تکثیر گیاه گل گاو زبان و تولید زالو ورود کرده و موفقیت های چشمگیری را بدست آورد .

او علاوه برکسب تجربیات مفید در این عرصه ها ، به اشتغال خود و خانواده کمک کرده و درآمدهای بسیار خوبی نیز از این راه کسب کرده است .

در همین رابطه مجتبی میرعرب رضی به خبرنگار ما درباره فعالیتهای خودش گفت : شهرستان آزادشهر به دلیل اقلیم مناسب استعداد پرورش بسیاری از گیاهان از جمله گیاهان دارویی را دارد لذا تصمیم گرفتم که به بحث تولید و کشت گیاه گل گاو زبان ورود کنم .

میرعرب افزود : گل گاو زبان مزیت های بسیاری دارد که شاید مهمترین آن نیاز آبی کم می باشد چون ما در منطقه ای قرار داریم که با بحران کم آبی مواجه است و از طرفی در بحث اشتغال پایدار می تواند خانواده ها را مشغول کند چون درآمد خیلی خوبی دارد .

درآمد ۲۰ میلیونی گل گاو زبان برای کشاورزان

وی تصریح کرد :دوره برداشت گیاه گل گاو زبان 4 ماه طول می کشد و با کشت در یک زمین 500 متری یا 1000 متری درآمدی حاصل می شود که می تواند با کشت محصولات دیگر در یک هکتار برابری کند .

این کارآفرین آزادشهری به خصوصیات دارویی گل گاو زبان اشاره کرد و گفت : جلوگیری از بیماری های صعب العلاج نظیر سرطان ، تقویت کننده اعصاب و روان و برگ های آن نیز خون را تصفیه می کند ضمن اینکه برای بدن عرق آور و ادرار آور است و تصفیه کننده کلیه ها بوده و برای سرماخوردگی هم بسیار مفید است و برای کسانی که به پوست خود اهمیت می دهند برگ تازه گل گاو زبان برای درمان جوش و چین و چروک صورت مفید است.

میرعرب رضی ادامه داد : به همین جهت تصمیم گرفتم یکی از کارگاه های بزرگ تولید و تکثیر گیاه دارویی گل گاو زبان را در شهرستان آزادشهر راه اندازی کنم و در همین راستا 100 هزار اصله گیاه گل گاو زبان نیز تولید کرده و برای کشت آن نیز برای روستائیان و علاقه مندان کلاس های آموزشی برگزار کردیم که 80 نفر از اهالی روستا در این خصوص آموزش دیده و نتیجه آن کشت 7 هکتار گیاه گل گاو زبان بوده است .

وی در خصوص نحوه کشت گل گاو زبان بیان کرد : فصل کشت گیاه گل گاو زبان فصل پاییز بوده و به سه روش نشایی ، قلمه ایی و بذر کشت می شود و خود من روش نشایی را برگزیدم به این صورت که در مزرعه ما ۲۰۰۰متر کشت کردیم و عملکرد گل گاو زبان در این متراژحدود ۲۰۰ کیلو گل خشک است .

میرعرب گفت : اگر بخواهیم از لحاظ اقتصادی و درآمدی حساب کنیم یک بوته گیاه با تغذیه و کود مناسب، یک کیلو گل تر می دهد و اگر آن را خشک کنیم ۱۰۰گرم گل خشک می دهد ، در یک مزرعه ۱۰۰۰متری فاصله کشت یک در یک است و۱۰۰۰بوته کشت می شود و ۱۰۰۰تا یک کیلو و زمانی که این خشک بشود می شود ۱۰۰کیلو گل خشک می دهد و در مزرعه ۲۰۰۰متری سال اول ۲۰۰کیلو گل خشک و کیلویی ۱۰۰هزار تومان که می شود ۲۰میلیون تومان و این درآمد خوبی برای کشاورزان است.

تکثیر ۱۰۰ هزار اصله گل گاو زبان در کارگاه ۸ هزار متری

وی با بیان اینکه در بحث تکثیر گیاه گل گاو زبان در کارگاه ۸۰۰۰متری ما ۱۰۰هزار اصله تکثیر کردیم خاطرنشان ساخت : این کارگاه در سطح استان بزرگترین بوده و 15 نفر در آن مشغول بکار هستند و برای فروش محصول نیز بازاریابی ها انجام شده و چندین شرکت پشتیبان نیز ثبت کردیم تا این اشتغال پایدار در منطقه ایجاد شود .

تولید زالو هم دارم

وی بیان کرد : یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی اینست که ما به اقتصاد غیر نفتی متکی باشیم به همین جهت من عرصه های مختلفی را امتحان کرده ام که یکی از آنها پرورش و تکثیر زالو بوده است و به این نتیجه رسیدم که تولید 5 تا زالو برابری می کند با یک بشکه نفت که نکته مهمی است .

این فعال عرصه اقتصاد مقاومتی به سایر عرصه هایی که ورود کرد نیز تلنگری زد و گفت : به لحاظ روستایی بودن و محیط دامداری که داشتیم تصمیم گرفیتم از فضولات حیوانات کود ورمی کمپوست تولید کنیم که مسیر بسیار مهمی از کشاورزی شیمیایی به کشاورزی ارگانیک می باشد .

میرعرب اضافه کرد : در بحث دیگر تولید میوه خشک که با کمک بسیج سازندگی دستگاه خشک کن میوه تهیه کردم چون بیشتر منطقه ما یا باغدار هستند یا کشاورز و مواد اولیه ما به راحتی در دسترس است و می توانیم در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری ما صنایع تبدیلی را بوجو د بیاوریم ،مثلا خرمالو در بازار از کشاورز کیلویی ۵۰۰تومان از کشاورز می خرند و صرفه اقتصادی آنچنانی ندارد ما با دستگاه خشک کن تبدیل به میوه خشک کردیم و به آن ارزش افزوده اضافه کردیم و خشک کردیم تا ۴۵هزار تومان فروختیم.

انتهای پیام /

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲:۲۹

شناسه خبر: 61165

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲۵ نظر
الهام بازایی
۰ مخالف          ۲ موافق
جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲:۴۸

چطوری میشه با آقای عرب در ارتباط بود؟

ناشناس
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۶:۲۱

احسنت به شما جوان ایرانی.دمت گرم

ناهید رضایی
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶:۱۹

سلام چطور میشه با آقای میر عرب رضی تماس حاصل کرد؟

زهرا محمدبیگی
۰ مخالف          ۲ موافق
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۹:۲۱

سلام کارآفرینی خیلی خوبی هست فقط چطور میتوان با آقای میر عرب رضی تماس حاصل کرد لطفا جوابم را بدید

۱ مخالف          ۵ موافق
پنج شنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴:۲۸

سلام من مازندران هستم. کجا میتونم بوته برای کاشت پیدا کنم ؟؟زمین هم 5000متراست.

۰ مخالف          ۵ موافق
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۲:۳۱

سلام خسته نباشی بنده در کرمانشاه نیم هکتار زمین دیم دارم ایا میتونم گل گاوزبان بکارم

مهدی حیدری
۷ مخالف          ۱۱ موافق
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰:۵۱

سلام و خداقوت به شما و تیم حمایتی و فنی تان. لطفا چگونگی ارتباط جهت خرید بذر گل گاوزبان و مشاوره را , هم راهنمایی بفرمایید. متشکرم

محمدرضا رمضانی
۱ مخالف          ۸ موافق
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳:۰۱

باسلام خیلی ممنون از نظرات و تلاش های ارزنده شما لطفا راهنمایی فرمایید بنده چند هکتار زمین در اطراف مشهد دارم که آب هم دارد ولی چند سال است بدون کشت بوده اکنون قصد دارم فعالش کنم ایا برای کشت گل گاو زبان مناسب است.باتشکر

مجتبی میرعرب
۵ مخالف          ۶ موافق
جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۴:۱۸

مجتبی میرعرب راه ارتباطی ما با شما جهت مشاوره اموزش و راه اندازی کار گاه گیاهان دارویی09113747745

مجتبی میرعرب
۰ مخالف          ۱ موافق
جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۶:۰۸

با سلام و عرض ادب احترام 09113747745مجتبی میرعرب

هاشم شيوخي
۱ مخالف          ۶ موافق
پنج شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۵:۱۴

با سلام وخسته نباشيد بنده ساكن تالش و زمين كشاورزي مناسب براي كشت گل گاوزبان هم داريم، ميخواستم با آقاي ميرعرب رضي مشورت و از تجربياتش در اين زمينه استفاده كنم.

علیرضا تیموری
۰ مخالف          ۱۱ موافق
پنج شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۳:۱۴

با سلام خدمت دوستان.بذر گل گاوزبان با کیفیت بالا و قیمت مناسب موجود است. 09389373073

عبداله اسلامی
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۶:۰۴

باسلام بنده اخیرا به تولید گیاهان دارویی از جمله گل گاو زبان پرداخته ام چون اول کارم هیت نباز به کمک کاآفرین موفقدر این عرصه آقای مجتبی میر عرب دارم لذا استدعی دارن شناره ایشون را برای اینجاب پیدا کنید ممنون میشم شماره ام09154036557

علی فتحی پور
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۷:۴۷

بی زحمت شماره همراه آقای میرعلی میخواستم و میخواستم کشت گیاه دارویی نمایم . 09147968740

سپیده شفایی
۲ مخالف          ۸ موافق
یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۱:۳۹

سلام خسته نباشید به چه صورت میتوان با آقای میرعرب در زمینه کشت گل گاوزبان مشورت کرد؟

بیژن حاجیان
۰ مخالف          ۸ موافق
یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱:۵۸

سلام،بسیار عالی،چطور میتوانم با آقای میرعرب صحبت کنم؟ آیا در کرج و بویین زهرا میشه کشت کرد؟ هزینه هر 1000 متر چقدره؟ نیاز به گلخانه داره؟ ممنون و سپاسگزار

احمدزارعی
۱ مخالف          ۵ موافق
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۰:۱۰

باسلام.میخواستم اگر ممکنه با اقای عرب صحبت کنم

رضا زینلی
۳ مخالف          ۷ موافق
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶:۵۷

سلام بر آقای میرعرب چگونه میتونیم با شما ارتباط برقرار کنیم ممنون

مریم
۰ مخالف          ۶ موافق
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۲:۴۲

سلام چطور می‌توان با آقای مجتبی عرب رضی در مورد کلاسها یشان و نحوه کاشت گل گاو زبان صحبت کنم و آیا در منطقه کوهستانی حومه تهران به صورت دیم گل گاو زبان کاشت؟

مریم
۲ مخالف          ۱۰ موافق
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۸:۴۴

سلام چطور میتوانم با آقای مجتبی عرب رضی در مورد کلاسها و کاشت گل گاو زبان صحبت کنم؟ آیا می‌توان به صورت دیم در منطقه کوهستانی تهران کاشت انجام داد؟

اله یار
۲ مخالف          ۱ موافق
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۳:۰۳

سلام چطور میتونم با آقای مجتبی عرب رضی در مورد شرکت در کلاسهای صحبت کنم

سعیده مشتاق
۲ مخالف          ۴ موافق
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷:۱۰

سلام من زمین کشاورزی در قزوین در منطقه سرد و کوهستانی دارم. زمین شیب داره .. می خواستم ببینم برا کشت گل گاوزبون مناسب یانه. برای چنین کاری به چقدر هزینه اول نیازه؟ ممنون از راهنماییتون

ارزو واثق
۴ مخالف          ۱۲ موافق
پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۰:۱۶

خیلی عالی میخواستم بدونم کاشت گل گاو زبان در اطراف مشهد هم ممکنه از نظر اب و هوایی و اگر خوبه راجع به کاشت اون توضیح بدین ممنون

محمدرضا سیاووشی
۸ مخالف          ۱۱ موافق
چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۹:۳۳

با سلام بنده میخواستم از طریق شرکت تعاونی کشت گل گاوزبان را در منطقه همدان رواج بدم اگه امکانش هست فایل های کاربردی مربوط به کاشت و داشت گل گاوزبان رو واسم ارسال کنید یا راهنمایی کنید با تشکر.

مائده نوروزی
۲ مخالف          ۱۴ موافق
شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۱:۵۹

بسیار عالی و نوآورانه است موفق و پیروزباشید به امید حق بنده کارشناسی رشته جنگلداری از دانشگاه دولتی دارم و اهل آزادشهرم در زمینه کاشت و فروش گل گاوزبان بنده رو راهنمایی بفرمایید ممنون

اشتراک گذاری مطالب