مرگبارترین فجایع طبیعی در طول تاریخ؛

خشم طبیعت و نابودی بشر/وقایعی مرگبار که نشان از خشم طبیعت دارند+فیلم‏

مرگبارترین بلایای طبیعی در طی تاریخ، تعداد تلفات قابل توجهی را به همراه داشته است و در این ‏میان، هرج و مرج ناشی از مرگ و میر جمعیت های بزرگ در فجایع طبیعی مانند زلزله و سیل، می ‏تواند تعیین تعداد دقیق کشته شدگان را با سختی روبرو نماید.‏

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ از زمان آغاز حیات، بلایای طبیعی مرگبار، جزئی لاینفک از واقعیت زندگی بشریت بوده است، اما شمار کشته شدگان در طی این بلایای طبیعی با گذشت زمان به فراموشی سپرده شده است.

به عنوان مثال، فوران آتشفشانی و سونامی در جزیره مدیترانه ای استراگلی (Stroggli)، تمام تمدن مینوآن (Minoan)، مربوط به حدود قرن 15 قبل از میلاد را از بین برد، ما هرگز نمی توانیم حتی تصور نماییم که در این میان چه تعداد زندگی خود را از دست داده اند. مورخان حداقل می توانند تعداد کشته شدگان را برای سایر بلایای طبیعی بطور تخمینی مشخص نمایند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از لایو ساینس (livescience)، تعداد 11 مورد از مرگبارترین بلایای طبیعی در طی تاریخ را که تعداد تلفات قابل توجهی را به همراه داشته است، معرفی خواهیم نمود. لازم بذکر است که هرج و مرج ناشی از مرگ و میر جمعیت های بزرگ در فجایع طبیعی مانند زلزله و سیل، می تواند تعیین تعداد دقیق کشته شدگان را با سختی روبرو نماید.

 زمین لرزه حلب (Aleppo)

درتاریخ 11 اکتبر سال 1138 میلادی، زمین زیر شهری در سوریه شروع به لرزش نمود. این شهر بر روی گسل های عربستان و آفریقا قرار گرفته است، و این همپوشانی، سهم زیادی را در زلزله خیز بودن منطقه برعهده دارد و وقوع زمین لرزه در زمان بروز حادثه در منطقه مورد نظر بسیار محتمل می باشد.

در زمان وقوع حادثه، بزرگی زلزله مشخص نمی باشد ولیکن، مورخان معاصر گزارش داده اند که در اثر لرزش های زمین، قلعه مستحکم سنگی شهر فروریخت و در پی آن، کلیه خانه ها در شهر حلب یکی پس از دیگری نابود گردیدند. تعداد تلفات احتمالی این زلزله درحدود 230،000 نفر تخمین زده شده است، این برآورد مربوط به قرن 15 میلادی می باشد.

 

زمین لرزه هائیتی (Haiti)

هرچند ممکن است که تعداد تلفات شهر حلب (Aleppo) احتمالی و  اشتباه باشد، اما زمین لرزه ای که در تاریخ 12 ژانویه سال 2010 میلادی در هائیتی رخ داد، در لیست مرگبارترین فجایع تاریخ جهان، حائز کسب بالاترین مقام گردیده است. با گذشت یکسال از وقوع زمین لرزه، دولت هائیتی (Haiti) برآوردی را مبنی براینکه زلزله دارای بزرگی برابر با 7 در مقیاس ریشتر بوده است و پیامدهای آن، باعث مرگ بالغ بر 230،000 نفر گردیده است، ارائه نمود.

در ماه ژانویه سال 2011 میلادی، مقامات این رقم را به 316،000 نفر تغییر دادند. با این حال، این ارقام بسیار جای بحث داشت. اما یک تحقیق علمی در سال 2010 میلادی در مجله پزشکی منتشر گردید که دارای تضاد زیادی بود و تعداد تلفات را درحدود 160.000 نفر ارزیابی نمود.

بعد از آن، گزارش آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده آمریکا (USAID) در سال 2011 میلادی حاکی از آن بود که حتی تعداد کشته شدگان بسیار کمتر از مقدار ذکر شده و بین بین 46000 تا 85000 نفر می باشد. این تفاوت ها در میزان شمارش مرگ و میر افراد، در عصر مدرنیزه نشان می دهد که مشکل، مربوط به اختلافات سیاسی نمی باشد و گزارشات تنها براساس اعداد ارقام ارائه شده رسمی بیان می گردند. بسیاری از منتقدان معتقدند که که دولت، به منظور دریافت به کمک های بین المللی، تعداد تلفات را اصلاح و افزایش داده است.

زمین لرزه و سونامی اقیانوس هند

در تاریخ 26 دسامبر سال 2004 میلادی، زمین لرزه ای در زیر دریا با بزرگی 9.3 در مقیاس ریشتر ساحل غربی سوماترا (Sumatra) را لرزاند، وقوع این زمین لرزه، باعث ایجاد سونامی (tsunami) عظیمی گردید که مرگ تعداد زیادی از مردم را، از 14 کشور مختلف به همراه داشت.

تعداد تلفات کلی این زمین لرزه و سونامی، بین 230،000 تا 280،000 نفر تخمین زده شد. در این میان، بعضی از مناطق، خصوصاً اندونزی (Indonesia) به شدت آسیب دیدند، ارتفاع امواج سونامی در این زمین لرزه به 98 فوت، معادل با 30 متر رسید. با توجه به آمار رسمی مقامات دولتی،کشور اندونزی با 126.473 نفر کشته و 93.943 نفر مفقود، بیشترین میزان تلفات را بخود اختصاص داد. مجموع کشته شدگان و مفقودین در سریلانکا (Sri Lanka)، برابر با 36.594 نفر گزارش گردید.

زمین لرزه هاییوآن (Haiyuan)

در تاریخ 16 دسامبر سال 1920 میلادی، زمین لرزه ای شدید، شهر هاییوآن (Haiyuan ) را در مرکز چین به لرزه درآورد. براساس یک تحقیق علمی که در سال 2010 میلادی و مصادف با 90 امین سالگرد وقوع زلزله ارائه گردید، در این واقعه طبیعی هولناک تعداد 273.400 نفر جان خود را از دست دادند.

مطابق با گزارشات سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS)، بزرگی زمین لرزه برابر با 7.8 در مقیاس ریشتر بوده است و تمام مسیر خود را از دریای زرد به سمت استان چینگهای (Qinghai Province) در فلات تبت (Tibetan plateau) طی نموده است.

اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA)، مدارک و سوابقی را ثبت نموده است که نشان می دهد در طی وقوع این رویداد طبیعی هولناک در کشور چین، 4 شهر ویران شده و چندین شهرستان و روستا مدفون و ناپدید گردیدند.

زمین لرزه تانگشان (Tangshan)

در تاریخ 28 ژوئیه سال سال 1976 میلادی، ساعت 3:42 بامداد، زمین لرزه ای با بزرگی 7.8 در مقیاس ریشتر، شهر تانگشان (Tangshan) در کشور چین را لرزاند. شهر تانگشان (Tangshan)، یک شهر صنعتی و دارای جمعیتی در حدود یک میلیون نفر بود، تلفات رسمی این زمین ارزه 255.000 نفر گزارش گردید. در این زمین لرزه مهیب، تعداد 700.000 نفر مجروح گردیدند. در این زمین لرزه تعداد زیادی از ساختمان های شهر به طور کامل از بین رفتند و مدت شش سال طول کشید تا تنها 150.000 نفر از ساکنین شهر در خانه های جدید ساخته شده، سکنی گزینند.

 زمین لرزه انطاکیه (Antioch)

همانند تمام زمین لرزه های تاریخی، تعداد تلفات دقیق در زمین لرزه شهر انطاکیه (Antioch) که در سال 526 بعد از میلاد مسیح بوقوع پیوست، بسیار دشوار است، اما مطابق با ثبتیات جان ملالاس (John Malalas)، تاریخدان معاصر، در زمین لرزه شهر بیزانس (Byzantine) در ماه مه (May) همان سال، در حدود 250.000 نفر از مردم شهر کشته شدند.

این مورخ اذعان نمود که، این فاجعه خشم خداوند بوده و بیان کرد که آتش سوزی مهیب، همه چیز را در انطاکیه به نابودی کشید و این فاجعه با زمین لرزه ارتباطی نداشته است.

براساس گزارشی که در سال 2007 میلادی در مجله تاریخ قرون وسطی (Medieval History Journal) منتشر گردید، تعداد تلفات بیشتر از آن چیزی بوده است که در ممکن بود در اوقات دیگر سال اتفاق بیافتد، این رویداد زمانی بوقوع پیوست که بخاطر برگزاری جشن عروج عیسی مسیح، شهر پر از گردشگر بوده است.

طوفان و گردباد باهولا (Bhola)

مورد دیگری از این بلایای طبیعی، طوفان و گردبادی بود که در تاریخ 12 نوامبر سال 1970 میلادی، جان ده ها هزار نفر را گرفت. این طوفان سهمگین، در بنگلادش (Bangladesh) یا پاکستان شرقی (East Pakistan) بوقوع پیوست و موجب گردید تا یک گردبادی با ارتفاع20 فوت در کمربند مرزی خلیج بنگال (Bengal) ایجاد و موجب سیل گسترده ای گردد.

گزارشی که در سال 1971 میلادی از طرف مرکز ملی طوفان شناسی و مخاطرات دریایی (National Hurricane Center) و گروه هواشناسی پاکستان (Pakistan Meteorological Department) تصدیق نمودند که به دلیل هجوم کارگران فصلی به منطقه، خصوصاً کارگرانی که بمنظور برداشت برنج در منطقه حضور داشته اند، برآورد دقیق تلفات ناشی از این طوفان و گردباد سهمگین امکان پذیر نمی باشد. با اینحال، اکثر تخمین ها میزان تلفات این طوفان و گردباد سهمگین را در حدود 300.000 تا 500.000 برآورد نموده اند.

زمین لرزه شانکسی (Shaanxi)

مرگبارترین زمین لرزه در تاریخ، زمین لرزه ایست که در 23 ژانویه سال 1556 میلادی در استان شانکشی (Shaanxi province) چین به وقوع پیوست. مطابق با گزارشات موزه علمی چین (Science Museums of China)، این زمین لرزه سهمگین، بزرگترین و ویرانگرترین زمین لرزه بعد حکمرانی امپراطوری چین بوده و در طی وقوع آن، مساحتی در حدود 621 مایل مربع (1000 کیلومتر مربع) نابود و ویران شده است.

میزان تلفات این زمین لرزه در حدود 830.000 نفر تخمین زده شده است. بزرگی این زمین لرزه بطور دقیق در تاریخ ثبت نگردیده است اما ژئوفیزیکدانان امروزی، آن را در حدود 8 ریشتر تخمین زده اند.

سیل رود زرد (Yellow River)

رود زرد یا هوانگ هی (Huang He)، رودی است که در اواخر سال 1880 میلادی در بالادست زمین های کشاورزی در چین قرار گرفته و از چندین رودخانه دیگر نیز تغذیه می گردید. با گذشت زمان و فرسایش شدید، ارتفاع و بلندی رودخانه افزایش یافت.

باتوجه به موارد ذکرشده در دایره المعارف فجایع (Encyclopedia of Disasters)، در هنگام وقوع بارش سنگینی که در سپتامبر سال 1887 میلادیبوقوع پیوست، دیواره ها فروریختند و در حدود 5000 مایل مربع (12.949 کیلومتر مربع از زمین های پایین دست و اطراف به زیر آب فرورفته و نابود گردید. تلفات احتمالی این سیل سهمگین در حدود 900.000 نفر تخمین زده شده است.

وقوع سیل در مرکز چین (Central China Floods)

یکی از مرگبارترین فجایع طبیعی در طول تاریخ، وقوع سیل در مرکز چین و در سال 1931 میلادی بوده است. در ماه های ژوئیه و اوت همان سال، سطح آب در رودخانه یانگ تسه (Yangtze River)، به دلیل بارش های سنگین بهاری و سرریز شعب خود، افزایش یافته و طغیان نمود.

مطابق با گزارش ذکرشده در کتاب طبیعت فجایع در چین (The Nature of Disaster in China) که توسط انتشارات دانشگاه کمبریج و در سال 2018 میلادی منتشر و چاپ گردیده است، وقوع این سیل و طغیان رودخانه ای، مساحتی در حدود 70.000 مایل مربع (180.000 مترمربع) را ویران و به زیر آب فرو برد. میزان تلفات احتمالی در این فاجعه بزرگ، در حدود 2 تا 3.7 میلیون نفر تخمی زده شده است.

 

زمان انتشار: شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 61224

کلید واژه‌ها:
مرگبارترین فجایع طبیعی تاریخ تاریخی تاریخدان تلفات جانی هرج و مرج ‏ زلزله سیل واقعیت زندگی ‏ فوران آتشفشانی سونامی قرن ۱۵ قبل از میلاد ‏ حلب ‏ سوریه گسل عربستان گسل آفریقا ‏ قلعه مستحکم سنگی ‏ هائیتی ‏ مقیاس ریشتر ‏ آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده آمریکا (‏USAID‏) ‏ عصر مدرنیزه ‏ کمک های بین المللی اقیانوس هند ساحل غربی سوماترا‏ اندونزی سریلانکا ‏ هاییوآن‏ مرکز چین ‏ سازمان زمین شناسی ایالات متحده (‏USGS‏) فلات تبت ‏ اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (‏NOAA‏)‏ تانگشان ‏ شهر صنعتی ‏ انطاکیه ‏ بعد از میلاد مسیح ‏ قبل از میلاد مسیح ‏ بیزانس ‏ خشم خداوند ‏ آتش سوزی مهیب تاریخ قرون وسطی ‏ جشن عروج طوفان و گردباد باهولا ‏ بنگلادش ‏ پاکستان شرقی ‏ خلیج بنگال ‏ کمربند مرزی مرکز ملی طوفان شناسی و مخاطرات دریایی (‏National Hurricane Center‏)‏ گروه هواشناسی پاکستان (‏Pakistan Meteorological Department‏)‏ کارگران فصلی ‏ برداشت برنج ‏ شانکسی ‏ موزه علمی چین (‏Science Museums of ‎China‏)‏ ژئوفیزیکدانان ‏ رود زرد ‏ زمین های کشاورزی‏ دایره المعارف فجایع بارش رودخانه یانگ تسه ‏
مطالب مرتبط :
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب