پژوهشگر فیزیک هسته ای هرمزگانی:

دانشجویان نسبت به دانشگاه و تحصیل بی اعتماد شده اند/ تربیت نیروی انسانی کارآمد رسالت مهم دانشگاه ها

پژوهشگر فیزیک هسته ای گفت: دانشگاه های ما به خصوص دانشگاه های فنی به خوبی نتوانستند نیروهای انسانی کاردان تربیت کنند که دانشجو پس از فارغ تحصیلی مستقیم وارد صنعت یا راهی بازار کار شود و بیشترین دانشجویان فنی ما نمی توانند جایی در صنعت پیدا کنند.

منصور فرهادی ظهر امروز  در گفتگو با خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان،رسالت دانشگاه را تربیت نیروی  انسانی کارآمد دانست و افزود: مشاهده می کنیم که در سال های اخیر نیروهای انسانی  زیادی تربیت شده و از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند اما متاسفانه کارایی لازم را ندارند.

وی نقش ارتباط دانشگاه با صنعت را بسیار کلیدی دانست و اظهار کرد: هیچ گاه نتوانستیم این ارتباط معنادار را برقرار کنیم که نیروهای دانشگاهی مثل کشورهای اروپایی بتوانند  وارد صنعت بشوند؛ باید به دنبال راهکار باشیم که دانشگاه ما خودش را در صنعت تعریف کند وآن جا بتواند مسائل و مشکلات را حل و به دنبال تولید بالا و با کیفیت باشیم.

پژوهشگر هرمزگانی افزود: دانشجویان مخصوصا آنهایی که با مدرک فنی از دانشگاه خارج می شوند  نمی توانند  جایی در صنعت پیدا کنند و این یکی از معضلاتی  است که نخبگان فنی ما فقط در دانشگاه حضور داشته و به صنعت بسیار کم راه پیدا کنند و این عامل باعث می شود نتوانیم زیاد در تولید محصول با کیفیت موفق واقع شویم.

فرهادی گفت: دانشگاه های فنی  با اینکه به شکل های مختلف تغییر ماهیت دادند اما همچنان نتوانستند نیروی کاردان را برای صنعت ما آماده سازند تا بتوانیم محصولی نو آورانه تولید کنیم و این ایراد به  دانشگاه های ما و سیاست های نادرست آن ها بر می گردد.

وی ضعف در تولید را از  دیگر عوامل بیکاری عنوان کرد و افزود: اگر چرخ صنعتی  کشور به خوبی به چرخه در آید و محصولاتی تولید شود  که مورد نیاز کشور و حتی خارج باشد  می تواند بخش عظیمی از جامعه تحصیل کرده و جامعه ی پویا را جذب کرده و موجب اشتغالزایی شود که این پویایی متاسفانه در صنعت ما دیده نمی شود.

محقق هرمزگانی افزود: چندین هزار نفر در طول سال از دانشگاه های کشور با مدرک دکترا خارج می شوند و تمامی این نیروها که با مدرک دکترا فارغ التحصیل می شوند  علاقه مند جذب شدن به عنوان نیروی هیئت علمی در دانشگاه هستند.

فرهادی این روند را اشتباه دانست و گفت: اینکه دانشگاه نیروی انسانی را  با مدرک دکترا تولید کند و این نیروها بخواهند در خود دانشگاه جذب شوند معضل بزرگی می باشد.

وی اذعان کرد: بی انگیزگی  ادامه تحصیل در دانشگاه ها موضوع کاملا نگران کننده ای است؛ هیچ دانشجویی علاقه ی به تحصیل ندارد چون معتقد هست بعد از مدت زمانی به مدارج عالی هم که می رسد  هیچ فرصت شغلی در اختیار آن ها نیست  و یکی از نگرانی های ما  این است که اگر راه حلی برای حل این معضل اندیشیده نشود در آینده رشد علمی کشور متوقف یا  با شتاب کمتری پیش می رود.

این محقق هرمزگانی به شرکت های بزرگ دنیا مانند هیتاچی اشاره کرد و بیان داشت: در این شرکت  400 نفر با مدرک دکترا اشتغال دارند اما  وقتی که به ما به صنایع نگاه می کنیم آن چیزی را که می خواهیم نمی بینیم.

فرهادی ادامه داد:  به یاد دارم یکی از دوستان برای اخذ مدرک دکترا به یکی از کشورهای اروپایی  سفر کرد و آن دانشگاه تمام امکانات و بودجه ی لازم را در اختیار او قرار داد و مدت زمانی را  تعیین کرد تا مشکل این شرکت در زمینه تخصصی خود حل کند.

وی تاکید کرد: وقتی هم که محصولات ما کیفیت جهانی نداشته باشد  نمی توانیم  مردم را  اجبار به استفاده از برندهای ایرانی کنیم.

پژوهشگر هرمزگانی به سخنان مقام معظم رهبری طی سال های اخیر اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای تاکیدات زیادی به پیوند صنعت با دانشگاه داشتند و  مسئولین اجرایی و مردم یک وظیفه ی مهمی را بر عهده دارند و دانشگاه های ما و خود صنعت نیز باید به این موضوع اعتقاد داشته باشد.

فرهادی ضمن ابراز تاسف از روند فعلی تاکید کرد: اگر نتوانیم این موارد را بر طرف کنیم صنعت مان روز به روز با مشکل بیشتری مواجه خواهد شد و باید به گونه ای پیش برویم که  محصولات نو آورانه تولید کرده و با کشورهای دنیا در حال رقابت باشیم.

وی افزود: استانداردی که در دنیا تعریف شده بیکار به کسی گفته می شود که نمی تواند هزینه های عادی و روز مره اش را به دست آورد و زمان کار کردن و اشتغال فرد مبنای شاغل بودن نیست.

پژوهشگر فیزیک هسته ای یاد آور شد:  ما باید یک زمان مشخص و منبع  در آمدی را در نظر بگیریم و طبق استاندارد تعریف کنیم که  اگر فردی این حداقل ها را نداشته باشد بیکار است.

  فرهادی  به عوامل بیکاری اشاره کرد و اظهار داشت: همیشه کارشناسان نداشتن مهارت را  یکی از مهم ترین علت های  بیکاری عنوان می کنند و متاسفانه امروزه مشاهده می کنیم  جوانان ما با داشتن مدارک عالی  دانشگاهی، آن مهارت لازم در بخش های مختلف صنعتی و کشاورزی، عمرانی که نیاز هست را ندارند و بالا رفتن سطح توقعات و عدم کار کردن در بخش های مختلف صنعتی از دیگر دلایل بیکاری محسوب می شود.

وی به ضرر و زیان بیکاری در جامعه اشاره کرد و بیان داشت: فرد بیکار می تواند  کشور و اجتماع را از لحاظ اخلاقی و  اجتماعی به خطر بیاندازد.

محقق هرمزگانی اضافه کرد: این ارتباط دو جانبه است و موضوع به صنعت هم باز می گردد چرا که نتوانسته مسائل مالی دانشگاه ها را حل کند.

گفتنی است، منصور فرهادی فارغ التحصیل دکترای فیزیک هسته‌ای که دارای سوابق گسترده پژوهشی و اختراعاتی است، موفق به پذیرش و ورود به دوره پسادکتری ( فوق دکترا) در داخل کشور شده است، این محقق کشورمان در سال ۲۰۱۶ موفق به کسب مدال نقره در المپیاد اختراعات به میزبانی کشور کره جنوبی شد.

فرهادی تاکنون 20 عنوان مقاله علمی پژوهشی و isi منتشر کرده و همچنین تالیف کتاب تخصصی فیزیک به نام (مفاهیم کلیدی فیزیک) نیز از دیگر فعالیت‌های علمی این جوان نخبه هرمزگانی است. وی متولد 1362 در رودخانه از توابع شهرستان رودان استان هرمزگان است.

دوره  فوق دکتری (پسا‌دکترا یا پست دکترا) یک دوره تخصصی و پژوهشی است که دارندگان مدارک دکترای تخصصی با توجه به کارنامه علمی و پژوهشی می‌توانند به آن وارد شوند.در ایران هنوز دوره پسادکتری یا فوق دکترا در بسیاری از رشته‌ها نوپا است و ظرفیت پذیرش آن محدود است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 61793

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب