محققان گزارش کرده اند؛

اختلال و تغییر در عملکرد مغز اثرات منفی مصرف قرص ضد بارداری

، تحقیقات نشان داده است که استروئید های مصنوعی که توسط قرص ضد بارداری عرضه می شوند، ممکن است برخی مناطق مغز زنان را مختل کنند و همچنین می توانند عملکرد آنها را تغییر دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از ساینس آلرت، تحقیقات نشان داده است که استروئید های مصنوعی که توسط قرص ضد بارداری عرضه می شوند، ممکن است برخی مناطق مغز زنان را مختل کنند و همچنین می توانند عملکرد آنها را تغییر دهند.

در سال 2015، دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس در ایالات متحده، اسکن مغزی 90 زن که در حال استفاده از قرص ضدبارداری بودند و زنانی که قرص مصرف نمی کردند، دریافتند که دو ناحیه اصلی مغز،  قشر اوربتیوفرناتال و قشر ساقه خلفی، در مصرف کنندگان قرص نازک تر هستند.

این دو منطقه در تنظیمات احساسات، تصمیم گیری و پاداش پاسخ می دهند و محققان بر این باورند که یافته های آنها می تواند توضیح دهد که چرا برخی از زنان هنگام مصرف قرص های ضد بارداری دچار اضطراب و افسردگی می شوند، این می تواند کمک کننده باشد.

"نیکول پترسن"، نویسنده اصلی این مطالعه، در سال 2015، به هافینگتون پست، می گوید: "برخی از زنان عوارض جانبی عاطفی منفی از مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی را تجربه می کنند، اگرچه یافته های علمی که در مورد مخلوط کردن آنها متفاوت است، منجر به بروز عوارض جانبی می شود."

"بنابراین ممکن است این تغییر در قشر اوربتیوفرناتال جانبی به تغییرات احساسی که برخی از زنان هنگام استفاده از قرصهای ضدبارداری تجربه می کنند، مرتبط باشد."

اگر چه این یافته ها بر اساس یک اندازه نمونه بسیار کوچک بود، دانشمندان قبلا نشان داده اند که قرص می تواند در زنانی تاثیر بگذارد که قرص را جذب کرده اند و می تواند اندازه ی تخمدان ها را به نصف کاهش دهد.

همچنین در سال 2010، یک تیم از محققان اتریشی نیز متوجه شدند که قرص ضد بارداری می تواند شکل مناطق مغز مربوط به تنظیم یادگیری، حافظه و احساسات تغییر دهد.
اما تحقیقات آنها نشان داد که این مناطق ضعیف تر است، نه اینکه آنها را نابود کند، نتیجه ی این مطالعه جدید، ناقض آن است.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که پژوهشی انجام نشده است که آیا در جریان خاموش یا روشن قرص شکل مغز در همان زنان تغییر می کند. محققان همچنین بررسی نکرده اند که آیا اثرات دائمی یا موقت هستند.
آنها نتایج خود را در مجله نقشه برداری مغز انسان  منتشر کردند، و به این نتیجه رسیدند که:

"
بررسی های بیشتر برای تعیین اینکه آیا نازک شدن قشر در این مناطق با تغییرات رفتاری مرتبط است یا خیر، و همچنین تعیین اینکه آیا مصرف قرص به علت یا تنها به طور غیر مستقیم مرتبط با این تغییرات در مورفولوژی مغز است، مورد نیاز است"؟
اما هنوز نباید عصبانی شد. حتی اگر قرص ها در بعضی از زنان مناطق مغزی را کاهش دهد، شواهدی وجود ندارد که خطرناک باشد. اما این قطعا باعث تحقیق بیشتر می شود.

كريگ كينزي، عصب شناس دانشگاه ريچموند آمريكا كه در اين تحقيق دخالت نكرده است، در مقاله علمي آمريكايي با اشاره به مطالعه اتريشي در سال 2010 اظهار داشته است، "این احتمال وجود دارد که یک فرم پذیرفته شده پیشگیری کننده بارداری شیمیایی توانایی تغییر ساختار ناخالص مغز انسان را داشته باشد، حتی اگر تغییرات  در آن واحد به نظر خوشخیم برسد."
"
در هر صورت، زنان باید تمام اطلاعات پزشکی و جدید، عصب شناختی را بدانند، اطلاعاتی که می توانند درتصمیمات پیشگیرانه شخصی بصورت آگاهانه استفاده شوند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی
 

https://www.sciencealert.com/contraceptive-pill-could-change-the-shape-of-woman-brain-science

زمان انتشار: شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 61926

مطالب مرتبط :
هورمون درمانی

یک متخصص بیماری های داخلی:

داروهای ضد بارداری و هورمون درمانی در ایام کرونا استفاده نشود

یک متخصص بیماری های داخلی گفت: در دوران کووید ۱۹ که این ویروس خودش می تواند باعث افزایش لخته پذیری در خون شود توصیه می شود که از داروهای ضد بارداری و هورمون درمانی در حد امکان استفاده نشود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب